Author Topic: Преработка на акустична гитара  (Read 14344 times)

Jove

  • Guest
јас колку што разбрав е некој човек тој оршата

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Преработка на акустична гитара
« Reply #91 on 06.11.2010, Saturday, 23:29:13 (Edited 07.11.2010, Sunday, 12:28:54) »
Личи на Gibson SG,веке го обработив грубо телото .Вратот е од три јаворови кадрона ,кои се залепени веке и треба да се шмирглаат,На горната плоча на вратот (јасен) веке се поставени праговите и треба да се оди со финиш и лепење..Купив во Турција седеф и сакам да направам некои орнаменти на вратот во интарзија.Магнетите и електрониката се готови ,со метални,златни копчиња за потенциометрите,Преклопникот ке биде во три положби на лизгање ,како кај стратот.Кајшот е широк ,кожен .со нитни и метални копчи.
Оршата (Благој) е прекар на еден прекрасен човек,инженер-хемичар кој сега прави  акустични фламенго гитари и свири шпанска класика.Човекот знае се за гитарите! Прави по нарачка и од тоа живее.Светозар е ликовен уметник,мој пријател,,предаваше ликовна уметност во едно училиште,па даде отказ и изработува претежно виолини и црта фрески по црквите.Работи и гитари ,ама поретко.Сега моментално мислам е во Охрид.

Jove

  • Guest
чекаме слики од гитарата и јас сакам дА правам но незнам вратот како да го изрешам :-\ :-\

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Батка, малце оф-топик, ме интересира колку го зема седефот во Турција, дека и јас правам резби и интарзии, досега не сум работел со седеф ама сакам да пробам? :) ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Преработка на акустична гитара
« Reply #94 on 07.11.2010, Sunday, 12:31:48 (Edited 07.11.2010, Sunday, 12:55:33) »
Овој седеф е рамен,во вид на ленти со ширина 3 см(има и 5,10 см) .тенок е 0,6 мм,се сече со пилица. Скапечок е  - лента од 1м е 11-12 ЕУ.Го има во Капали чаршија во 2-3 дукани.Какви резби правиш? Мислам еден дел на гитарата да го копаничарам

Споено мислење: 07.11.2010, Sunday, 12:55:33
Еве нешто што сум изработил.Изгледа големо,ама е А4 формат

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Браво Батка, одлично изработено, мајстор си, нема што ;D, иначе јас не правам икони и такви работи пошто сите ги прават и ми се клише (иако највише се продаваат) :) ;), туку повеќе келтски мотиви, оние испреплетените чворови и сл., слики имам на ФБ, да не ги ставам тука пошто не им е место, ако сакаш прати ми ПП ќе се најдеме на ФБ ;). Иначе пробував нешто да правам интарзии, ама со бакарна жица, со седеф не сум работел никогаш па сакав да пробам, затоа те прашав, следниот пат кога ќе идам накај Истанбул ќе си земам :).

Ај доста беше оф-топик, да се вратима на темата!
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
batka rep za ikonata ne sum religiozen ama visoko delo
imam poveke knigi za ikoni ama neznam dali znae Pasko za tebe ke mu kazam prva liga si
Z33MK

Offline BanManaSaH

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Супер е резбата, само не ми е јасно кај ќе стои магнетот, а каде пиезото ??? ;D

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
iskustvo od minati vreminja
eve kako izgledala gitara 1842 godina pravena e so slonova koska nazad sekoj milimetar e slonova koska na vratot na gitarata gorniot del e nelakiran sto bilo vo toa vreme obicno lakot bil samo za zastita od insekti kutijata e od mahagonia majstorot Nils Erik Gade,prema muzickiot muzej od Kopenhagen taa e edinstvena na svetot zacuvana vo toj oblik gorniot del e ukrasen so skolki   vdlabnati  vo drvoto totalno ima zacuvano do deneska 8gitari od toj majstor sto imal fabrika za violini,klaviri,harfi,gitari se smeta za Danski Stradivarius
sega e vo moja sopstvenost
Z33MK

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Македонија,да не си коелкционер?! Што имаш ти со Паско? :D :D :D ;) ::)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
studiravme zaedno arheologija a bese nas prijatel i Vlado Mokrata od Veles za zal pocinat denes
Z33MK

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Преработка на акустична гитара
« Reply #101 on 11.11.2010, Thursday, 23:30:09 (Edited 11.11.2010, Thursday, 23:32:03) »
Ти си метузалем значи!  ;D ;D Паско ми е пријател и се гледаме кога иде (многу ретко!) во Велес.Мислам дека има од моите графики од стар Велес.Кога ја представуваше окарината од глина му направив *мал спектакл* шоу кај нас заедно со мојот драг пријател Даутовски.

Споено мислење: 11.11.2010, Thursday, 23:32:03
Јове ,не те разбрав- сакаш решение или мерки за да направиш врат за гитара!??

Jove

  • Guest
батка нбе ми треба повеке ке сим купам ел гитара разгледав сега има од 80-200 евра па ке видам ::)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Преработка на акустична гитара
« Reply #103 on 12.11.2010, Friday, 11:08:51 (Edited 12.11.2010, Friday, 11:12:54) »
batka gi zmam dvajcata sto pravea okarini za Dautovski toj sviri na staklenata mi rece deka e najdobra,

inace Stefce pravese edna od originalna glina od Caska
Z33MK

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас бев на промоцијата во Велес кога прв пат Даутовски јавно свиреше на оригиналната окарина од Чашка.Иначе Трајанка,археологот што ја најдео карината ми е  добра другарка.