Author Topic: Сакам да направам преправка на новогодишни сјалички  (Read 2898 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Сакам да направам преправка на новогодишни сјалички
« Opened on 26.12.2010, Sunday, 22:54:24 (Edited 27.12.2010, Monday, 13:45:05) »
Вака сега. Сакам да направам големи сјалици (40 W) што се во боја да трепкаат за украсување, а како автоматика да ја искористам електрониката од сјаличките за елка. Го отворив тоа автоматчето има на излез најверојатно тријак PCR 406 J (2 ком. - по еден за секој канал). Го мерев напонот на каналите - се движи од 0 па до околу 130 волти кога максимално светат сјаличките, а струјата е 200 mA кога светат сите сјалички максимум (100 mA max. по канал). Сакам да ставам појаки тиристори на излез, па дали да ги поврзам на постоечките, или да ги извадам постоечките и да ставам нови. Како би го извел тоа?
Уствари, прво дали би функционирало сакам да знам што мислите? ???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А да ставиш некои по јаки тријаци?Например БТ139...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Mислам дека поарно е постоечките да ги користиш како побудни за некои појаки.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Mислам дека поарно е постоечките да ги користиш како побудни за некои појаки.

Да ама како??

Дали може преку напонски делител излезниот напон да го донесам на гејтот на појак тријак?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
како мислис преку напонски делите... еден отпорник на гате еден на маса? така некако би требало да оди. отпорите ќе ги преслемташ према постоечките и новите тиристори...
Прво види на гоогле напиши ги постоечките тиристори после нив scheme ili circuit  мозда ек излезе нешто.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Mислам дека поарно е постоечките да ги користиш како побудни за некои појаки.

Да ама како??

Дали може преку напонски делител излезниот напон да го донесам на гејтот на појак тријак?
Па би требало да може,со напонски делител.Да ставиш некој тример и да го наштеловаш на средина,да го подели напонот...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
земи некој помоќен транзистор што ке издржи повеке сијалички. Еден транзистор на 1 ред сијалички.
На колекторот стави плус од напојувањето а од емитерот ке извадиш напон за во јаките сијалички.. а пак на база ке го приклучиш напонот кој доаѓа од автоматчето. Мислам дека вака е најдобро.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
земи некој помоќен транзистор што ке издржи повеке сијалички. Еден транзистор на 1 ред сијалички.
На колекторот стави плус од напојувањето а од емитерот ке извадиш напон за во јаките сијалички.. а пак на база ке го приклучиш напонот кој доаѓа од автоматчето. Мислам дека вака е најдобро.

Јас мислам дека обратно ќе треба,на базата ќе иде тоа контролата,емитерот ќе иде на минус,а на колекторот на ги врзе сијаличките од едниот крај,па до другиот,се до плус...Ама па треба некој транзистор што ќе издржи некои 200-300 волти.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
А Марко зашто ги користиш тие електроника односно од новогодишни сијалички?
Поубаво имаше еден број во Емитер(последниот) исто такво светло.Направи го тоа ќе ти се исплати ;) ;D
Вака ти е ризик,ем од струен удар(недај боже) ем од финансирање.Може да ти отиде во пропаст ако згрешиш.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Преправка на новогодишни сјалички
« Reply #9 on 27.12.2010, Monday, 15:23:15 (Edited 27.12.2010, Monday, 15:29:51) »
земи некој помоќен транзистор што ке издржи повеке сијалички. Еден транзистор на 1 ред сијалички.
На колекторот стави плус од напојувањето а од емитерот ке извадиш напон за во јаките сијалички.. а пак на база ке го приклучиш напонот кој доаѓа од автоматчето. Мислам дека вака е најдобро.


Ама ова PCR 406 J е ТИРИСТОР, незнам дали ќе може со транзистор да се замени.

Споено мислење: 27.12.2010, Monday, 15:29:51
А Марко зашто ги користиш тие електроника односно од новогодишни сијалички?
Поубаво имаше еден број во Емитер(последниот) исто такво светло.Направи го тоа ќе ти се исплати ;) ;D
Вака ти е ризик,ем од струен удар(недај боже) ем од финансирање. Може да ти отиде во пропаст ако згрешиш.

Па најискрено не сум ја видел таа шема. Ај ќе ја видам ако не е нешто комплицирано може да ја направам.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ок,провери.Тоа мислам ќе издржи сијалици од 40вати(по 8 канали) без ладилници,а со ладилници до 1000 вати(сите 8 канали вклучени да се)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Е да добра е идеата за "plivackoto" светло од емитер, најарно решение. ако можам после 1-ви ке ја постирам шемана.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
A „само“ да пробаш,на едно место да ставиш друг тријак,од овие појакиве BT139-136 и да поврзеш неколку сијалички,да видиш дали ќе светнат?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Е да добра е идеата за "plivackoto" светло од емитер, најарно решение. ако можам после 1-ви ке ја постирам шемана.
Ќе ја постираш ли?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Епа прво да појда дома ќе ја постира овде немам скенер. Е требаше денес да одам, арно ама ми го загинаа клучот, па ако зане некој како може да се хакне кодот од опел сцорса б од 94та ке ми помогне многу  :) :) :)