Author Topic: РС232 во УСБ конвертор!  (Read 5995 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #30 on 10.10.2010, Sunday, 17:11:48 »
Ако нешто испадне,добро.Имам две двојчиња,комплет за интернет.Едниот е со 3,5 Гб хард 128РАМ ,ХР тера,звучна.мрежа... со 15 инчи монитор,тастатура,глушец - 1500 ден.,Другиот е со 10 Гб НДД ,466 процесор,128РАМ,ХР;мрежна .звучна, комплет со 17 инци КОМПАК монитор - 2500 ден.Двата имаат сериски и паралелен порт  ;D ;D ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #31 on 10.10.2010, Sunday, 17:40:45 »
ГигаВат стварно нема ништо на плочата! Го имаш ли мануелот за неа? Околу сто страни е...

Имам прочитано се што е можно од документација и сум се утепал од шетање по форуми барајќи договор дали има било каков тип на LPT или COM порт onboard на матичната плоча, преку било каков продолжен кабел дали може да се врзе, нема :S.

А инаку конфигурацијата ја праваев сам (custom), не земав готова конфигурација, ама кога ја правев конфигурацијата за друга намена ми требаше машината, па не ни помислив дека можеби некој ден ќе ми треба LPT или COM порт, така да не обрнав внимание тогаш на тоа :S. А инаку плочата беше премија пред три години кога ја купив (не за џабе ме кошташе 100 евра), такви карактеристики немаше нитуедна друга плоча за таа цена, па затоа и ја земав, ама после кога видов дека сум си се лишил од LPT и COM портите, па криво ми стана кога ми притребаа за принтерите два што ги имам дома матрични (вршат работа за текст, а лентите им се џабе), така сега моментално ми стојат во дневна и двата принтера врзани за PIV-ката шт ја склопив од останати делови по дома, и нешто ситно што купив (CPU, RAM...).

Како и да е, ако некој ми ги видел сликите од работилницата, се гледа дека немам компјутер во неа, а очајно ми треба PC во неа (инаку трчам како мува без глава од работилница во соба кај мене за да видам распоред на пинови на тоа и тоа, или привремено пренесувам се од работилница кај мене во соба, па потоа кога ќе завршам, ајде враќај се пак назад... замарање е :S), па планирам ова PC да ида таму, а јас да си купам нов за во соба (некој iCore или QuadCore, ќе видам колкав ми е буџетот), но дефинитовно не ја правам истата грешка како и сега, нареден пат ќе гледам обавезно плочата да има onboard LPT и COM порти, зашто некој ден и оваа новата што ќе ја земам пак ќе оди во работилница ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #32 on 10.10.2010, Sunday, 17:54:59 »
Пази добро. ;DМалку плочи имаат сега сериски и паралел.Ке видам ,имаше некој МSI ,да видам .Ако наскоро купуваш дојди до Велес и попуст ке добиеш ;D ;D ;) Можеме докај 500 ЕУ да направиме нешто добро.Очекувам наскоро мало снижување на цените.... :) :) :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #33 on 10.10.2010, Sunday, 17:58:53 »
Епа супер ;D, не планирам баш во блиска иднина (не мислам на наредниве недела дена или две), ама може пред нова година или после неа да склопам некое машинче ;).

Искрено, барам Gigabyte плочи, гледам стабилни се, доста често ги купуваат и скоро сите се со LPT и COM порти на нив ;). Држите Gigabyte плочи?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #34 on 10.10.2010, Sunday, 20:35:24 »
се продаваат плочи со паралелен конектор што се закачуваат на PSI слотот од матичната, ~500 денари си купив од сет...ке отидеш таму ке им објасниш што ти треба и ке ти дадат :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #35 on 10.10.2010, Sunday, 20:37:31 »
Ако нешто испадне,добро.Имам две двојчиња,комплет за интернет.Едниот е со 3,5 Гб хард 128РАМ ,ХР тера,звучна.мрежа... со 15 инчи монитор,тастатура,глушец - 1500 ден.,Другиот е со 10 Гб НДД ,466 процесор,128РАМ,ХР;мрежна .звучна, комплет со 17 инци КОМПАК монитор - 2500 ден.Двата имаат сериски и паралелен порт  ;D ;D ;D ;D
Чекај малце,имаш лап топчиња!?Дека викаш тастатура! ;D
А дали може да се појачаат,да им ставам поголем рам и поголем хард диск!?
Ако може одма зимам еден! :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #36 on 10.10.2010, Sunday, 21:07:12 »
се продаваат плочи со паралелен конектор што се закачуваат на PSI слотот од матичната, ~500 денари си купив од сет...ке отидеш таму ке им објасниш што ти треба и ке ти дадат :D

Знам, сум ги гледал тие, ама само за LPT се тие, немаат COM посрти на нив :S, а инаку начекав и посебни PCI картички со COM посрти на нив, ама 400 денари е една, и пак ќе ми се фати исто, 500 денари за оваа, 400 за онаа, тоа се 900 денари, а 1300 ми е картица со две COM и една LPT порта во Loging :S, и вака и така е многу скапо, нова матична плоча можам да земам за 2000 денари :S, не се исплати :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #37 on 10.10.2010, Sunday, 21:29:44 (Edited 10.10.2010, Sunday, 21:38:04) »
најдов РС232 во УСБ конвертор во Еми медиа,но моментално немале!Затоа на друго место дали може да ми кажете каде да барам!??
ПС.Во Еми медиа конверторот не бара софтвер

А која цена е,има едно еми медиа и кај мене во аеродром па ќе прашам ако имаат ќе ти кажам. ;) 8)
Извини што не пишав но за цена незнам!!Ако најдеш те молам кажи ми!! :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #38 on 10.10.2010, Sunday, 21:38:54 »
Не се лап топови - обични статични ! :D :D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #39 on 10.10.2010, Sunday, 21:40:08 »
слики може да ми пратиш!!Мислам на форумов постави ги!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #40 on 10.10.2010, Sunday, 21:51:49 »
Абе што да снимам обични кутии -едната е кремова(бела),другата е шприцана портокалово ! :D :D :D
да одговара на наместајот во детската соба ;) :D ;D >:( Едниот монитор е 15 инчи КТЦ,а 17 инчниот е Компак.Друго се стандардно.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #41 on 10.10.2010, Sunday, 21:53:04 (Edited 10.10.2010, Sunday, 21:57:06) »
извини вака што те "замарам" ама димензии да ми кажеш!
Исто така од каде имаш ти толку компјутери!Што им правиш?