Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 334081 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Постојат ли интегрирани стабилизатори за напон што на излез би давале напон од 18V до кај 1A, не мора повеќе од 1A, дури мислам и дека 700 или 800mА ќе свршат работа ;), but just to be on the safe side 1A would be nice ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #46 on 18.08.2010, Wednesday, 17:31:11 (Edited 18.08.2010, Wednesday, 17:39:45) »
Постојат ли интегрирани стабилизатори за напон што на излез би давале напон од 18V до кај 1A, не мора повеќе од 1A, дури мислам и дека 700 или 800mА ќе свршат работа ;), but just to be on the safe side 1A would be nice ;).
Еве нешто ама незнам дали ги има кај нас
Code: [Select]
http://www.westfloridacomponents.com/T206/7818+ML7818A+1A+1+Amp+18V+Voltage+Regulator+Positive+ML7818+A.html
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #47 on 18.08.2010, Wednesday, 17:41:04 (Edited 18.08.2010, Wednesday, 17:42:44) »
Па и јас ги најдов истите, ама и јас не знам дали ги има кај нс, теба да проверам :S. Ај ќе видам, ако повеќе производители ги произведуваат, има шанси да ги донеле и кај нас, само по која цена, да не биде „баснословна“ :S.

EDIT: Заброавив да нагласам, ми треба и за позитивен и за негативен напон, знали 7818 и 7918 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Види прашај во логинг можеби ги имаат тие се добро снабдени со роба,види во гац,алфа електроник и други.Јас мислам дека ги имаат во логинг ама не сум сигурен ;).
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ќе прошарам низ градов, ќе видам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ги има во логинг и двете ама нажалост и двете се 1,5А.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е ако де, вишок струја никогаш не е на одмет ;).

А да не знаеш која цена се, или ги нема цените на производите во Loging?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Незнам само видов на WEB страницата дека ги имаат и двете а за цена незнам.Неверувам дека се повеќе од 50 ден по парче незнам види.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сега баш бев до BT и до Гац, BT го фатив на затворање, па поради тоа не можеше да ми продаде, а во Гац се по 15 денари (и во BT исто ми кажа човекот, околу 15 денари дека се), па си купив едно 17818 и 7918 ;). Во Loging не знам, ама ќе да се околу 150, хахахаах ;D ;D ;D (joke).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
само пазете кога купувате такви стабилизатори, јас пред една година изнакупив 5-7 парчиња 7812 од тогашната нова електроника и не беа баш евтини. Има и некој проблем, мерам со униметар и пише 11,8V а а ако потегнам повеке струја паѓа напонот на 10 или 9V и НЕ СЕ ВРАЌА! Имам и едно 7815 ама дава 14,5V а тек ако повлечеш повеке ке падне и на 8V и ке остане така. Во тој 7815 влегува 21V.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Искрено не знам, не сум имал до сега такви проблеми, повеќето стабилизатори сум ги вадел од стари уреди или биле на ST, или биле no name, ама сум немал проблеми со никој од нив ;). Сега кога ги земав овие два 7818 и 7918, едниот (7818) беше производство на ST, а другиот (7918) беше производство на Motorola, така да не се no name (мада и тие што го вадев од нинтенда и некои други уреди што беа no name работеа супер, не им паѓаше напонот).

Во секој случај, не планирам да влечам многу струја, уредот што планирам да го паравам (ова можеби ќе бидне и во наредните 3, 4 месеци, не знам, треба да се преправат некои работи и компоненти, шемата е бааги стара, од 1970-тите и има компоненти во неа кои или ги нема денеска, или се многу тешки да се најдат :S) не влече многу струја бидејќи првично бил наменет да се напојува 4x9V батерии, така да не верувам да влече премногу струја, мислам дека 1A (колку што можат да дадат стабилизаторите) е повеќе од доволно, така да не му ја мислам многу ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
види овие беа но нејм ама и заборавив да кажам, не влечев струја директ од стабилизаторот туку тој беше поврзан со транзистор и преку него е сега и да не повлечам многу сртуја напонот колку толлку ке падне ама не се корегира. Иначе имам и друг стабилизатори од ST кои враќаат на 5 или на 9V (зависно од делот)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова треба да се провери и тестира, мислам дека на ST стабилизаторите (што можат најчесто кај нас да се најдат) се одлични (добро, не одлични, ама со релативно солиден квалитет), така да не мора да барам други, барем сега за сега ;).

Овие на Motorola ги немам пробано, ама ќе ги пробам, ќе видам како се однесуваат „под стрес“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
СТ не се лоши враќаат на 4,9 или 5,1V ако е 7805 што е ОК а имам видено мицубиши стабилизатор абе веруваш или не колку и да повлечам абе одма пак иде на 5V и не мрда. тоа е чудо.

Во дата шитот има шема од кои делови е изграден еден стабилизатор на пример 7812 и нема многу многу делови, мислам дека околу 30-35 се. Што викаш ако ги купам тие делови дали можам сам да си направам успешно стабилизатор и добро да работи?

п.с. ова ми е 2000ти пост....
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
п.с. ова ми е 2000ти пост....

Ај со среќа 2000-ти post ;D, уште x10 од 2000 да имаш (памтам еден член на еден странски форум имаше 35000 post-ови, ама е член на форумот уште од 2000-та година, кога беше отворен форумот, така да до некаде и разбирливо е ;D).

Во однос на прашањето дали може да си направиш добар стабилизатор со истите компоненти кои ги има во интегрираниот, одговорот е не. Прво, бидејќи сите компоненти се изведени интегрирано, отпорници, кондензатори, транзистори, се е изведено на една полупроводничка плочка (отпорниците се прават како транзистори со определени сменети параметри и начин на изработка, треба малку да се навлегува во микроелектроника за да се разбере принципот на изработка и на пасивните и на активните компоненти во интегрираните кола). Второ, сите се поставени на една полупроводничка плочка, што значи дека сите се температурано зависни едни од други, така да на некои од транзисторите не им е ни потребна температурна стабилизација (сите се загреваат заедно, па поради тоа на сите има се менуваат параметрите пропорционално, што значи дека ако едне транзистор смени нешто во неговиот излезен степен и се зголеми или намали струјата низ него, истото ќе се случи и со транзисторот во наредниот степен од ланецот кој, на пример, е наменет за да ја ограничи струјата низ тој тој вод, па пошто се температурно врзани, вториот ќе ја намали струјата за онолку колку што се зголемила кај првиот транзистор). Има и многу други причини, но овие две се едни од најбитните, така да не се исплати, а башка што е скоро неизводливо (поради температурната зависност на сите компоненти, треба сите да ги врзеш „во купче“ за да бидат барем до одреден степен температурано зависни).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."