Author Topic: Преработка на акустична гитара  (Read 13303 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Што музика!? Рок највеке, стари ју сигурно, балади,шансони,мексикански,тука ни е и Миле Павароти со некоја арија,стар македонски рок,не потврди уште Ноне,Велешки групи со свои песни,може некој залутан рапер..итн. Значи ,да се поправам - почеток 20 часот( ова е ново),7000 вати разглас ,светло, снимања за ТВ,огномет....До некаде 24.00 сигурно ке трае!! Имаме учесници од 10 до 70 години :D
Победници нема(сите се победници!),наградени ке бидат граѓаните од публиката.. ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нажалост, ќе полагам на 10-ти, така да нема да можам да дојдам :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline kamcevski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
И пиезо и магнети " pick up"имаш во БТ

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
друже ти не ли си му син на тој од БТ или грешка сум???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За колегава да одговорам : НАшите музичари имаат критична маса кон ШУР микрофоните ,кои од 565,57,58 итн. серии  се користат универзално за сите намени.Ако зборуваме така и со СМ 58 ке озвучиме гитара.
Ама ако си акустичар,класичар тогаш ке приметиш голема разлика ако те озвучам со ШУР и ако ставиме пример САМСОН КУ 7 (кондензаторски).Разликата е прилично голема во корист на кондензаторскиот бидејки дава подобра динамика,колорит,а и опсегот е далеку над динамичкиот.Уште ако видиме и кој е електрички поосетлив тогаш се е во прилог на овој вториот.
Сега на концертот во Велес ,на 7 септември,учествуваа дузина професионалци и имавме една долга тонска проба.Момците од * Перкашн бенд* ги озвучивме со СМ 57 ( три тарабуки и тапан),ама кога дојде Оршата (шпанска гитара) веднага побара кондензаторски микрофон.Пробај ако свириш гитара (акустична) и на добар разглас веднаш ке ја приметиш разликата.
Еден Влатко Стефановски преферира конд.микрофон кога свири акустична гитара,а сите контроли ги става на *0*!

Offline kamcevski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
Грешка си , а идејата ми е само да им кажам на луѓето за да не лутаат .

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Грешка си , а идејата ми е само да им кажам на луѓето за да не лутаат .
образложи зошто е грешка ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline kamcevski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
Па грешка е затоа што не сум му син !

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
ааа OK :D
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Преработка на акустична гитара
« Reply #39 on 07.10.2010, Thursday, 00:49:40 (Edited 07.10.2010, Thursday, 01:03:40) »
ок сори  :)  е сега дали некој можи да ми кажи дали ќе можам да го клам во гитарата овај микрофон со предзасилувач
Code: [Select]
http://redcircuits.com/Page49.htm или дали да го напрам овај микрофон на радио фрекфенции
Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/296/mala-buba-na-15v/   :) кажете ми шо ќе биди поарно и дали ке се оштети звукот на гитарата ако ја сечам за да извам приклучок за микрофонот и ако не се оштетва кажете ми како да ја сечам оти материјалот е како пластичен  :)  Благодарам однапред  :)  

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас би ти препорачал да ја изработиш оваа буба, со кристал е, така да фреквенцијата би требала да биде доста постабилна. Малку е покомплицирана, но фреквенцијата на работа и дометот би требал да биде подобар во однос на таа ти што планираш да ја правиш (сепак, се напојува од 1.5V-на батерија).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1627.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Преработка на акустична гитара
« Reply #41 on 07.10.2010, Thursday, 08:23:03 (Edited 07.10.2010, Thursday, 08:55:59) »
Јас лично сепак би препорачал кабел,ама ова пп за микрофон одговара само за динамички микрофони.Најди нешто за кондензаторски/електрет. микрофони  .Гитарата не ја буши,има други начини како да се озвучи гитара.

Споено мислење: [time]07 Октомври 2010, 08:54:35[/time]
Направи вака нешто,пробај и со пиезо ама оној отпорник од 18 к да го нема,односно да нема преднапон на влезот. Мик. или пиезо стави ги на 5-6 см од кобилицата(внатрешно) и со танко кабелче води ги преку отвор на гитара.На ободот на отворот стави пластична водилка(може и мала штипка која ке го држи кабелот да не шета!) па носи го до пп кое ке биде надворешно поставено,најдобро во метално кутивче на кајшот.После со кабел носи го до појачувачот.ПП треба да има што порамна карактеристика,а избегавај и тонски контроли се до миксерот (значи да не мине 2 тонски контроли,оти може тонот да биде труба!)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас лично сепак би препорачал кабел

Кабел е секогаш најдобра опција, ама штом човекот сака да ја прави wireless гитарата, ред е да му предложиме некое решение ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
јас вчера го завршив мојот DIY магнет за гитара,и супер работи..слики набргу

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
а како се клава тој магнетот на гитарата и дали има некоја шема за то... и од каде можам да купам таков магнет ? :)