Author Topic: Како е можно да се направи олку мал засилувач а толку моќен???  (Read 1175 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=188
Ова го сретнав во емитер па ме заинтересира. Насловот кажува се.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Каде ке најдеш звучник еден ом  ;D ??
И пробај да го поврзеш на осум ома дали и 200 вати Рмс ке даде  ;)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Епа мене баш ми одговара, пошто би го користел за озвучување на отворен простор и со повеќе звучници.ова е створено за мене. Сите звучници кои ги имам се 4 омски.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
па мал е бидејќи го нема напојувачкиот дел,за ова треба торус колку резервна гума (се шалам)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Абе пак макар, мало е ии шема да не има некој?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
па мал е бидејќи го нема напојувачкиот дел,за ова треба торус колку резервна гума (се шалам)

Добро, ова се само деловите, нема напојувачка секција, затоа е толку мал ;). Реално гледано, PA засилувачите не се преголеми, самиот засилувач е составен од некои 20-тина компоненти ;). Се останато е (евентуално) систем за контрола на влезеови, излези, предзасилувач и напојувака секција ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прашај го Владо Филевски. ;)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Хахах ја знам таа варијанта.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Прашај го Владо Филевски. ;)

Quote
Автори: Иван Поповиќ / Ванѓел Димановски

Не е написот на Филевски, други се автори на написот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,ама Владо го направил( конструирал) појачувачот.

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Финтата на овај засилувач е тоа што е стабилен на минимална импеданса, дава 1000 вати рмс(односно на него може да се приклучат 12 кутии кои секоја од нив има 8 ома)и видете колку мал ладилник има.Според формата на ладилникот, искористиле ладилник за процесор(најчесто старите целерони 1,7 GHz ги користеа овие ладилници и чини само 250 ден  :) )

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Форава била, колку што прамта излезните транзистори биле некоја си нова технологија па имале мн мал отпор па не грееле. Друга работа демек бил долго време праен, и помагале од елетро факултетон во скопја и мн други научњаци. Шема тешко, него ај да донираме секој по 20 евра или колку треба да го расклопиме да видиме што има па после сами ќе си правиме, т.е ќе ја имаме шемата...
Инаку не сум сигурен ама мислам дека не е дело на Филески. Инаку ома направено и минијатурно напојување за него мислам по емитерине некаде го имаше...