Author Topic: Трепкач за сијалица со 555 и триак  (Read 1730 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не знам од каде ми е шемава... дали ја најдов online поодамна или некој ми ја дал.. нејсе, ја најдов и неа испечатена, па ајде, да се дигитализира и ова и да го фрлам листот во ѓубре :P :D.



Според мене, прекомплицирана е шемата и може да се направи да биде далеку поедноставна... авторот изгледа сакал да оди на „сигурност во дизајн“ и затоа изгледа искористил трансформатор и оптокаплер, но генерално земено, овој дизајн може да се изведе и без трансформатор и оптокаплер, особено ако уредот кој се контролира (треба да трепка) исто така се напојува од мрежен напон.

Текстот е на Фински, така да, не пробувајте да разберете нешто :P :D.

U3 (78L08) може слободно да го замените со 7809 (без L во средина). Оптокаплер... може да се искористи скоро било каков, само ќе треба да се штима вредноста на R5 (како што е и посочено во шемата). Диодите од D3 до D6 заменете ги со 1N4007 (јас лично не би ставил 1N4148). Диодите D1 и D2 (BAT85) се Шотки дидои (30V, 0.2A). Слободно може да ставите било какви Шотки диоди со максимален работен напон од барем 25V. Максималната јачина на струја не е критична, но јас лично не би ставил диоди со максимална јачина на струја помала од 0.5A. Доколку немате Шотки диоди на располагање, може да искористите било какви брзи диоди, би требало и со такви да работи ;).

Доколку го правите трепкачов со трансформатор, R3 и R4 не мора да се пластични (пожелно е, но не и задолжително), но доколку менувате нешто во начинот на напојување на колото и го преправите директно да се напојува 555 од мрежен напон, задолжително користете пластични потенциометри за R3 и R4 или метални, но монтирајте пластични капачиња на нив и во никој случај не ги допирајте оските на потенциометрите без некаков вид на изолација.

Шемата заедно со ППК-то и монтажната шема ја има во attachment и на следните линкови.

Code: [Select]
https://cloud.mail.ru/public/vwqJ/2qUW8LZz4
Code: [Select]
https://www.asuswebstorage.com/navigate/a/#/s/6C942C1214054A919B182BC7379B7C32Y
Code: [Select]
https://app.box.com/s/drjfn965dme78364qec5ekl4ea07m6an
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Трепкач за сијалица со 555 и триак
« Reply #1 on 12.09.2019, Thursday, 10:23:00 (Edited 12.09.2019, Thursday, 12:02:44) »
Непотребно искомплицирано. Во наше време ова се правеше многу поедноставно, со тоа што се подразбираше дека не треба да брцаш со прстите кај што не треба... ;)

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, баш пишав дека е непотребно искомплицирана шемата... ако само треба да трепка, ништо повеќе од тоа. Но, ако сакаш да подесиш ON/OFF интервал, ќе мораш да искористиш нешто како 555.

Но, сепак, да, се сложувам, дека напојувањето може слободно да се изведе без трансформатор и дека во тој случај, оптокаплерот е апсолутно непотребен, тука нема збор ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Со потенциометарот се подесува интервалот на трепкање ;).
Иначе само тоа оптотриакот од првата шема кошта колку сите делови заедно од втората...8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Со потенциометарот се подесува интервалот на трепкање ;).

Има уште еден во шемата, со него (мислам барем, за'рѓан сум малку со 555-киве :P :D) се подесува ON/OFF интервалот, т.е. колку време да стои ON, колку време OFF за зададена фреквенција на трепкање ;).

Иначе само тоа оптотриакот од првата шема кошта колку сите делови заедно од втората...8)

Чекај... па зошто е тогаш оптокаплерот ако има оптотриак во шемата ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Нема оптокаплер, тој MOC3043 е оптотриак... ;) Последен пат кога го купував беше околу 100ден. еден... :P
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па добро... зошто има два триаци во колово ??? ;D... зошто не искористил обичен оптокаплер, навистина не ми е јасно ;D.

Да, дефинитивно шемава е непотребно комплицирана ;D. ОК, се сложувам да има 555, сепак може да подесиш определени работи кои не можеш со онаа многу поедноставната која ти ја post-ираше, но ова е веќе... overkill ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Триак во сите шеми што сум ги гледал до сега, а во кои има галванска изолација, се побудува со оптотриак, не со оптокаплер.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хммм... можно е да си во право... баш ме интересира со што се побудува триакот во лемната станица дома што ја имам. Ќе проверам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."