Author Topic: Збиранка на 06/07/08.12.2019  (Read 11970 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Збиранка на 06/07/08.12.2019
« Reply #60 on 15.12.2019, Sunday, 03:14:55 »
Се зезав, знам дека ти е компликовано сега за искачање, зато се натегаме. Ништо страшно.
Патем кај сите новороденчиња се случува таа појава, ништо страшно, сепак си сака тинтрање. Побрзо да се опорави, и нема да ти е на одмет да се консултираш со нутриционист за исхрана, претежно од зеленчук, зрнеста храна и не знам уште што се дешаваат такви работи. (кај доилката се лачело не знам ти што преку млекото) Ако пие вода (т.е. млеко со вода) пробај со превриена. Тоа од мое искуство, во случај да не ти дотеткнала некоја работа во моментот, сепак ти најубо си знаеш :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Збиранка на 06/07/08.12.2019
« Reply #61 on 15.12.2019, Sunday, 05:22:02 »
Не го доиме, жена ми нема многу млеко (имаше нешто ситно, ама и тоа секна). На адаптирано е (купечко)... евентуално да е од адаптираното млеко... не знам :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Збиранка на 06/07/08.12.2019
« Reply #62 on 15.12.2019, Sunday, 14:32:46 »
Да, може да е, пробај различни фирми. И водата иако е филтрирана/флаширана пробај извриј ја. Млекото стриктно по упатство. Дур му се разбие дигестивниот систем како што треба, после на ревра ќе го префрлиш, ќе нема гајле :)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Збиранка на 06/07/08.12.2019
« Reply #63 on 15.12.2019, Sunday, 14:50:13 »
Гасови кај новороденче
Code: [Select]
https://www.google.com/search?q=%D0%B3%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B8+%D0%BA%D0%B0%D1%98+%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%87%D0%B5&oq=%D0%B3%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B8&aqs=chrome.5.69i57j0l7.17788j0j1&sourceid=chrome&ie=UTF-8Колку мене ми е познато една од важните работи кои треба да се практикуваат, е тоа да после доење (хранење) детето треба да се подигне во раце исправено со главата горе на рамената од мајката и со благи удари по грбот да се почека да ждригне да излезат гасовите што детето ги примило при хранењето.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Збиранка на 06/07/08.12.2019
« Reply #64 on 15.12.2019, Sunday, 16:14:49 »
Да да, и тоа.  Треба све да натокмиш за да биде во ред.
Јас темп. на водата некогаш немаше да ја поддесам ко го мешав млекото па имав проблеми. Оти нели треба да зоврие, да се олади малце да се измеша па да се прилагоди за цицање. Си пише на упатсвтвото, за секое разлино е, дали млеко, дали каша, дали ребро :)
После ќе речат немало рамноправност.... 
(Фемина фекалии да јаде :) )

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Збиранка на 06/07/08.12.2019
« Reply #65 on 15.12.2019, Sunday, 23:13:16 »
Да, може да е, пробај различни фирми. И водата иако е филтрирана/флаширана пробај извриј ја.

Да, филтрирана е и плус вриена ;).

Млекото стриктно по упатство.

Да, и ова се почитува ;).

Колку мене ми е познато една од важните работи кои треба да се практикуваат, е тоа да после доење (хранење) детето треба да се подигне во раце исправено со главата горе на рамената од мајката и со благи удари по грбот да се почека да ждригне да излезат гасовите што детето ги примило при хранењето.

Да, и ова се практикува по секој оброк.

Мада ова нашево е специфично, сака да играш на музика со него ;D. Така му се смируваат грчевите и само така ждригнува. Ако не го направиш ова, нема да ждригне... ќе го легнеш да спие, ќе заспие и по половина час ќе почне да плаче и тогаш ќе ждригне ::) :D. Ако само го дункаш, јок, нејќе ;D. Сите комбинации се пробани, само ако е вертикално исправено и ако играш во ритам на некоја музика, само така му се смируваат грчевите и така ждригнува :-\ :D.

Се ова е пробано... и пробиотици му даваме и Colief капки против грчеви... едноставно си има повеќе грчеви од она што би имало секое друго новороденче, тоа е тоа... има такви деца, ни рече педијатарот, едноставно имаат малку поосетлив дигестивен систем, тоа е тоа... кога ќе му се оформи дигестивниот систем како што треба и ќе почне да вари лактоза, ќе има помалку болки ;).

Оти нели треба да зоврие, да се олади малце да се измеша па да се прилагоди за цицање.

Ја вриеме, ама ја чуваме во тегла зовриена, затворена, па кога треба, сипаме од неа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Збиранка на 06/07/08.12.2019
« Reply #66 on 15.12.2019, Sunday, 23:34:58 »
Може да имам заборавено ама мислам дека прашакот треба да се стави во жешка вода како делумно би се распаднал односно сварил. А не мора да значи.
Секој со табиетот, така и децава, секое си има финта ,дур му ја научиш, па после ќе пркне, нема да биде толку осетливо, ќе нема проблем, а и да има ќе може да ти каже, вака мнооогу е тешко да му погодиш што му е, што го боли, што сака...
Онда од пробиотик, мене доктурот ми препорача сааб, и еспомисан. Не секогаш беа ефикасни, ама консултирај се со матичниот, претежно помагаат.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Збиранка на 06/07/08.12.2019
« Reply #67 on 16.12.2019, Monday, 01:09:04 »
Може да имам заборавено ама мислам дека прашакот треба да се стави во жешка вода како делумно би се распаднал односно сварил. А не мора да значи.

Не бе, баш го читавме упатството, не пишува жешка, пишува топла ???. Се разбира, претходно зовриената вода, потоа малку ја загреваме, за да не биде ладна ;).

А и мислам дека не смее во жешка бидејќи има некои субстанции потребни на бебето во млекото, се распаѓаат на висока температура... вака читав некаде online, ова го немаше во упатството.

Онда од пробиотик, мене доктурот ми препорача сааб, и еспомисан. Не секогаш беа ефикасни, ама консултирај се со матичниот, претежно помагаат.

Нас ни кажа педијатарот дека треба да го ротираме пробиотикот бидејќи сите пробиотици се всушност корисни (за дигестивниот систем) бактерии кои, ако се намножат (а може да се намножат, ако континуирано користиш само еден пробиотик), ќе направат други проблеми. Претходно користивме Ваја, а сега Био Гаја, па пак ќе заротираме некој друг.

А Еспомисанот не е пробиотик, тоа е лактин, ензим потребен за разложување на лактозата во млекото. Кај новороденчињата не се лачи овој ензим (подоцна да, ама првите неколку месеци, не... до кај максимум 6 месеци, варира од новороденче до новороденче), па затоа и имаат грчеви, бидејќи не може да се довари лактозата во млекото (се вари и без тој ензим, ама многу поспоро и дел од лактозата останува несварена и поминува низ тенко и дебело црево и тогаш прави проблеми, т.е. грчеви). Истото е и Колиеф, само што е од друг производител. Имало и некој Сабсимлекс, ама го немало кај нас, само во Бугарија го имало.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Збиранка на 06/07/08.12.2019
« Reply #68 on 16.12.2019, Monday, 08:43:48 »
мили мамички.. овај татички малку офф топик заминавме со темата :D

Се зафркавам, во секој случај убаво да си помините ако не се имате собрано веќе, јас ќе ве дружам наредна прилика обавезно :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Збиранка на 06/07/08.12.2019
« Reply #69 on 16.12.2019, Monday, 08:54:43 »
Quote
Не бе, баш го читавме упатството, не пишува жешка, пишува топла ???.
Епа да де, зависи од млекото и зависи колку степени ја сметш за топла, колку за жешка :)
да, еспомисанот е башка, но ми го препорача педијатарот и му го давам на бебето. Не навлегов подетално за што е, битно помагаше :)
Девил, не се немаме уште собрано.
@Steff_92 муабетот е за в кафана, и некој пто го чита постов може да дојде, не ве канам за на слава :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Збиранка на 06/07/08.12.2019
« Reply #70 on 16.12.2019, Monday, 20:19:44 »
мили мамички.. овај татички малку офф топик заминавме со темата :D

Немој ти така, мука си иаме ;D ;D ;D.

(шала ;))

Епа да де, зависи од млекото и зависи колку степени ја сметш за топла, колку за жешка :)

Да ти е топло на рака, да не е жешко на рака... јас така го сваќам... нешто потопла од онаа што би ја пиело бебето ;).

@Steff_92 муабетот е за в кафана, и некој пто го чита постов може да дојде, не ве канам за на слава :)

За во кафанЧЕ... во биртија, немам намера да влагам :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Збиранка на 06/07/08.12.2019
« Reply #71 on 16.12.2019, Monday, 22:34:57 »
Ти вела ја си се препичил во задње... :)
20 ден е ракија в коперација т.е. биртија.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Збиранка на 06/07/08.12.2019
« Reply #72 on 18.12.2019, Wednesday, 10:37:41 »
"Друштвото го оправдува местото"
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Збиранка на 06/07/08.12.2019
« Reply #73 on 19.12.2019, Thursday, 00:16:51 »
Не мислев на такви биртии, мислев на оние скапине, со певаљки со шминка која тежи колку нив ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Збиранка на 06/07/08.12.2019
« Reply #74 on 19.12.2019, Thursday, 07:28:37 »
Се зеза, не ми мењат многу кај сме :)