Author Topic: GSM контролер со PIC  (Read 1795 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
GSM контролер со PIC
« Opened on 13.05.2010, Thursday, 15:40:38 »
GSM контролер со PIC 16F84A
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: GSM контролер со PIC
« Reply #1 on 25.08.2010, Wednesday, 12:24:50 (Edited 25.08.2010, Wednesday, 12:27:29) »
Јас овој проект го гледав (сакав да го правам)но пишува дека може да нема да работи за некои ГСМ мрежи?Исто така како да го поврзам со еден стар мобилен Ериксон??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: GSM контролер со PIC
« Reply #2 on 25.08.2010, Wednesday, 16:34:12 »
СИте постари телефони (произведени до кај 2004, 2005 максимум) имаа Rx влез и Тx излез (за поновиве не знам, мојот телефон е понов, но е simple модел на Nokia, така да има Rx и Тx пинови). Порано се користеа за поврзување на телефоните со серискиот порт од компјутерот за да може да се flash-ува телефонот или да се извадат некои податоци од него (со соодветен софтвер се разбира).

Од тоа што видов на интеренет, очигледно и поновиве модели имаат Rx, Tx и Mbus влезно/ислесни пинови. Еве слика да видиш каде се всушност овие пинови ;). На некои модели на мобилни телефони им се под батеријата овие пинови ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: GSM контролер со PIC
« Reply #3 on 25.08.2010, Wednesday, 17:07:03 »
Имам ваков мобилен Ериксон Т-20 ако може да најде некој како треба да бидат пиновите РХ и ТХ за да можам да го поврзам на ГСМ контролерот.Однапред благодарам!! 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: GSM контролер со PIC
« Reply #4 on 25.08.2010, Wednesday, 17:14:33 »
Побарај овде ;), 99% сигурен сум дека ќе го најдеш распоредот на пиновите, особено ако е постар телефонот ;).

Code: [Select]
http://pinouts.ru/
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: GSM контролер со PIC
« Reply #5 on 25.08.2010, Wednesday, 17:35:03 »
и мене ме запаливте по ова и ај си викам да видам за телефон еден што го имам да видам дали има шемичка некоја за кабел...и најдов две шеми

Code: [Select]
http://pinouts.ru/CellularPhonesCables/ericsson_cable_pinout.shtml
па сега кој кабел да го користам?? за data cable или за service cable???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: GSM контролер со PIC
« Reply #6 on 25.08.2010, Wednesday, 17:43:10 »
Мислам дека не треба да ги користиш шемите, мислам дека треба само да најдеш кои се Rx и Тx пиновите на телефонот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: GSM контролер со PIC
« Reply #7 on 25.08.2010, Wednesday, 17:55:20 »
си ме спасил од пари давање...имаш 1К отпорник од мене... ај кога ке го земам и тој другиот интегралец ке го составам набрзинка па да видиме што ке испадне од него...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: GSM контролер со PIC
« Reply #8 on 30.08.2010, Monday, 12:50:22 »
а ке може ли да се направи со PIC за 4MHz???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: GSM контролер со PIC
« Reply #9 on 30.08.2010, Monday, 15:48:51 »
неможе!!! >:( а дека не можеш да најдеш таков кристал???

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: GSM контролер со PIC
« Reply #10 on 30.08.2010, Monday, 20:03:45 »
колкав кристал??? 4MHz???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline gochcommk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: GSM контролер со PIC
« Reply #11 on 25.11.2011, Friday, 22:04:32 »
 здраво
ме интересира дали некој го има направено и дали функционира
да го направам и јас
да си контролираме некој уред !!!

поздрав