Author Topic: РС232 во УСБ конвертор!  (Read 5996 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #15 on 07.10.2010, Thursday, 00:24:24 »
Иначе имам и интерна плочка ИСА на ПСИ ,само 360 денари е.ПИК програматор не можеш да поврзеш преку ваков кабел,пишува за тоа на многу места.А и ВИН 7 има проблем со некој вакви додатоци!

Која цена се PCI картиците со LPT и COM порт на нив ?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #16 on 07.10.2010, Thursday, 08:18:41 »
Немам картици,само кабли.Ако ти е за печатар вршат работа.РС232 има проблем со некој уреди.Драјверите кои идат со кабелот на Виста и Седмица прават проблеми со некои уреди.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #17 on 07.10.2010, Thursday, 13:01:04 »
Значи да си ја купам таа од Loging од 1300, тоа е тоа :S... а на net сум гледал вакви картици и по 6, 7 USD :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #18 on 07.10.2010, Thursday, 14:08:54 »
доколку имате постари компјутери на матичните има пинови кај што се поврзуваат сериските порти преку кабле
јас така имам додавано на компјутер повеќе порти, кај поновите мислам дека нема таква можност, некои имаат само за усб хуб
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #19 on 07.10.2010, Thursday, 15:29:23 »
најдов РС232 во УСБ конвертор во Еми медиа,но моментално немале!Затоа на друго место дали може да ми кажете каде да барам!??
ПС.Во Еми медиа конверторот не бара софтвер

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #20 on 07.10.2010, Thursday, 15:32:57 »
најдов РС232 во УСБ конвертор во Еми медиа,но моментално немале!Затоа на друго место дали може да ми кажете каде да барам!??
ПС.Во Еми медиа конверторот не бара софтвер

А која цена е,има едно еми медиа и кај мене во аеродром па ќе прашам ако имаат ќе ти кажам. ;) 8)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #21 on 07.10.2010, Thursday, 18:54:56 »
најдов РС232 во УСБ конвертор во Еми медиа,но моментално немале!Затоа на друго место дали може да ми кажете каде да барам!??
ПС.Во Еми медиа конверторот не бара софтвер

На USB ли е, зошто јас барам на PCI затоа :S.

Ако има некој картица за на PCI слот (или знае каде може да се купи по прифатлива цена) со LPT и два COM порта на неа, нека пише на topic-ов или нека ми пише PM ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #22 on 10.10.2010, Sunday, 13:29:08 »
Гигават ке побарам:Ако на плочата имаш конектор за 232, имам како што реков каблиња кои се прилкучуваат на матична и се поставуваат(со  штрафење!) позади на кукиштето.За тоа не треба драјвери. :D Имам и една плочка во кршот ,мислам дека е за ПСИ, ама пак со кабли се вадат приклучоците (9-ка и 15-ка) позади на кукиште.Ке погледнам во вторник што имам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #23 on 10.10.2010, Sunday, 14:39:44 »
Гигават ке побарам:Ако на плочата имаш конектор за 232, имам како што реков каблиња кои се прилкучуваат на матична и се поставуваат(со  штрафење!) позади на кукиштето.За тоа не треба драјвери. :D

Знам, знам, и јас имам таков кабел, и знам дека не се потребни драјвери, во принцип постои device-от, но не е врзан со кабел на задната плоча од PC-то, јасно ми е тоа ;). Проблемот е што мојата матична плоча нема таков device onboard (нема LPT или COM контролер), тоа е проблемот :S. Е сега па нешто друго ме мачи, ај погледнете ја сликава подолу и ќе ви стане јасно.



Јавува дека има некаков си COM порт, ама најверојатно го користи за интерна употреба тој порт матичната плоча, за комуникација меѓу некои два device-а, а не и за надворешна комуникација. Ова е претпоставка се разбира, но ја имам прелистано документацијава на матичната плоча (Abit IB9) 100 пати, и никаде не пишува дека има LPT или COM контролер инсталирано на матичната плоча. Плус, некако не ми прави логика да монтираат само еден чип кој е COM контролер, никаде немам видено такво нешто, обично тие чипови се со еден LPT и два COM контролери, или евентуално еден COM и еден LPT контролер, никогаш немам видено да се монтира чип со само еден COM контролер :S, нема логика. Поради тоа мислам дека станува збор за контролер кој најверојатно е дел од northbridge-от, но се користи исклучиво за интерна употреба. Ги проверив сите можни влезно/ислени порти од матичната плоча, никаде не пишуваше RS-232. Само си ги искористив ушет 6-те onboard USB контролери кои доаѓаат onboard заедно со матичната плоча (со кабелчиња ги врзав за задната страна на PC-то).

Имам и една плочка во кршот ,мислам дека е за ПСИ, ама пак со кабли се вадат приклучоците (9-ка и 15-ка) позади на кукиште.Ке погледнам во вторник што имам.

Е тоа навистина би ми свршило работа ;), нема везе што се врзуваат со кабли, имам слободни „слотови“ за картици на задната страна од куќиштето, не е проблем ;). И јас таа PCI картица што ја најдов во Loging беше со само еден LPT и еден COM порт на самата картица, другиот COM порт се врзуваше со каблече за плочката, па после се додава под или над самата плочка (на оние стандарднине задни приклучоци на куќиштето, оние кои треба да ги кршиш за можеш за прв пат да ставиш некоја нова PCI картичка или графичка карта, што и да е ;)). Значи како што реков, не е проблем, имам слободни „слотчиња“ на задната страна на куќиштето, немам LPT и COM контролер на матичната плоча :S, а „радо“ би жртввувал и три „слота“ ако треба, само да имам LPT и COM контролер на куќиштето (што да правам, го превидов овој момент кога го купував копјутерот :S).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #24 on 10.10.2010, Sunday, 15:56:06 »
Не си ти прв!! ;D ;D На сите,особено ако земаат офис конфигурација им кажувам дека немаат сериски и паралелен порт и да мислат каков печатар ке приклучат.Повекето се одлучуваат за нов печатар на УСБ порт,освен ако не им треба *трактор* за книговодство.Добив еве два ЕПСОН ЛКУ 570+ на поклон затоа што не можеа да ги користат на ПК,па си купија ласерски! :D :D ;)Ке ти јавам во вторник,ама мислам дека се моташе некоја плочка.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #25 on 10.10.2010, Sunday, 15:59:21 »
Батка дали имаш некој лап топ поволен по ефтина цена со принтерски порт!Хитно ми треба да не ти се наоѓа некој??

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #26 on 10.10.2010, Sunday, 16:11:41 »
Има еден IBM,ама не е исправен.Претпоставувам дека има проблем со матичната.Веројатно е прегорен делот за полнење ( му ставиле адаптер со поголем напон!),а може би има и нешто друго...
Немам моментално ништо евтино на лагер.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #27 on 10.10.2010, Sunday, 16:13:11 »
ако најдеш нешто те молам да ме контактираш дека ми е потребен многу еден лап топ!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #28 on 10.10.2010, Sunday, 16:22:57 (Edited 10.10.2010, Sunday, 16:29:23) »
Moже ли да биде некој П1 ММХ ,битна ли е некоја карактеристика,освен ЛПТ порт?

Споено мислење: 10.10.2010, Sunday, 16:29:23
ГигаВат стварно нема ништо на плочата! Го имаш ли мануелот за неа? Околу сто страни е...

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #29 on 10.10.2010, Sunday, 16:33:58 »
Moже ли да биде некој П1 ММХ ,битна ли е некоја карактеристика,освен ЛПТ порт?

Споено мислење: 10.10.2010, Sunday, 16:29:23
ГигаВат стварно нема ништо на плочата! Го имаш ли мануелот за неа? Околу сто страни е...
Појак некој ако може да најдеш!!Дека сакам да го користам во подрум и долг да му биде векот! ;D