Author Topic: Случајни муабети  (Read 898937 times)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3187
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #7815 on 20.05.2023, Saturday, 14:14:55 »
Никој не пишува :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MarkoMK

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1001
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7816 on 20.05.2023, Saturday, 15:13:22 »
се откажаа луѓево од електроника.. 😒
Life is too short to remove USB safely ..

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3187
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #7817 on 21.05.2023, Sunday, 11:34:07 »
За жал, при толку ефтини модули од али кој ќе ти земе да прави и леми плочки... :P
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3235
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #7818 on 23.05.2023, Tuesday, 00:52:41 »
правење плочки за ептен некој custom проект ако се работи
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MarkoMK

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1001
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7819 on 26.05.2023, Friday, 21:07:26 »
Да, да.. за Custom проект некој, наменски
инаку што вика Лордзи, кинезиве за се што може да ти текне имаат направено модул

некогаш ќе добијам идеја нешто да правам, и гледам го има на алиекспрес :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline MarkoMK

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1001
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7820 on 27.05.2023, Saturday, 17:56:01 »
колеги вие што работите во денешно време електроника ?? кажете некоја идеја што да се прави :) :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3187
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #7821 on 27.05.2023, Saturday, 20:09:49 »
Трепкач ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dr-mr

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 778
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7822 on 28.05.2023, Sunday, 03:01:35 »
Јас сум моментално зафатен со собирање компоненти за тие два проекти:
Code: [Select]
https://www.elektormagazine.com/magazine/elektor-159/59096
Code: [Select]
https://www.paulvdiyblogs.net/2021/03/building-curve-tracer-version-3.htmlЗа проектот LCR Meter 50 Hz - 2 MHz од Elektor имам вишок 2 сета печатени плочки.
Доколку некој има желба време и пари да го прави тој проект, ќе му дадам гратис сет печатени плочки.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline ace1903

 • Нов член
 • *
 • Posts: 20
Re: Случајни муабети
« Reply #7823 on 28.05.2023, Sunday, 17:22:51 »
Јас ја собирав претходната верзија од проектор за LCR од 2013. Смешно ми е што прошле 10 години (од 2013) и уште некои компоненети не можат да се набават од кај нас.
Се обидов да купам ПЦБ од Електор директно ама и за тоа имаше проблем за деливери во МК. А колку оптимизам имав кога го набавив PGA103 кој кошташе колку пола бубрег.
За утеха во меѓувреме купив Voltcraft LCR-300 со подрачје до 100KHz што ми брка работа.
Убаво би било ако од време на време споделиш прогрес тука на форумов.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5329
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #7824 on 30.05.2023, Tuesday, 09:11:08 »
Јас имам потреба од индукциски грејач па сега наредно тоа ми е за правење XD
Имаше LordZi една тема за таква работа, мислам дека истиот ќе го правам пошто е проверено XD

https://elektronika.mk/index.php?topic=8215.0
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3235
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #7825 on 31.05.2023, Wednesday, 00:03:27 »
јас периодов слабо со проектчиња...повеќе на поправање сум префрлен или на штемање за инсталација :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5329
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #7826 on 01.06.2023, Thursday, 16:55:31 »
За себе штемаш или за други XD
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3235
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #7827 on 12.06.2023, Monday, 00:55:55 »
за себе  ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 226
Re: Случајни муабети
« Reply #7828 on 23.08.2023, Wednesday, 15:59:39 »
Дечки да ве прашам, пошо неам можност да го отворам еден телевизор Quart 50че... има изгорено позадинското, а овде по продавнициве ми бараат модел на позадинско да им кажам, па да ми кажат дали имаат или не (а не ми се отвора и затвора баш само тоа, а се знае колкав е ризикот на таа големина на екран да го оштетиш при вадење и ставање).
Па да прашам, дали некој има искуство со некое универзално позадинско освелтување?!

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 4080
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7829 on 05.09.2023, Tuesday, 21:42:17 »
Тешко. Каде "овде" :) ?
Секако 1 ден ќе ти стои отворен а и мораш секако да го отвориш.