Author Topic: Електроника за SATA HDD Seagate Barracuda 7200.9  (Read 1281 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Самиот наслов си кажува, потребна ми е електрониката (контролерот) за HDD-то. Претходната била потисната одозгора од страна на мониторот (кој стоел над куќиштето, куќиштето било од оние кои се легнати), па искинал неколку SMD кондензаторчиња и буквално ги уништил пиновите од контролерот, така да, не може да се поправи, потребна е нова електроника (нова плочка). HDD-то не мора да има ист капацитет, битно е да е ист распоредот на контролерите и да се истите контролери, сам ќе си се прилагоди контролерот на новиот капацитет ;).

   
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Многу тешко да најдеш.Освен што мора да бите соодветен типот,треба да го трефнеш и бројот на серијата иначе ништо. Покушај да залемиш директно ИДЕ кабел,во случај да се скршени некои пинови.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Многу тешко да најдеш.Освен што мора да бите соодветен типот,треба да го трефнеш и бројот на серијата иначе ништо. Покушај да залемиш директно ИДЕ кабел,во случај да се скршени некои пинови.

Види ја убаво втората слика, пиновите од чипот се уништени, не пиновите за SATA кабелчето, ако беше тоа проблемот, одамна ќе го средев ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пардон,не ги отворив сликите! Ама втората реченица стои - многу тешко од иста серија да најдеш! Сигејт Баракуда не сум видел одамна! :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нека си седи огласот, ако некој се најде да има, ОК, ако не, никому ништо ;). Нов HDD ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ми доспејаа два САТА ХДД од 80 и 500 Гб  ;D ;D ;D ;D. Не сум ги проверил во каква состојба се.Овој од пола Т(тера) ми е сумјив( веројатно има бад сектори! >:( ;D),ама ке видиме.Ти треба ли нешто вакво?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ми треба само електрониката, ако се Seagate Barracuda серија, и ако имаат иста распределба на чиповите и плочка, дека на HDD-то му е исправна механиката, само електрниката е зезната :S.

А доколку ги даваш цели, да зинтересиран сум за тој 500GB SATA што е, само да е исправен, и пиши ми преку PM која цена, како што ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нема шамси да се Сеагејт(па и Баракуда)  :D Хитачи и Ехцелсиор . Ти реков тешко да најдеш соодветен.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нема шамси да се Сеагејт(па и Баракуда)  :D Хитачи и Ехцелсиор . Ти реков тешко да најдеш соодветен.

Кога ќе знаеш дали се исправни и двата, пиши ми PM, ќе се договориме дали ќе ги земам и кој од нив ќе земам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."