Author Topic: Проблем со електромагнетна левитација  (Read 19961 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Игра улога бидејќи многу брзо се пали/гаси фетот односно релето. Затоа и потревата од ферит, поради помали загуби и ало е меко железо најверојатно за кратко време ќе се магнетизира. Тала барем по моја логка.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Малку пресметки колку за референца, да не тропаме бројки и "факти"без врска:
За нормално земјино забрзување зедов 9,8m/s^2.
Да претпоставиме дека треба да биди осветлена некоја минимална површина од диодата за да проведува доволно за да тоа го осети склопот. Еве нека биде барем 50% осветлена. Кај атанас колку што видов сензорот е некои 6-8mm^2. Ќе ја земам висината на сензорот (фотодиодата). Ако е таа 2-3mm одприлика, значи дека од кога објектот ќе ја блокира светлината, треба да падне некое одредено растојание за осветленоста на фотодиодата да е над 50% за електромагнетот да се вклучи повторно. Тоа би бил одприлика 1mm, во најдобар случај. Но, претходни изведби покажуваат дека компараторот (операцискиот засилувач) овде е многу осетлив и скоро и да не се чувствува вибрација на објектот, т.е. дека објектот поминува многу мало растојание пред електромагнетот да се вклучи. Интензитетот на вибрацијата секаде е различен бидеќи сите операциски засилувачи во сите различни изведби на интернет имаат различна осетливост.
Колку помала осетливост, толку помала фреквенција на осцилирање бидеќи објектот треба да помине поголемо растојание. Ќе му дадам многу предност на релето и пресметките ќе ги направам за осцилација со амплитуда од 0,2mm. При оваа амплитуда и максимално забрзување од 9.8m/s^2, Должината на слободниот пад е 0.0064s. Бидеќи силата на електромагнетот е неколку пати посилна од силата на гравитацијата, осцилацијата би изгледала многу како пилест напон, но според моите пресметки (неможам се да пишувам овде, и онака веќе е предолго), нема теоретски шанси да падне под 170Hz.
Јас мислам дека реле неможе да ја постигне оваа брзина, можеби reed реле, ама тие се за многу помали струи.

Споено мислење: 25.01.2017, Wednesday, 13:25:47
Игра улога бидејќи многу брзо се пали/гаси фетот односно релето. Затоа и потревата од ферит, поради помали загуби и ало е меко железо најверојатно за кратко време ќе се магнетизира. Тала барем по моја логка.
Имаше успешни изработки и со дебел шраф како од Атанас, ако памтам добро на Народна Техника пред неколку години на државно ниво имаше еден сличен и тој беше со шраф.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
 Работел 15 селунди. Фет на 170кхз малу ќе грее. Реле нема шанси. Ло веќе сметаш пресметај го и троењето на воздухот и предметот. Придушени осцилации....

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote
Ло веќе сметаш пресметај го и троењето на воздухот и предметот.
До толку неможам. И од ова ме заболе главата...  ;D
Quote
Фет на 170кхз малу ќе грее.
Само да се осигурам, 170Hz пишав, не kHz, не сум сигурен дали прочита грешно или згреши во пишувањето... ???
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Лошо сум прочитал. Како и да е реле ќе се мачи. Друга работа треба да се наштелува и оддалеченоста на сензорите т.е. да се прилагоди према објектот. Секако пробно може и штраф/челик да помине без проблем, али теоретски треба да се намалат загубите и да се избегне можна трајна магнетизација. Затоа предложив феромагнет, а и во првиот пост проектот е изведен со феромагнет. Да не навлагаме во ситурација на јадрото итн итн...

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Атанас, еве ти неколку проверени проекти за магнетна левитација од реномирани списанија, прочитај ги внимателно и ќе научиш многу работи...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со електромагнетна левитација
« Reply #66 on 25.01.2017, Wednesday, 16:40:09 (Edited 25.01.2017, Wednesday, 16:54:22) »
Никаде не е калемот со феритно јадро бицикле,види го и првобитниот проект.Второ, фреквенцијата на кликање не толку голема за да не може солидно реле да го прати,поготово што не се работи за големи струи.
Друго Киловолт : Должината на слободниот пад е 0.0064s. Не знам од каде изведуваш вакви единици , ама должина во секунди не оди.
Ставив и слична шема со фото транзистор. Бидејќи калемот  скоро постојано ќе биде под напон ( со мали прекини) ќе се јави и голема самоиндукција , на чие дејство мора да се рачуна.
Факт е дека се ова експериментални  и показни модели, треба да се проба и така и така.

Споено мислење: [time]25 Јануари 2017, 16:49:02[/time]
Сакав да споменам  од постот на Лордзи дека во секој случај подобри резултати ке се добијат со додавање на оптика ( собирни леќи)  на патот на ИЦ зрак (со усмерување).

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Проблем со електромагнетна левитација
« Reply #67 on 25.01.2017, Wednesday, 17:20:45 (Edited 25.01.2017, Wednesday, 19:16:25) »
Значи дијагнозата што ја заклучив од сето ова е тоа дека е прекопмлицирано за мене и треба да барам нов проект за истражување/експериментирање.

Споено мислење: 25.01.2017, Wednesday, 19:16:25
Го прашав професорот по електроника што би можело да биде проблем за првобитната шема и ми рече доколку електрониката е во ред ( полупроводниците итн. ) тогаш била проблем индуктивноста на калемот.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Друго Киловолт : Должината на слободниот пад е 0.0064s. Не знам од каде изведуваш вакви единици , ама должина во секунди не оди.
Добро батка, грешно се изразив, мислев дека ќе сфатите од контекстот дека мислам на времетраењето...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Проблем со електромагнетна левитација
« Reply #69 on 25.01.2017, Wednesday, 19:48:08 (Edited 25.01.2017, Wednesday, 20:11:26) »
Атанас да да никој не ја воопшто кажува самоиндукцијата бегаат од нејзе сите а батка од самиот почеток ја форсира да не испадне дека го фалам еве сега баш тука нешто решив интегрално да прогледам околу нејзе тргајки од затворен интеграл за контура c Bxdl прочуениот Амперов закон па. тој да се изедначи со ми нула по сума алгебарска за контура c од I струјата тоа е ако пресметуваме како што е редот се до индукција и само индукција на еден индуктивен елемент ќе ни треба доста теорија и пресметки некој појави се тука солени и апстрактни и пеколни но проклето добри. Но сепак ништо ако не се знае само индукцијата на калемот така да Атанас за комплексен склоп си се фатил млад си но пробај да го направиш ако се откажеш тоа е да си жив и здрав кажими трета средно си така или четврта  ;D ;D Но работа која не замислива малку е тоа го прават тие индуктивни товари елементи чуда но верувај ако и мајсторски знаеш да го објасниш левитаторот и од овие наши постови научиш и теорија и пракса нови закони и појави и се ќе бидеш мајстор своего дела по русский  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Ни трета ни четврта, прва година сум.   ;)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Проблем со електромагнетна левитација
« Reply #71 on 26.01.2017, Thursday, 14:58:28 (Edited 26.01.2017, Thursday, 15:02:25) »
Ооооо сум те помешал со Киловолт изгледа он е во погорните години па ти си бил мал бе многу мал маленки Атанас хахахахха еее јас кога бев прва година леб незнаев да јадам уште се шалам јас тогаш почнав прв склоп ми беше sound reactive LED е јас па викам да му објаснувам се до детали на Атанас млад си ти брат уште но браво има време животот е пред тебе сега се пече занаетот учи многу физика и математика и електроника само напред млад си уште а со интересни проекти се бавиш браво  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Проблем со електромагнетна левитација
« Reply #72 on 27.01.2017, Friday, 22:21:52 (Edited 28.01.2017, Saturday, 12:41:03) »
НАПРЕДОК

Направив неколку измени во шемата и добив многу подобри резултати од претходно ( со првичната шема ). Најпрвин, фото приемната диода ја заменив со фото ОТПОРНИК, потоа поради тоа што електромагнетот го магнетизираше јадрото т.е штрафот го заменив со динамо лимови. На местото каде што треба да стои фото приемникот ставив променлив отпорник од 20К оми, а приемната диода ја наместив на местото од отпорникот со вредност 4к7 и паралелно на приемникот променлив отпорник од 25К оми. Со овие измени се подобри функцијата на склопот, сега, сензорот е уклучен кога на него не дејствува светлина, додека кога дејствува тој се исклучува. Успеав да добијам левитација ( импровизирано, така што со рака го држев електромагнетот ) , но само неколку секунди ( додека не ми се измрда електромагнетот од рака ). Фото отпорникот сметам дека може да функционира, но е бавен за разлика од фото приемните диоди ( во мојот случај тие не функционираа ). Е, сега, според мене треба само да направам конструкција и добро да ги усмерам предавателот и приемникот. А, да! Ќе заборавев, на местото од отпорникот со вредност 180 оми 2 вати, планирам да наместам ЛЕД диоди ( светлечки, бела боја ), со цел да добијам поголема светлина и приемникот да реагира побрзо. Вие што мислите?

П.С При левитацијата користев блиц од телефонот, а не инфрацрвената диода ( бидејќи светлината што ја дава е недоволна ).

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Проблем со електромагнетна левитација
« Reply #73 on 28.01.2017, Saturday, 12:38:54 (Edited 28.01.2017, Saturday, 12:42:37) »
Мене Атанас не ми се допаѓа таа идеа најдобро како батка што ја даде шемата најпрво со ОЗ мислам дека е наједноставно но сепак пак ќе речам калемот е најбитен и ништо без него тука се ако не се израчуна се она што го спомнавме оставам на некој поискусен да те води и да ти каже свое мислење ова е работа којашто сакаш да ја направиш бара разни пробувања и експериментирања многу не ми е познато ова левитирање и кога нешто не сум правел јас немам искуство неможам да зборам но најбитно е да се запазат тие работи што ги дискутиравме околу калемот инаку ништо од ова 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
И во двете шеми принципот на работа е ист, така што и резултатите би биле исти.  ;)