Author Topic: Помош за поправка на Ei 5672  (Read 4140 times)

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Помош за поправка на Ei 5672
« Opened on 14.06.2012, Thursday, 20:56:38 (Edited 14.06.2012, Thursday, 21:32:02) »
Здраво
Ме интересира дали има надеж за овој олдтајмер што го имаме по дома долго време. Јас го уклучив најдов програм и ме интересира бидејќи по мое мислење не е некој голем проблем, дали може да се поправи црвената боја на екранот за да даде слика со нормални бои. Секоја помош ми е добредојдена бидејки не сум работел со телевизори а ме интересираат.
Ова е видео како изгледа при работа:
Проблем со телевизорот

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #1 on 14.06.2012, Thursday, 21:33:40 »
најверојатно е отиден екранот, ама, црвената боја ти работи најверојатно ти фали сината боја (треба да видиш кои бои точно ги нема) можеби е нешто изместено па се решава лесно, види на топот од позади мери дали на сите пинови ги има потребните напони, би требало да пишува негде на плоча каде колкав напон има провери на RGB линиите дали стигнува или фали некој сигнал
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #2 on 14.06.2012, Thursday, 23:46:18 »
Нјаверојатно ти фали сината, а може и зелената да ти фали.

Кај вакви стари телевизори, најчести проблеми се два: ладни лемови и суви кондензатори. Прелеми се што ти е сомнително, па пушти го и види дали ќе се смеи ситуацијата. Ако не се смени, измери ги електролитскитете кондензатори (сите), ако капацитетот им е паднат повеќе од 20%, менувај ги. Пак пушти го и види дали е среден проблемот.

Ако пак не се среди, пиши, ќе дадеме други совети ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
На самиот екран од внатрешната страна постои ознака на екранот и фирма или земја  на производство.
Напиши ги тие ознаки !
Пример 1

Пример 2

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Гарант имаш проблем со РГБ Матрицата, испомешани се боите, овој телевизор вреди да го напрајш многу е добар сигнал има страшен а сликата џам, пред2 месеца искршив ваков исправен сега ми е криво
d.t

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #5 on 15.06.2012, Friday, 11:00:23 (Edited 15.06.2012, Friday, 11:24:21) »
Quote
На самиот екран од внатрешната страна постои ознака на екранот и фирма или земја  на производство.
Напиши ги тие ознаки !
Ова најдов јас, ако не е тоа ке побарам пак.



Споено мислење: 15.06.2012, Friday, 11:24:16
Инаку ова сега ми падна во очи кога ко чистев, кај плочката на цевката има одлемено нешто, незнам што е погледнете:
а има ваков симбол:


Offline Kromid

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Ухххххх, ај земи правосмукалка и четка и изчисти го од прашина. Иначе тоа излгеда како калемче.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote from: Kromid
... Иначе тоа излгеда како калемче.
Искриште ( „варничар„ ) за 7 KV .
ПП. Телевизорот работи нормално и без него!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Има ли за овој телевизор некоја шема, да почнам да менувам кондензатори?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #9 on 15.06.2012, Friday, 16:45:28 (Edited 15.06.2012, Friday, 16:47:52) »
Екранот е Нишки (Ei-Nis). ОК се, не се лоши ;). Иако мислам дека најдобра серија им беа со Toshiba екраните, тие скоро вечни се ;).

Да, дефинитивно прво исчисти го ;D. Наједноставно е чистењето со мало четкиче (може било какво, четка за заби, помало четкиче за лак, поголема четкичка за темперни или мрсни бои, било што од ова ќе сврши работа, иако четкичката за заби е малку погруба и би ја препорачал само за темелно чистење ;)) и правосмукалка ;). Додека е пуштена правосмукалката, само насочи го цревото кон определена локација и на истата локација со четкичката чисти ;). Не го допирај цревото (поточно, пластиката на врвот од цревото) до некоја од компонентите, да не случајно оштетиш некоја од нив или евентуално несакајќи да скршиш нешто ;) (пластиката од цревото е прилично груба).

Што се однесува до шема, не знам која шасија ја користи овој модел, така да, прво тоа треба да го утврдиме. Ознаките за шасијата обично се наоѓаат на главната плоча, но бидејќи има премногу прашина, не верувам дека ќе ја забележиш ознаката пред да го исчистиш ;D. Ако е некоја од класичниште шасии или некоја нејзина модификација, се наоѓа шема ;). Ако не е, ништо :S, ќе се работи без шема ;).

Прво, ќе пробаме со просто прелемување на контактите бидејќи ова е најчест проблем. Електролитските кондензатори кои се ставени во овие уреди, најчесто имаат многу подобар квалитет на изработка и долговечност од било кои електролитски кондензатори изработени во денешно време, така да, често се случува и да се само малку суви (на пример, да имаат изгубено само 10% од нивната номинална капацитивност, а ESR факторот да им се има дигнато многу малку, скоро незначително), па нема потреба да се менуваат и најверојатно ќе тераат барем уште 5, 6, 7 години ;). Значи, прво прелеми ги сите сомнителни контакти (ладни лемови), секаде, на главната плоча, на модулите (претпоставувам дека е модуларен) и на CRT плочката. Притоа, пази да не направиш краток спој некаде или уште полош лем ;). Исто така, ако е модуларен телевозорот, исчисти ги контактите за модулите, и на главната плоча, и на самите модули. Наједноставно е ако ги исчистиш со 98%-ен алкохол (шпирт, може да се купи во било која аптека ;)), но може и со некој тип на контакт спреј (ги има во продавниците за електронски компоненти, но прилично скапи се 200 денари па нагоре :S). Потоа, пушти го и види дали сеуште ќе го има истиот проблем ;). Ако не е среден, преминуваме на втората опција, односно мерење и менување на електролитите во телевизорот ;). Но ова, подоцна, прво провери дали ќе се среди проблемот со просто прелемување и чистење на телевизорот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Шасијата е B30 (99%) koja што ја има во неколку подваријанти (мемостат, далечински управувач, scart приклучок итн) но основната шема ја имаш на овој линк
Code: [Select]
http://fanzo.org/forum/download/file.php?id=191
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
За овие телевизори најпрво треба да се проверат тримерите во RGB плочката, бидејки прекинуваат.

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Како што рековте ке почнам да го чистам па потоа ке ги пробам и тримерите, инаку по тоа што видов интегралците таа е шемата, но ме интересира кои се опасните напони и како да ги испразнам, нулирам? Да не отидам предвреме  :)

Offline hogar2

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Боре е во право.Проблемот е во тример потенциометрите во RGB модулот.Замени ги САМО тие за црвената боја.На модулот се ознацени со R.
Поздрав.

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #14 on 15.06.2012, Friday, 23:08:17 (Edited 16.06.2012, Saturday, 18:32:32) »
Барем трим потенциометрите се лесни ке пробам да ги наместам/заменам утре

Споено мислење: 16.06.2012, Saturday, 18:32:32
На трим потенциометрите успеав да добијам понормална слика но сепак црвенилото остана, изгледа е екранот дотраен.