Author Topic: Преработка на акустична гитара  (Read 13369 times)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
пиезото може да служи и како звучник и како микрофон,мозе да ставиш и такво ако не најдеш баш со овие спецификациии.

Offline limontuss

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
    • Pro
Probav bas kako so rekovte deka mozi i so mikrofoncinja ama tie sepak se obicni ko go prik.. vo gitarata i na zvucnata kartica,mikrofonot gi primase sumojte so covek ne mozi da gi slusni so uvo ama za zvuci od gitara ne vadi mn.slabo sepak nekoj ako znaj nekoj mikrofon od kaj da se kupi so e posebno za gitara neka pisi ako ne znaj neka ne pisi za da prajme pak da se macime  :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
limontuss види ги правилата и пиши на кирилица
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
значи јас имам со вакво пиезо направено.и за тие пари сум задоволен,инаце ако си од Скопје,имаш во Смајли магнет за акустична гитара,околу 400 денари беше.


Offline limontuss

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
    • Pro
Готово напраено е работи па и не е многу лошо ако приклучваш на звучна картичка ке има многу шумој ке грчи а на појачало нема да има проблеми .

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
имаш во Смајли магнет за акустична гитара,околу 400 денари беше.

магнетот е за никаде, премногу шум има.. пиезо е подобро решение, само мора предпојачало...
имаше негде по продавниците комплети за озвучување акустични гитари (со пиезо елемент), само не знам каде има сега ... и прашање е дали има :P

ако ти е за жива свирка, тогаш купи си SHURE SM57 (микрофон за инструменти, најдобар е :) ), па и за по дома, ако сакаш да снимаш нешто...
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
SHURE SM57 е микрофон за пеење(вокал) .Инструменталните микрофони се обично кондензаторски или пик-ап со вакуум лепење на инструментот.Тие се очајно скапи за  аматери.Ова со пиезо плочкава е добра замисла и функционира во живо,ама проблем е соодветен предпојачувач.Добри се сите пп за кондензаторски или електретски микрофон само што треба да се одстрани отпорникот кој дава напон за микрофонот.Пиезо плочката на удар дава напон ,па не и е потребен дополнителен напон.Појачувањето треба да биде поголемо,ама се да биде во граници на изобличување.
Влезот на зв.картица (миц.) носи напон 5В,па затоа се јавува брум.Пиезото без предпојачало не смее да се врзува на овој влез.Освен тоа треба добро да се оклопи водот кој носи сигнал од пиезо до пп. и да биде што пократок.Ставете го пп. во кутија и таа нека биде прицврстена на самиот каиш или близу гитарата.Напојувајте го со батерии(поради брум!) и од него со мик.кабел носете го сигналот до гитарско (или мик.) предпојачало.Пиезото не се става директно под кобилицата (ке даде само високи тонови) ами малку кон отворот.За секоја гитара се определува со експеримент.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Супер објаснување!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Преработка на акустична гитара
« Reply #23 on 22.08.2010, Sunday, 22:42:59 (Edited 25.08.2010, Wednesday, 08:09:28) »
Исто така такви пиеза имаш во "Guitar House" таа продавница се наоѓа спроти Рамстор т.е. позади Средното училиште Јосип Броз Тито!!Таму и јас имам купувано за еден другар но сега може да нема (подобро провери ја да не те излажам)му ја правев гитарата од акустична во електрична!!
ПС. Исто така му направив шаблони од Рони Дио слики ќе закачам.Ако сака некој да му направам шаблони нека пише!! ;D

Споено мислење: [time]22 Август 2010, 22:50:49[/time]
Првин ја ишмирглав со фина шмиргла па ја исчистив со алкохол (може ацетон),ја оставив да се исуши алкохолот и се фатив на работа. :D :D Шаблонот го ставив одозгора на гитарата(на местото кое е ишмирглано) и со мали трансформатори го потиснав шаблонот дека бегаше :P Потоа со Црвен спреј ишприцав еден убав слој,чекав да се исуши(не удрив уште една рака дека спрејот беше многу сјајен и беше потемен)и со лак ја премачкавме гитарата.
ПС. Сега е како нова како да излегла од фабрика а не од кај мене од работилница  ;D 8)




Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако сте ја премачкале со лак цела гитара-сте завршиле работа! Сте добиле тапа-гитара (без звучна) :D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
не е премачкана цела само местото каде е ставено "логото"!!Така имам многу гитари правено неам проблем!! ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најдов едно полно кесе со пиеззо базери (како овие на сликиве!) многу погодни за озвучување акустични гитари! На 7 септември во Велес ,во Младинскиот парк,во Амфитеатарот правиме журка
по повод Денот на независноста на Република Македонија.На целовечерниот концерт ке свират и пеат сите стари и млади ,сегашни и бивши музичари од Велес. Така кој ке дојде таму може да ме најде кај миксерот и озвучувањето и да ја каже шифрата : МАКЕДОНСКИ ФОРУМ ЗА ЕЛЕКТРОНИКА:Јас сум еден така постар фраер со брада ,над 100 кг, ама ке делам секому по базер безплатно!!Повелете,кој може ,кој е слободен ,нека повели.Почнуваме некаде околу 19 часот - па натаму.Ке има и огномет,а се молиме да не врне!!!!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Супер!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
SHURE SM57 е микрофон за пеење(вокал) .Инструменталните микрофони се обично кондензаторски или пик-ап со вакуум лепење на инструментот.Тие се очајно скапи за  аматери.Ова со пиезо плочкава е добра замисла и функционира во живо,ама проблем е соодветен предпојачувач.Добри се сите пп за кондензаторски или електретски микрофон само што треба да се одстрани отпорникот кој дава напон за микрофонот.Пиезо плочката на удар дава напон ,па не и е потребен дополнителен напон.Појачувањето треба да биде поголемо,ама се да биде во граници на изобличување.
Влезот на зв.картица (миц.) носи напон 5В,па затоа се јавува брум.Пиезото без предпојачало не смее да се врзува на овој влез.Освен тоа треба добро да се оклопи водот кој носи сигнал од пиезо до пп. и да биде што пократок.Ставете го пп. во кутија и таа нека биде прицврстена на самиот каиш или близу гитарата.Напојувајте го со батерии(поради брум!) и од него со мик.кабел носете го сигналот до гитарско (или мик.) предпојачало.Пиезото не се става директно под кобилицата (ке даде само високи тонови) ами малку кон отворот.За секоја гитара се определува со експеримент.

СМ57 е за Инструменти... го користам долго време,
вокален микрофон е СМ 58

Поздрав
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Најдов едно полно кесе со пиеззо базери (како овие на сликиве!) многу погодни за озвучување акустични гитари! На 7 септември во Велес ,во Младинскиот парк,во Амфитеатарот правиме журка
по повод Денот на независноста на Република Македонија.На целовечерниот концерт ке свират и пеат сите стари и млади ,сегашни и бивши музичари од Велес. Така кој ке дојде таму може да ме најде кај миксерот и озвучувањето и да ја каже шифрата : МАКЕДОНСКИ ФОРУМ ЗА ЕЛЕКТРОНИКА:Јас сум еден така постар фраер со брада ,над 100 кг, ама ке делам секому по базер безплатно!!Повелете,кој може ,кој е слободен ,нека повели.Почнуваме некаде околу 19 часот - па натаму.Ке има и огномет,а се молиме да не врне!!!!

друже што музика ке има??? :D и ај па да се собереме таму од форумов...ете кај ке има место за собирање...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)