Author Topic: Програмабилен бројач на импулси  (Read 8335 times)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Програмабилен бројач на импулси
« Reply #15 on 04.03.2010, Thursday, 02:13:47 (Edited 04.03.2010, Thursday, 20:44:40) »
Денеска најдов малце слободно време и направиви едно кратко видео како работи бројачот има мала промена во кодот околу броењето сега не е битен импулсот колку трае во ВИП делок ке го закачам новио хех фаил и во ВИП делот има пооширно објаснување а ако сака некој од Администраторите може да го закачи на  интернет видеото и шемата бес хех фаилот за промочија на форумот

Видео:
програмибилен бројач.AVI

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ЈАУ...од кај ти е ова жити се....ти го имаш правено???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Да јас го имам изработено по барање на Devil

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Денеска најдов малце слободно време и направиви едно кратко видео како работи бројачот има мала промена во кодот околу броењето сега не е битен импулсот колку трае во ВИП делок ке го закачам новио хех фаил и во ВИП делот има пооширно објаснување а ако сака некој од Администраторите може да го закачи на  интернет видеото и шемата бес хех фаилот за промочија на форумот

Видео:
Code: [Select]
http://www.youtube.com/watch?v=LwINxfKWHUU

Секоја чест. Што е ова на што го пробуваш, приклучено екранот, копчињата негови ги користиш...???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
easy-PIC само која верзија е оваа ?
инаку фала многу за помошта
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Плочата е easy-PIC6

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Од каде ја купи/нарача и колку те чинеше?

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Програмабилен бројач на импулси
« Reply #22 on 04.03.2010, Thursday, 11:13:14 (Edited 04.03.2010, Thursday, 11:17:35) »
Јас на нарачав преку електро инвест само се договорив со газдата од бугарија а вработените што работат не се баш озбилни а ја има и во логин само незнам цена таму а во електро инвест ја платив со некој попуст што имам 9000 и несто не ми текнува на тачната цена само оваа цена е без GLCD дисплеот 126x64 без LCD дисплеот 12x16 и без touch Screen фолијата за GLCD дисплеот а платив превоз од бугари до тука 600 ден за да не ја чекам подолго време


И во видеото имам заборавено да покажам дека може процесот да се стопира при заплеткување на жица или некој друк проблем

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Па не била баш ефтина, во логин којзнае колку е... Но секако многу корисна...  :-\

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Доста е корисна за пробување тестирање,пред оваа имав Eazypic 2 само ми се зезна на неа ми падна фаза 220 баш на ICD програматорот и кумур се стори

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
браво гоце одлично изгледа а со кој тип на микроконтролер го имаш изработено

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
PIC16f628A

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
одлично е а си има и добра намена а со колкава брзина може да ги чита инпулсите

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не зависи од брзината на импулсите, зависи од сензорот кој ќе се користи, ако е некој тром ќе оди споро, ама ако имате некој брз сензор  ќе оди брзо
мислам дека ме свати што сакам да ти кажам ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!