Author Topic: ТВ Philips 32PFH5300/88, шасија TPM15.1E LA - помош за сервисирање [РЕШЕНО]  (Read 9919 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
ТВ Philips 32PFH5300/88, шасија TPM15.1E LA - помош за сервисирање [РЕШЕНО]
« Opened on 13.08.2019, Tuesday, 23:34:31 (Edited 21.08.2019, Wednesday, 01:20:06) »
Плочката од напајањето е 715g6550-p04-000-002m и R9110 е јагленосан, овде најов шема, но pf6003as тешко дека ќе го најдам, има ли замена?
какви диоди користи дисплејот, имам 4 прегорени ?
Е сега пошто тв-а ретко поправам не можам да се снајдам, па би ве замолил за упатства.
сликичево може ќе се најде.
може подобро е да заменат 3 ленти, ако се ситна пара ? до кај 10 еу да речиме?


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Модел, шасија, main board, PSU, панел... ??? :-\... знам дека овие работи да не се важни за конкретниот проблем, но редно е да ги има ;).

... но pf6003as тешко дека ќе го најдам, има ли замена?

Провери во Loging. Барај го само како PF6003, без она AS на крајот. Ако таму го нема, никаде во Македонија го нема. Нарачај си го од кај Кинезиве, не е скапо ;)... ако не ти се брза, се разбира ;).

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/232829494154


какви диоди користи дисплејот, имам 4 прегорени ?

Какви ќе најдеш, само да се bright white... или извади една и отиди до некоја продавница, ќе ти најдат адекватна замена ;).

може подобро е да заменат 3 ленти, ако се ситна пара ? до кај 10 еу да речиме?

10 евра лента или 10 евра сите? 10 евра по лента, да, можно е да можеш да најдеш. 10 евра за сите, нема шанси :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Не е кола за шасија :) Мислев сликата е од шасијата.
Ама нз како се диодите врзани за да ставам било какви...
Е 3 ленти се по 6-7 диоди. Реално не вредат поќе од 10-15$, ско не гето осветлувсње ќе му прам xD ќе гледам да најдам замена, а pf6003 на страната не наоѓа, па сакал-неќел ќе чекам xD

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: ТВ Philips 32PFH5300/88, шасија TPM15.1E LA - помош за сервисирање [РЕШЕНО]
« Reply #3 on 14.08.2019, Wednesday, 04:27:07 (Edited 14.08.2019, Wednesday, 23:28:23) »
Не е кола за шасија :)

Знаеш дека шасија се вика „матичната плоча“ кај телевизорите, така? Бидејќи порано изгледаа буквално како шасии на коли, беа огромни и имаа држачи како за монтажни плакари :P :D. Тоа беше на времето, но терминот остана.

Се нарекува „шасија“ или во поново време "main board" ("mother board", сеедно)... бидејќи веќе се далеку од шасии, секциите за напојување се поголеми од новиве шасии ::).

Без разлика, редно е да пишеш... од сите го бараме ова, не само од тебе.

Мислев сликата е од шасијата.

Не, сликата е од ознаката на панелот ;).

Ама нз како се диодите врзани за да ставам било какви...

Од тоа што видов во шемата, изгледа е комбинирана врска (во еден strip, диодите се сериски врзани, а потоа паралелно сите strip-ови еден на друг), ама ова не прави некоја разлика. Измери пад на напон на една LED диода и најди некоја адекватна ;). Само најди некоја со ладилно тело... ако ги тераш на максимум континурано (ова не е исто како и бела LED од запалка, ја користиш краткотрајно, но ако ја држиш запалена долго време, ќе изгори :-\), ќе изгорат ако немаат ладилно тело... освен ако струјата низ нив не е барем 2/3 помала од струјата при која се смета дека се максимално оптоварени.



Околу R9110... ако е јагленосан, провери дали се исправни Q9101 и D9104.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
PF6003AHS Ако го нема во Логинг го има во ГАЦ!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: ТВ Philips 32PFH5300/88, шасија TPM15.1E LA - помош за сервисирање [РЕШЕНО]
« Reply #5 on 14.08.2019, Wednesday, 15:27:03 (Edited 14.08.2019, Wednesday, 23:19:00) »
Quote
Околу R9110... ако е јагленосан, провери дали се исправни Q9101 и D9104.
Мислам дека PF6003AHS  го има него рокнато.
Quote
PF6003AHS Ако го нема во Логинг го има во ГАЦ!
ќе свртам и тамо, прво логин, таква ми е рутата

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: ТВ Philips 32PFH5300/88, шасија TPM15.1E LA - помош за сервисирање [РЕШЕНО]
« Reply #6 on 14.08.2019, Wednesday, 18:53:07 (Edited 14.08.2019, Wednesday, 23:21:12) »
EVERTOP LBM320P0701-FC-2
LT57 исто ги има во ГАЦ.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ако имаат цели ленти, уште подобро. Кај ги гледаш, да не направија страна ?
днес не стигнав, се надевам утре ќе стигнам :)
патем P15B8004000000LH 160123 е бројот на шасија, тоа е ?
„Околу R9110... ако е јагленосан, провери дали се исправни Q9101 и D9104.“ -сега видов подобро, да и Q9101 е рокнат, а диодата ќе ја сменам без да ја проверам, за сигурност.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: ТВ Philips 32PFH5300/88, шасија TPM15.1E LA - помош за сервисирање [РЕШЕНО]
« Reply #8 on 14.08.2019, Wednesday, 21:39:37 (Edited 14.08.2019, Wednesday, 23:24:53) »
Модел: Model No...32PHT...
Шасија: TPN15 ...

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
патем P15B8004000000LH 160123 е бројот на шасија, тоа е ?

Мммм... не. Toma нешто успеал да дешифрира од ова, но ова не е ознака на шасија... можеби некој сериски број.

Ако ја нема ознаката на шасијата (main board, онаму каде што се сите конектори за HDMI, LVDS, дигитално ова, аналогно она :P :D), тогаш ќе мораш да ја бараш според сервисна шема, т.е. барај ја сервисната шема според моделот на телевизорот и во сервисната шема ќе пишува која шасија ја користи тој телевизор ;).

Или пиши го моделот тука, ние ќе ги најдеме потребните информации ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: ТВ Philips 32PFH5300/88, шасија TPM15.1E LA - помош за сервисирање [РЕШЕНО]
« Reply #10 on 15.08.2019, Thursday, 00:00:39 (Edited 15.08.2019, Thursday, 00:04:51) »
На лепенката од твојот ТВ можеби има други ознаки но сепак примерот што го напишав е релеватен ако се напишат точните ознаки од твојот ТВ.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Шасијата ради ред и поштовање, мене ми беа проблем диодите, е сега да ги сменам прво деловиве што се апла прегоренени, па ако не работи накнадно ќе се дума, се надевам дека ќе проработи, оти напојувањето е апла прегорено, прво него, исто и диодите визуелно се гледа дека се прегорени- ќутук се :)
да сменам само диоди или цели ленти, да не испадне за 3 месеци па да мењм диоди ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Шасијата ради ред и поштовање...

Пред се болдираното ;). Куќен ред си е куќен ред. Како што пишав, не го бараме тоа само од тебе, од сите го бараме. Сам си сведок и знаеш колку и како знаеме да одговараме на нови членови со теми за барање помош во врска со сервисирање на некој уред, ако нема адекватни информации во темата, особено ако културно се побара таа информација од нив, а не ја даваат или згора на се, се и арогантни ::).

да сменам само диоди или цели ленти, да не испадне за 3 месеци па да мењм диоди ?

Мое лично мислење... зависи од цена... ако ми е лента 600, 700, 1000 денари, јас би ги сменил диодите, би додал и еден отпорник во серија со лентите и така би терал. И да го „опне“ некој заднинското осветлување на максимум, пак на крајот сум сигурен дека диодите не се оптоварени до максимум ;).

Ова е за лично мој телевизор... ако поправам за некој друг, можно е и да не постапам вака.

А инаку, откако ќе ги смениш, не го ставај заднинското осветлување на максимум и би требало се да биде ОК ;). Остави го на medium или какво и да е подесувањето во менито на телевизорот... нека биде до кај максимум 60% од максумумот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Quote
Пред се болдираното ;). Куќен ред си е куќен ред. Како што пишав, не го бараме тоа само од тебе, од сите го бараме.
да де, ама не можев да го најдам ( и сеуште не можам, ќе проверам пак, немаше S:нешто... ретко фаќам тв-а.
Quote
А инаку, откако ќе ги смениш, не го ставај заднинското осветлување на максимум и би требало се да биде ОК ;).
- никад не било на максимум, тие со cfl осветување се покажаа некако поиздржливи. медиум или ауто беше...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
да де, ама не можев да го најдам ( и сеуште не можам, ќе проверам пак, немаше S:нешто... ретко фаќам тв-а.

Пиши модел де, ќе најдеме шасија и се останато ;).

- никад не било на максимум, тие со cfl осветување се покажаа некако поиздржливи. медиум или ауто беше...

Веќе и ги нема да се продаваат, сите се веќе со LED заднинско осветлување, но да, LCD мониторите со неонки се покажаа како поиздржливи во однос на LED. Ќе се подуеја електролити во напојувачката секција, ќе ги смениш и толку ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."