Author Topic: Помош за поправка на Ei 5672  (Read 4155 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тома,веке сме го виделе ова: членот завршил работа или не веке не се појавува на Форум или веке не одговара на повиците.Тоа е крајно иритирачки,те разбирам,ама иако си сакал да помогнеш најдобронамерно - финале ке нема! Можеби веке нема да дознаеме што се случило.Имав на почеток и јас добра воља да помогнам и преку пп,ама по неколку совети,испраќање шеми ,скенирање.... дечкото не сакаше ни да спомне за тоа! Иако настојував да дознаам што стана,никогаш не дознав,а напишав барем 3 страни текст,скенирав,испраќав мејлови...Тоа ти е до културата,мислам ;D,македонската.

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #31 on 03.07.2012, Tuesday, 18:53:05 (Edited 03.07.2012, Tuesday, 18:56:28) »
Не сум заминал тука сум, не пишував ништо затоа што ми се појави друг проблем па барав некое решение во меѓувреме. Инаку ги мерев напоните на РГБ плочката но не најдов некој стабилен број. Вредностите се менуваа без врска. А инаку сега нејке веќе да се уклучи само пуцкета. Се поправи сликата некое време до солидно ниво и од еднаш се угаси и веќе несака да се вклучи.

Споено мислење: 03.07.2012, Tuesday, 18:56:28
ГигаВат немам добиено ниту една Приватна Порака или пак незнам како да ги погледнам. Во пораки немам никаква порака. Можеби се на друго место.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Ако ти цркнала каскада, имам оригинал ЕРО, ке ти ја дадам многу поволно...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #33 on 04.07.2012, Wednesday, 11:53:11 »
Каскада е Flyback? трансформерот кој ја дава високата волтажа за екранот така? Дали е можно ако тој трансформатор бил при крај да се губат боите на екранот?

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #34 on 04.07.2012, Wednesday, 13:31:06 »

Quote
Ве молам, нема потреба од тензија и напнување.
Прво да се извинам на сите членови кои можеби добиле впечаток дека сакам да правам тензија. Мојата намера беше сосема позитивна во смисол дека секој еден член што би прочитал би требало да разбере и да биде „фер„ спрема останатите заинтересирани членови и да го сподели искуството ( не само во оваа тема туку и во било која друга тема ) со “ колегите „ кои во овие релативно тешки сервисерски денови тешко опстојуваат и се на работ на егзистенцијата !
Уверен сум дека администраторите и модераторите водат (а и водат) сметка за коректно опстојување  на форумот и во тој контекст нивните забелешки ги прифаќам како добронамерни и позитивни.
ПП. Темата по некое време би било пожелно да се “прочисти“.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!