Author Topic: Стерео во моно (мост) конвертор  (Read 1036 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Стерео во моно (мост) конвертор
« Opened on 17.01.2011, Monday, 13:52:07 (Edited 17.01.2011, Monday, 13:54:15) »
Ова е многу корисен уред (конвертор) за оние кои сакаат да го трансформираат својот стерео засилувач во моно и со тоа да добиат еден многу моќен излез. На пример ако користиме стерео засилувач 2x50W, ќе се добие 1x200W излез (ако напојувањето дозволи), а тоа значи дека овој уред не само што го претвора засилувачот од стерео во моно туку и го зголемува двојно излезниот напон на засилувачот, а тоа резултира со 4пати поголема излезна моќност ;).



Листа на делови:

Отпорници:
R1-2= 47Kohms 1/4W 1%
R3-4= 47Kohms 1/4W 1%
R5-6= 47Kohms 1/4W 1%
R7-8= 47Kohms 1/4W 1%
R9-10-11=47Kohms 1/4W 1%
R12-13= 22 ohms 1/4W 1%

Кондензатори:
C1-2= 1uF 100V 5%
C3-4= 1uF 100V 5%
C5-6= 33pF
C7-8= 33pF
C9-11= 100nF 100v
C10-12= 47uF 25V

Останато:
J1-2= 6pin Connector
IC1= TL074
S1= 2X2 SW.
VR1-2= 10Kohms Log. pot.

Offline DRAMAN

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 73
@Shadow ова коло предпоставувам ја врти фазата па двата канали работаат противфазно, туку ме буни влезот во колото бидејќи пишува "balanced input". Може ли обични влезови да се приклучат (со заедничка маса?)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Да на влезот можат да се приклучат излези од било кој стерео засилувач ;).

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Стерео во моно (мост) конвертор
« Reply #3 on 17.01.2011, Monday, 14:09:14 (Edited 17.01.2011, Monday, 14:25:49) »
Колега оваа шема е полесна , само дали ке може да ја применам кај мојот засилувач и ако може како би требало да се поврзе ?? На излез од компјутерот имам моно аудио џек ....

Code: [Select]
http://www.extremecircuits.net/2009/07/stereo-to-mono-converter-based-on-fet.html

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
И шемата која ја поставив јас е доста едноставна туку ај ако на тебе ти изгледа сложена ок си е :D. Твое право е која шема ќе ја изработиш дали оваа што ти си ја нашол или онаа која јас ја поставив и еве ќе се потрудам да најдам монтажна и пцб за да можете полесно да го изработите конверторот кој јас го постирав ;). Е сега да ти помогнам за поврзувањето :). Поврзувањето треба да биде со следниов редослед: прво зимаш сигнал од компјутерот (стерео) го поврзуваш засилувачот (мора да користиш стерео засилувач) и потоа на влез на уредот (мост конверторот) донесуваш сигнал директно од излезите на засилувачот (внимавај на поларитетот на излезите) и на крај на излезот (моно) од конверторот го поврзуваш звучникот (звучникот треба да биде со многу поголема моќност од таа на засилувачот, бидејки моќноста добиена на излезот е зголемена за неколу пати и секако да биде со иста импеданса како засилувачот). Толку од мене :), останатото е твоја работа ;).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да на влезот можат да се приклучат излези од било кој стерео засилувач ;).

Во приницип, ова не важи за балансираните влезови и излези. Балансираните влезови и излези не го дефинираат нивниот сигнал во однос на маса, кај нив сигналот е галвански одвоен од маса и има посебни кола за конверзија на сигнал од балансиран во „обичен“ (небалансиран) сигнал, но доколку некој сигнал е балансиран а го приклучиш на уред кој има небалансирани влезови, можеш многу проблеми да си направиш :S (од изобличен сигнал, до воопшто да нема сигнал или да го изгориш излезот од претходниот степен). Во конкретниов случај, проблемот не е голем бидејќи носиме небалансиран сигнал на балансирани влезови, што значи дека ја имаме обратната ситуација (од претходниот пример), што не би требало да му штети на сигналот (треба да помине како и секој друг синал низ влезот, само што некои компоненти во конкретниов счучај во колото би биле излишни ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Да на влезот можат да се приклучат излези од било кој стерео засилувач ;).

Во приницип, ова не важи за балансираните влезови и излези. Балансираните влезови и излези не го дефинираат нивниот сигнал во однос на маса, кај нив сигналот е галвански одвоен од маса и има посебни кола за конверзија на сигнал од балансиран во „обичен“ (небалансиран) сигнал, но доколку некој сигнал е балансиран а го приклучиш на уред кој има небалансирани влезови, можеш многу проблеми да си направиш :S (од изобличен сигнал, до воопшто да нема сигнал или да го изгориш излезот од претходниот степен). Во конкретниов случај, проблемот не е голем бидејќи носиме небалансиран сигнал на балансирани влезови, што значи дека ја имаме обратната ситуација (од претходниот пример), што не би требало да му штети на сигналот (треба да помине како и секој друг синал низ влезот, само што некои компоненти во конкретниов счучај во колото би биле излишни ;)).
Tука си сосем во право GigaWatt ;), но јас му напишав така, бидејки влезот на овој уред (мост конвертор) е балансиран и нема да има никакви проблеми ако поврзе било каков стерео засилувач кој дава небалансиран сигнал на излезите :).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова коло има сосема друга намена колега и нема шанси твојот 2х50вати излез да го претвори во 2х200 вати!
Тоа е малку апсурдно тврдење,бидејки еден стерео излез да врзеш во мост не треба само фазите да им ги превртиш и да го зголемиш напојувањето,туку има и други многу параметри да ги земеш во предвид! Немам време да дискутирам( да пишувам ) сега меѓутоа имаше во ЕМИТЕР една статија кога споија во мост 2 појачувачи со ТДА2030 и пар транзистори и од 50 вати требаше да се добијат двеста! Прво ја намалија импендансата на звучникот,па....... најди го тој (постар!) број и прочитај!

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
batka ај прочитај подобро ;D, никаде не пишува дека
Quote
2х50вати излез да го претвори во 2х200 вати!
туку пишува дека
Quote
ако користиме стерео засилувач 2x50W, ќе се добие 1x200W излез
но секако дека тоа зависи од напојувањето ;).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пардон за таа двојка,по грешка беше, ама се друго вреди што кажав! Ама,кој сака нека проба - па нека дува во макеница после! ;D ;D ;D

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Во ред е batka, може на секој да се случи да згреши :) и секако дека вреди тоа што го кажа ти и јас се согласувам со тебе ;). Еве јас ќе се потрудам да најдам монтажна и пцб па некој да (или јас кога ќе имам време) го изработи овој мост конвертор и потоа со соодветни мерења ќе утврдиме како и колку засилува овој мост конвертор, но ако сакаме да постигнеме добри резултати секако дека ќе треба и модифицирање на напојувачкиот дел на стерео засилувачот кој планираме да го поврземе на влез од овој конвертор ;).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Стави во паралела уште еден пар излезни транзистори,за секој случај!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ako ставиш паралелно излезни трензистори, ионака ќе се зголеми снагата на засилувачот до одреден степен, ако го намалиш отпорот треба да приставиш, исто и ако го зголемиш напонот. Во двата случаи се зголемува струјата, па мора да додадеш транзистори за да крепи.. Иначе да не мислеше Батка на тда7294?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не.нели ова се однесува на било кој стерео појачувач???!! ;D Пробајте,па пишете што сте добиле,мислам реално.