Author Topic: Општи прашања поврзани со дигиталната електроника  (Read 94484 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а од каде го најде ова шемиче?
Мислам дали си почнал да го правиш,нешто да си направил вакво нешто,исто така како ќе го чита на УСБ порт,програм има ли?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Општи прашања поврзани со дигиталната електроника
« Reply #61 on 03.01.2011, Monday, 21:08:43 (Edited 03.01.2011, Monday, 21:11:13) »
ова ти е од PicKit2 ова е таа функциата program to go вака се поврзани мемориите затоа пишува таму USB
 околу ENC28J60 види си во дата шитото имаш нешто како application circuit
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со дигиталната електроника
« Reply #62 on 03.01.2011, Monday, 22:56:11 (Edited 03.01.2011, Monday, 23:02:17) »
гледај шемава, значи паралелно се поврзани нешто треба со она Ax пинот да се пререди за да може да се контролираат, мислам дека тој е тој ама не сум сигурен, мислам дека во зависност како е тој поврзан таа адреса си ја има ...


А0, А1 и А2 се адресни влезови, најголема тежина (најважен бит, нешто како цифрата 7 во бројот 7283, ова е само пример) има битот A0. Ако тој е ставен на логичка единица (+5V), како адресни влезови се користат само A1 и A2, што значи дека останатите мемориски локации се неискористени. Ако е A0 на логичка нула, се користи останатата половина од мемориските локации, и повторно, адресни бити се само A1 и A2. R8 и R9 се pull up resistors. Имаат функција да дадат логичка единица на соодветни пинови кога на нивниот излез (или влез) нема никакво логичко ниво (не е дефинирано, not defined).

ПС: Зошто се врзани A1 и A2 за GND на шемата, не знам... ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
луѓе зашто се користи Latch enable пин од некој интегралец??? ако ви значи нешто ми треба за cd40110
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
пошто тоа коло има нешто како регистар и податоците ти ги снима привремено (моментално) во него, со активирање на Latch-от тие податоци одат на излез..
во таа смисла е нешто :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дали знае некој што функција вршат овие интегралци?

CD4017
CD4026
4050
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
4017 -decade counter/divider with 10 decodes outputs

CD 4026 - 5 Digit Up/Down Counter

CD 4050 - hex non inverted buffer

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали знае некој како се движат цените на микропроцесорите користени во електрониката ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Зависи од модел до модел, производител до производител, не е кај сите исто. И најчесто не се само микропроцесори, туку микропроцесори со периферија, односно нешто како (или слично на) микроконтролери ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да не знае некој колку MHz му е процесорот на овој пик PIC24F08KA101 ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Quote
  Internal oscillator support - 31 kHz to 8 MHz, up to 32 MHz with 4X PLL

ова има така дадено, за повеќе информации треба да се види даташит
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Општи прашања поврзани со дигиталната електроника
« Reply #71 on 22.03.2011, Tuesday, 14:25:15 (Edited 22.03.2011, Tuesday, 14:30:22) »
Quote
 Internal oscillator support - 31 kHz to 8 MHz, up to 32 MHz with 4X PLL

ова има така дадено, за повеќе информации треба да се види даташит

Најдов, 32МХз  :)

Code: [Select]
http://www.datasheetdir.com/PIC24F08KA101+PIC-Microcontrollers
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вака сега, ме интересира дали правилно мерам осцилации на кристален осцилатор (Xtal). Значи, по некоја логика, од осцилоскопот ја врзувам масата за едниот пин на кристалот, а со мерната сонда го врзувам другиот пин, и треба на осцилоскопот да се појават осцилации (синусоиди) со определена фреквенција, ако е кристалот 8MHz, треба да има осцилации со фреквенција од околу 8MHz и амплитуда од приближно Vdd (околу 5V во мојот случај). Колку што знам јас, вака се мери. Но кога ќе го врзам вака осцилоскопот, нема ништо, јавува само шум, ништо друго :S.

Е сега, кога ќе ја врзам масата за глобалниот GND, а мерната сонда на еден од пиновите на кристалот, се јавуваат осцилации со дефинираната фреквенција (8MHz), но амплитудата им е помала од Vdd, значи некаде околу 3V од едниот пин према маса и околу 3.8V од другиот пин кристалот према маса. Нормално е ова или...???. Заборавив да напоменам дека има кондензатори поставено од изводите на кристалот према маса со вредност од 33pF.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
се мери како што мереше во 2-от случај, маса на маса и еден пин од осцилатор на влез на осцилоскоп, зависно од тоа како е изработен осцилаторот би се движел и напонот кој го мериш, кај микрокнтролерите поточно кај PIC не е 5V, туку е нешто помал, во RF техниката можно е на излез да добиеш и 500mV сигнал :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со дигиталната електроника
« Reply #74 on 20.05.2011, Friday, 20:33:02 (Edited 20.05.2011, Friday, 20:46:07) »
се мери како што мереше во 2-от случај, маса на маса и еден пин од осцилатор на влез на осцилоскоп, зависно од тоа како е изработен осцилаторот би се движел и напонот кој го мериш, кај микрокнтролерите поточно кај PIC не е 5V, туку е нешто помал, во RF техниката можно е на излез да добиеш и 500mV сигнал :)

Добро, а што ако немам кондензатори поставено према маса, во тој случај кој потенцијал (амплитуда, фреквенција) би го имал во тие точки (измеѓу пиновите на кристалот и маса), бидејќи, колку што знам, може да функционира колото (микроконтролерот) и без кондензаторите поврзани према маса од пиновите на кристалот, колку што знам, тие се стваат за стабилност на фреквенција, ама не се задолжителни (барем така знам, корегирајте ме ако грешам).

EDIT: Еве како е поставен кристалот и неговите околни компоненти на микроконтролерот (видео процесорот). Најнормално, како и секој друг микроконтролер (се извинувам за квалитетот на скенот, таква беше шемата кога ја симнав :S).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."