Author Topic: RGB LED контролер  (Read 5673 times)

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 226
RGB LED контролер
« Opened on 21.11.2021, Sunday, 12:14:40 (Edited 22.11.2021, Monday, 13:42:01) »
Имав купено од АлиЕкспрес лед ленти од по 5м.
Ми беа планирани за сосема друго...ама едната ја пресеков и ја залепив на тв.
Ми остана околу 2,5 метри негде, и сега ми дојде идеа да залепам и на другиот телевизор.
Ама немам контролер, пошо го искористив на првиот телевизор.
Е сега дали некој знае или правел некој едноставен контролер, што некако ке ги контролираа боите во некој побавен слајд?
Инаку лед лентата работи на 5в.
Што значи дека контролерот оди директно на УСБ портот од телевизорот.
Блсгодарам.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 4080
 • Gender: Male
Re: RGB LED контролер
« Reply #1 on 21.11.2021, Sunday, 14:15:34 »
Другар, лента со контолер е 300 ден, со адаптер... а имаш о само контолери мислам дека на али експрес кои се по 2 -3$... освен ако не те занима ккао сето тоа работи па да правиш рачно.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12891
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: RGB LED контролер
« Reply #2 on 22.11.2021, Monday, 13:39:52 »
Е сега дали некој знае или правел некој едноставен контролер, што некако ке ги контролираа боите во некој побавен слајд?

Диодите се програмабилни или се само со 4 „влеза“ (+12V, R, G, B)? Ако се програмабилни, обично со три пина се (+12V, GND, Control).

Другар, лента со контолер е 300 ден, со адаптер... а имаш о само контолери мислам дека на али експрес кои се по 2 -3$... освен ако не те занима ккао сето тоа работи па да правиш рачно.

Инаку, да, релативно ефини се и да ги купиш посебно само контролерите, без разлика дали се за едниот или другиот тип на LED strips.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 226
Re: RGB LED контролер
« Reply #3 on 22.11.2021, Monday, 16:22:39 (Edited 23.11.2021, Tuesday, 01:37:58) »
Инаку, порачав од АлиЕкспрес контролери, ама треба да ги чекам сега до бог зна кога.... :)
Инаку мислам дека се со 4ри пина и мислам дека не се програмабилни. Инаку се +5в, р г б.
П.с. барав по интернет шеми некој, најдов некој идеи со Транзистори/Мосфети ама некако не ми се логични..

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3235
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Re: RGB LED контролер
« Reply #4 on 22.11.2021, Monday, 23:34:11 »
премногу тупење мозок за толку евтина работа...ако си од скопје ќе ти дадам контролер еден од RGB лента ама фали мосфет еден па со тоа ако сакаш да се зафркаваш
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12891
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: RGB LED контролер
« Reply #5 on 23.11.2021, Tuesday, 01:39:18 »
Инаку, порачав од АлиЕкспрес контролери, ама треба да ги чекам сега до бог зна кога.... :)

Па земи ако не од тука, локално, кај нас. Не се скапи ни кај нас ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 4080
 • Gender: Male
Re: RGB LED контролер
« Reply #6 on 23.11.2021, Tuesday, 14:07:42 »
300 ден се сосе лента.

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 226
Re: RGB LED контролер
« Reply #7 on 24.11.2021, Wednesday, 12:18:18 (Edited 25.11.2021, Thursday, 08:50:03) »
Не за друго, не е за парите или дали има или нема.
По конкретно, со тие купечките со далечинско нај грдата работа е што, не можеш да поставиш еден фиксен слајд.
Кога ке го пуштиш тв само да си почне бавно да ги менува боите.
На овие купечките, слајдот на почеток им е како новогодишна елка ;D па барај далечинско па менувај слајд и тн.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12891
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: RGB LED контролер
« Reply #8 on 25.11.2021, Thursday, 08:50:21 »
Е тоа да, во право си :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."