Author Topic: Сервисер за PLC во МК ?  (Read 1906 times)

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Сервисер за PLC во МК ?
« Opened on 26.11.2014, Wednesday, 23:47:02 (Edited 08.09.2019, Sunday, 04:36:42) »
Здраво,

ми треба информација за сервисер на PLC-a во МК.
Не знам што е дефектот, а делот е изваден од автоматска машина за перење автомобили. Ми кажаа дека го нарекуваат регулатор за фреквенција.

Конкретно се работи за LUST VF1204S.

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/LUST-VF1204S-/121096347906
Еве слики како изгледа:Доколку некој од форумов може да го сервисира слободно нека ме контактира.
Контакт - Стефан - 071/216-198
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5328
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Одг: Сервисер за PLC во МК ?
« Reply #1 on 27.11.2014, Thursday, 00:18:34 »
Фреквентен регулатор и PLC се две сосема различни работи, ова ти што го имаш е фреквентен регулатор, значи тебе ти треба човек за фреквентен регулатор, или некој сервисер поискусен и што знае да работи со софтвер затоа што ако успее да го среди ќе треба да го репрограмира за неговата намена.

За PLC има мн. малку луѓе, и најчесто бараат огромни суми за поправка, односно не е ни поправка тоа, се вади старото PLC и се заменува со ново, проблемот е што тоа треба некој да го испрограмира, а обичен сервисер со средно малку потешко дека тоа ќе го направи, од лично искуство ти кажувам дека цените за работа со PLC достигнуваат суми со 5 цифри во евра :D

Фреквентен регулатор можиш да купиш за до кај 500E (зависи од фирма и моќноста) и да го замениш овај, со тоа што најверојатно нема да биди ист тип и ќе мора да менуваш нешто :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3184
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Сервисер за PLC во МК ?
« Reply #2 on 27.11.2014, Thursday, 09:00:12 »
Ти пратив ПП со број од човек што работи со фреквентни регулатори.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Одг: Сервисер за PLC во МК ?
« Reply #3 on 27.11.2014, Thursday, 10:19:12 »
Моја грешка околу именувањето  :D
Затоа и спомнав две имиња  :)

Се слушнав со човекот и најверојатно ќе средиме работа. Треба уште неколку дополнителни информации да му дадам.

Благодарам за помошта, па ќе известам како заврши ситуацијата.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680