Author Topic: Програмабилен бројач на импулси  (Read 8371 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Програмабилен бројач на импулси
« Opened on 29.01.2010, Friday, 14:18:40 (Edited 04.03.2010, Thursday, 10:59:45) »
Потребна ми е шема како што пишува во насловот, значи се работи за склоп дали со пик или со интегрална техника не е важно, кој ќе има сл. карактеристики
да брои импулси
да може да се програмира, намести на колку импулси да вклучи/ исклучи реле
да прикажува на дисплеј лед/ лцд

Имам еден степ мотор на кој има давач на импулси како додаток е, потребен ми е склоп кој ќе ги брои импулсите и ќе ги прикажува на некој дисплеј, да може да се наштелова на колку импулси сакам да го исклучи моторот. Поточно речено се работи за машина за мотање на трансформатори, ова ќе биде контролниот дел  ;D

Откако ќе биде готова машината ќе добиете нешто плус информации  ;)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Да се ослободам малче со работа ке ти помогнам и јас околу проектов  да направиме некој таков бројач со пик што ке покашува на LCD ако не ти се брза ке го напишам цел код и ке ти ја пратам шемата како јас ја замислувам поздрав.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Не се брзам :D, фала за помошта
некој друг да не има да сака да помогне
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Најдов малче време денес го напишав кодот за некој ден ке следува и шемата и видео како работи само ако можеш да ми кажеш колку ке трае имплусот за еден круг од давачот на моторот и каков давач има на него

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
треба да проверам па ќе ти пишам не сум сигурен точно колку е
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Кодот е готов само сакам да прашам дали да го прикачам тука или да се отвори нова тема во VIP просторот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Отвори тема во VIP за да ги натераме членовите на активност (треба да имаат над 100 поста за да пристапат во VIP делот нормално).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Во ред дизајнот на колото и кодот за пикот ке бидат во VIP простор па ајде колеги поголема активност има интересни проекти и теми во VIP просторот

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
аааама луѓе....како да направам 100 поста кога нема теми за пишување??? дајте сега за почеток намалете малце бројот на потребни постови...at least for me.... ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
за еден ден се прават
пиши во секоја тема по нешто
ама да не се ок аха да ова она
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
аааама луѓе....како да направам 100 поста кога нема теми за пишување??? дајте сега за почеток намалете малце бројот на потребни постови...at least for me.... ;D
има точно 557 Теми на форумот од сите области на електрониката. Гледам ти имаш 31 пост што  не е малце, еве кај и да е ке имаш 2 по толку и ете си ВИП
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
значи...што ке ти се импулсите да ги броиш, кога на степ мотор му се потребни многу импулси за да направи еден круг. На пример ако за еден импулс степ моторот се движи за 8,2 поточно 7,2 степени(толку мислам дека беше, ама различно е за секој мотор) и сега за еден круг да сврти моторот потребни ти се 360/7,2=50 импулси...тебе ти треба да броиш колку круга има направено...бидејќи не верувам дека за плус пола круг од жица ке ти прави некој проблем...Затоа види си како ке реагира системот со нив
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Бројачот не ги број импулсите од контролата за степ моторот туку Devil користи степ мотор со вграден сензор си мислам дека беше оптички кој што за еден круг прај еден импулс.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
значи убаво кажа Гоце не ги бројам јас импулсите на степ моторот
јас има мотор од фотокопир ( односно цела машина е од фотокопир составена ) и тој моторот има давач на импулси е ама тој за 1 круг дава 100-150 импулси па после има конвертор кој на одреден број импулси дава 1 импулс и после тој импулс го чита колото
после ова колото брое колку има и на одреден број ( зададен на почетокот ) активира реле кое ја исклучува машината односно запира со работа
а за степ моторите си има посебен дел кој се регулира во зависност од брзината на главниот мотор и како што врти моторот така се движи степ мотор кој ја држи жицата која треба да се намота, ова е погодно за да може да се контролира секаков вид на дебелина на жица пошто ако е фиксно нема да работи правилно
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
аааах...значи сум се зафркнал јас нешто....оки...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)