Author Topic: Волтметар со ICL7107  (Read 72707 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #75 on 10.10.2010, Sunday, 21:37:27 »
најдов еден дисплеј од малине инструменти но тие се со 4 цифри!! >:( >:(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #76 on 10.10.2010, Sunday, 21:38:44 »
Со 3.5 се не се секирај, ама тие не се мултиплексни LCD дисплеи, тие имаат гумени контакти, ако ги извадиш од гумените контаки, пиши му крст на дисплејот ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #77 on 10.10.2010, Sunday, 22:52:56 »
па ако му шприцнам со графитен спреј нема да го вратам од мртвите??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #78 on 11.10.2010, Monday, 01:54:43 »
Не, тие се монтираат еднаш и веќе не се вадат... единствено ако успееш да ја исечеш плочката на која е монтиран дисплејот без да ги одлепиш гумените контакти и потоа да го прицврстиш исеќениот дел од плочката со лепак или пластика за дисплејот, па од исечената плочка да „вадиш“ контакти за лемење на дисплејот. Тоа ти е единствен начин да го извадиш дисплејот, иако од искуство ти кажувам дека тоа нема да можеш лесно да го изведеш, најверојатно ќе ти се одлепат гумените контакти, и после враќање назад нема (многу се осетливи).

А можеш да го сликаш дисплејот, ама од повеќе агли, да може да се види контактот на LCD дисплејот со плочката, да не случајно сум згрешил и станува збор за некаков друг тип на контакти (мада овие се најчести).

Како и да е, не ти треба таков LCD дисплеј за волтметарот, ти треба 3.5 цифрен мултиплексен LCD дисплеј, се продаваат во продавниците за електронкси компоненти, си имаат свои чипови самите дисплеи за обработка на податоците кои им доаѓаат на влез (нешто слично како они дисплеите што се 2 X 16, 4 X 16, итн. ;)), така да за тој тип на дисплеи треба и напојување, а некои од нив имаат и backlight ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #79 on 11.10.2010, Monday, 01:57:38 »
Според мене со таков дисплеј е многу комплицирано,а и скапо,подобра варијанта ти е со ИЦЛ7107 и 4 дисплејчиња. ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #80 on 11.10.2010, Monday, 10:20:13 »
Ок,јас ќе проверам во продавниците па ќе ги прашам дали имаат таков ЛЦД дисплеј и по која цена се!
Гига за тие ти зборам ЛЦД дисплеи од инструментите чим е така ако најдам некој за расклопување ќе Ве побарам вас!
Малечко,па и за тоа ќе видам дали да го правам со ЛЦД дисплеи или ти како што ми викаш со ЛЕД дисплеи!!
Фала на сите :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #81 on 11.10.2010, Monday, 10:48:21 »
ако одиш во битола, таму лед дисплеите се по 25 денари...со 100 денари за дисплеите ке поминеш, а лцд неверувам дека ке е толку евтин...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #82 on 11.10.2010, Monday, 10:51:51 »
за мене збориш Бојан дека во Алфа се толку ефтини,или за некој друг!
Јас во Битола ќе одам за зимски распуст!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #83 on 11.10.2010, Monday, 13:38:16 »
Гига за тие ти зборам ЛЦД дисплеи од инструментите чим е така ако најдам некој за расклопување ќе Ве побарам вас!

Само поквалитетните стaри унимери имаа такви дисплеи, на пример Metex ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #84 on 11.10.2010, Monday, 14:07:33 »
ај со Дисплеи ќе го направам!Вака тешко да најдам ЛЦД дисплеј! :'( :-\

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #85 on 11.10.2010, Monday, 14:15:50 »
ај со Дисплеи ќе го направам!Вака тешко да најдам ЛЦД дисплеј! :'( :-\
Само снајди се некако,некој од битола да ти ги прати,тука во гац се по 50 ден-едно,а за логинг да не збориме. ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #86 on 11.10.2010, Monday, 14:21:13 »
Цената и во Логинг е иста,еден другар зимаше и по 50 денари му зема!
Во електронинвест беа по 30 денари,а мене дека ме знаеше ми ги даваа по 25 парче! :D
Многу ми е преку......... дека затвори таа продавница! >:( >:(

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #87 on 17.10.2010, Sunday, 17:33:53 »
Леле бре пак нејќе да работи волт метаров,му направив негативен инвертор со ICL7660 и пак несака,пак ги покажува истите цифри на првиот дисплеј од лево покажува -1,а на третиот од лево само точката,пробав и со 2V,20V и 200V верзија,и пак исто на сите го покажува истото -1 и точката,ја менував и точката ваму таму ама џабе пак нејќе.Го баждарев со тримерот од крај до крај и ништо само си седи на -1 и таа еб*ната точка. >:( >:(
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #88 on 17.10.2010, Sunday, 17:56:07 »
na sto plocka go imas napraveno!?Na onaa so dupcinja ili vo kiselina sam si ja pravel?!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #89 on 17.10.2010, Sunday, 18:04:30 »
na sto plocka go imas napraveno!?Na onaa so dupcinja ili vo kiselina sam si ja pravel?!
На универзална,ама 1000 пати проверив да не има краток спој,ама нема.Мора да напраам онаква ппк преку к*р со овие универзалниве со дупчиња. :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker