Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 197258 times)

Online bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ултра брз, или лепак што се стврднува под дејство на ултра виолетова светлина, исто е. Не напишале колку нанометри се, и мене ми изгледаст идентични.

Online bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #541 on 13.02.2019, Wednesday, 02:49:57 (Edited 13.02.2019, Wednesday, 14:00:12) »
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/222705784816
Не знам ???, не ми е јасно што се има случено во меѓувреме, ама ова беше најевтиниот wall scanner со LCD кој успеав да го најдам. Не знам што да кажам... screen shot да направам ако не ми верувате :D, 8.54 USD платив за двата :D.

Дечки а какво е вашето искуство деловите од Element14 или евентуално Фарнел (ако некој порачал од тамо), мислам дали се оригинални и квалитетни или се некој со лош квалитет /фалшливи / рефус ?

Јас колку што имам читано, различни се искуствата. Не значи дека ако нарачаш од brand name продавница дека ќе добиеш оригинал компоненти. Од моето досегашно искуство, прилино задоволен сум од квалитетот на компонентите кои ги имам нарачано од Кина преку ebay. Не сум нарачувал од друго место, така да, не можам да споредам, ама немам намера да нарачувам од Farnell кога барем дупло поевтини ќе ги начекам на ebay. А за времето на чекање... не ми се брза, ништо не е толку итно ;).

ова беше

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/273551035949







? ? ?

Птем многу добра скалеста бургија

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/382293983945


За лим на 6 аголен штрафцигер ја редам и рачно бушам, партали прави.

Исто и овие се бомбона

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/223209369443

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ова беше

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/273551035949

? ? ?

Да, тоа е ;). Многу корисно алатче, прилично прецизно, особено за наоѓање на водови под напон, ги наоѓа ;). Баш требаше да бушам на ѕид каде што поминува цела инсталација за станот, таман си ги јави каде што мислев дека треба да бидат водовите, немаше никаков проблем, не погодив ниеден напонски вод ;).

Птем многу добра скалеста бургија

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/382293983945
За лим на 6 аголен штрафцигер ја редам и рачно бушам, партали прави.

Да, многу корисни се ;). Имам нарачано комплет од 3 вакви. Од 4 до 12mm, од 4 до 20mm и од 4 до 32mm ;).

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/322717602382


И многу се издржливи. Со нив бушев и 1cm дебела железна шина, не писнаа... само полека, на мала брзина ;).

Исто и овие се бомбона

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/223209369443

Овие не знам за што се... интересно изгледаат, ама не ми е јасно за што е тој ребрастиот дел на средината ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Овие не знам за што се... интересно изгледаат, ама не ми е јасно за што е тој ребрастиот дел на средината ???.

За глодање, на пр. бушиш дупка и треба да ја прошириш, или да ја направиш елипсеста.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Online bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да да  за тоа се.
Патем со спиралните по лесно се буши фактички бурмашината ја штедиш, мада ако е добра бурмашина нема разлика, јас го зедов стриктно за помали дупки, за лимче од 0.5мм за 2 дупки додека ја барам бормашината рачно ќе го избушам :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мхм... интересно ;). Може да се нарача едно комплетче од тие бургиите што глодаат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Плус без никаков проблем може да ги користиш и како „обични“.

Online bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #547 on 18.02.2019, Monday, 03:13:12 (Edited 18.02.2019, Monday, 04:46:42) »
Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/263986388144


Стигнаа пред 2 дена, вака навидум се ок.
Овие ги имате овде

Code: [Select]
http://www.kupialat.mk/index.php?route=product/product&path=171&product_id=43140

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Супер ;). Ај пиши како ќе ти се погоди сетот со торксови, баш ме интересира ;).

Јас ова го нарачав пред некој ден. Кога ќе стигне, ќе видиме како ќе се покаже ;).

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/173329396738


It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #549 on 18.02.2019, Monday, 06:09:06 (Edited 18.02.2019, Monday, 13:03:06) »
Кога ги држиш во рака имаш осет на цврст сет, е сега не сум ги запнал, ама према димензиите и не се многу да ги запнеш, али за нормална употреба се солидни. Секако се наменети за лаптоп,декстоп, мобилен, тв, така по ситни штрафчиња, па ваљда нема да доволлиш да ти кородира штраф на лаптоп :) не знам за длабоки штрафови како ќе се покажат( т.е. штрафови вл длабоки дупки), но за сега ми бркаат топ работа. Не знам на слика како деловаат ама се прилично ситни. Тие од "купи алат" ги немам, ги ставив во случај на некој да не му се чека, а и слична цена се, мада не знам димензиите кои се .
Зависи за која намена ти е сијалицата, за да светнеш е топ, за да осветлиш... Самта цена ти кажува :)
Сакав за на точак да ставам, па добив препорака за оваа
Code: [Select]
https://m.aliexpress.com/item/32812945810.html?spm=a2g0n.search-cache.0.0.450ed60bbENszw


А моментално има convoy c2, околу 15усд е зедов, буквално свети како фар од кола, а сепам е  екстремно малечка. Вреди секој цент...
Лошо е што нема усб полнач, мора да ја вадиш батеријата, ама не е страшно.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кога ги држиш во рака имаш осет на цврст сет, е сега не сум ги запнал, ама према димензиите и не се многу да ги запнеш, али за нормална употреба се солидни. Секако се наменети за лаптоп,декстоп, мобилен, тв, така по ситни штрафчиња, па ваљда нема да доволлиш да ти кородира штраф на лаптоп :)...

Затоа не сакав да ги нарачам... имам купувано такви Кинески комплети, да бидам искрен, од продавнички „се за едно евро“ во грција, ама не се покажаа како добри :-\. Многу брзо им се абат bit-чињата :-\. Пробано со хард дискови и лаптопи. Еднаш или два пати запни и толку е, се изеде bit-чето.

Затоа јас ги има купено овие ;).

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/182052030462


Многу добро ми се имаат покажано ;). Баш вчера ме потсети, си нарачав уште неколку комплети, за во работно куферче, за на работа нека има еден ;). А башка што ги отшрафуваат и secure torx, и други типови на secure форми на шрафови, така да, супер ми се имаат најдено ;).

Ај, се надевам дека овие твоиве не се такви ;). Ај пробај па пиши, баш ме интересира ;).

не знам за длабоки штрафови како ќе се покажат( т.е. штрафови вл длабоки дупки), но за сега ми бркаат топ работа.

Е да, за длабоки дупки и не се баш практични :-\. Имам вакво слично комплетче купено од кај нас, некаде околу 700, 800 денари го платив пред 7, 8 години, Extol мислам дека беше. Bit-чињата добро се покажаа, ама не и за шрафови во длабоки дупки... добро, да бидам искрен, помали се во однос на оние класичните хексагонски жлебови на битчињата како што се на сликата погоре, тие па ептен не влегуваат во помали дупки, така да, во некои дупки, овие со помалите хексагонски жлебови влегуваат, ама не баш во секоја :P.

Зависи за која намена ти е сијалицата, за да светнеш е топ, за да осветлиш... Самта цена ти кажува :)

Па за светење де, за тоа ми треба ;). Ако требаше light show да правам со нив, се знае дека немаше да ги нарачувам ;D.

А инаку, се мислев меѓу таа ти што ја имаш нарачано и оваа јас што ја нарачав. И двете се полнат на USB, ама на таа ти што ја нарача и треба и Micro USB кабле, а толку ги мразам тоа Micro USB каблите >:(... тоа ептен ми беше deal breaker :-\. Затоа оваа со директно класично USB A Type на неа ми дојде како „кец на десетка“ ;). Кај и да имаш класичен женски USB, секаде може да ја полниш ;).

Сакав за на точак да ставам, па добив препорака за оваа
Code: [Select]
https://m.aliexpress.com/item/32812945810.html?spm=a2g0n.search-cache.0.0.450ed60bbENszw

Ја имам видено... не ми се допадна тоа што директно не се полни на USB. Треба да ја вадам батеријата па рачно да ја полнам на полнач :-\. Само тоа не ми се допадна, инаку, се друго е ОК ;).

Затоа и ја нарачав таа која ја нарачав. И таа има делче за монтирање на велосипед, и тоа го нарачав, па ќе видиме :).

Лошо е што нема усб полнач, мора да ја вадиш батеријата, ама не е страшно.

Е за мене тоа е deal breaker. До преку глава ми е „вади, полни, враќај назад“ ::)... половина живот го имам тоа правено со Ni-Cd батерии, немам нерви веќе тоа да го правам. Затоа и сите далечински управувачи дома ги преправив на Li батериички, од оние малине за во PC. До преку глава ми дојде „не фаќаат батериите, акни го далечниското“ ::). Вака, еднаш во 3, 4 години ќе ја сменам и мирна глава ;).

Затоа, сега се што купувам, гледам да има интегриран систем за полнење... немам нерви веќе да вадам батерии ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #551 on 18.02.2019, Monday, 19:22:42 (Edited 18.02.2019, Monday, 23:07:53) »
Знам за кои битови од еврозворуваш, не ми изгледаат како ними, мада ги немам многу користено. Екстул се одлични за дома, па и за срвис, не се врв, но се многу блиску и имаат одличен сооднос цена/перформанси.
Е зорт на секое со батерииве, па се распаркле ( ако користк 2 +), па кај е другата па едната истекла, вака тие е се во едно. Да микро усб-то и мене ми скрши мерак, но едино таа влагаше во буџетот, а ја зедов демек повеќе ќе шири светлина и да биде реални 3 вати, па ќе видиме, секако не е некоја екстремна цена. Патем побарај convy c8, имаат нивни конектoри, изгледаат доста доверливо, но е поскапа од точакот :) ќе треба на секое да ја ваѓам и да ја мислам. Ако се расипе конекторот ти покажав како ги преправам :)
Патем сетот од 60 парчиња е далеку посите од тие "црвените". Што сет зеде од екстул?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Екстул се одлични за дома, па и за срвис, не се врв, но се многу блиску и имаат одличен сооднос цена/перформанси.

Да да, дефинтивно. Не можам да се пожалам од било што купено од Extol. Одличен квалитет за релативно ниска цена ;).

Е зорт на секое со батерииве, па се распаркле ( ако користк 2 +), па кај е другата па едната истекла, вака тие е се во едно.

Затоа ги преправив сите далечински управувачи на литиумски :P :D.

Да микро усб-то и мене ми скрши мерак, но едино таа влагаше во буџетот, а ја зедов демек повеќе ќе шири светлина и да биде реални 3 вати, па ќе видиме, секако не е некоја екстремна цена.

Па... овие јас што ги земав се околу $5... не знам која цена ти си ги платил тие, ама не би требало да се многу поевтини или поскапи од оваа ???.

Патем побарај convy c8, имаат нивни конектoри, изгледаат доста доверливо, но е поскапа од точакот :) ќе треба на секое да ја ваѓам и да ја мислам. Ако се расипе конекторот ти покажав како ги преправам :)

Абе само да не е Micro USB ;)... нека е барем Mini USB, нема проблем ;). Имам мал MP3 плеер со Mini USB на него... абе ене го, со години тера... го нема да писне ;).

Патем сетот од 60 парчиња е далеку посите од тие "црвените". Што сет зеде од екстул?

Да да, тие се малите хексагонски лежишта ;). Попрактични се за мали работи ;). И јас тој што го земав сетот од Extol е со мали, не со големи ;). И би требало пак да има некаде околу 50, 60 парчиња... така нешто... треба да прочитам на кутијата, пишува, ама сега не ми текнува бидејќи најмногу го користам за торксовите :P :D. Остатокот од битчињата се практично нови ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Quote
Па... овие јас што ги земав се околу $5... не знам која цена ти си ги платил тие, ама не би требало да се многу поевтини или поскапи од оваа ???.
Толку се, 2-5 долари. Некад поефтиното ќе испадне поуваво, ама пак не се исплати да ги земиш сите за да видиш која е најдобра. Вака една ќе земиш ти, друга јас, трета петко па ќе ги  мериме xD За следна нарачка ќе знаеме која е најдобра према цена/перформанси.
Мада со со клнвојот и jaxman нема утка, ама па не ми се ризикува да ја монтирам со пластика на точак и да ја откорне некој... Подруго е 5 усд :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Толку се, 2-5 долари. Некад поефтиното ќе испадне поуваво, ама пак не се исплати да ги земиш сите за да видиш која е најдобра. Вака една ќе земиш ти, друга јас, трета петко па ќе ги  мериме xD За следна нарачка ќе знаеме која е најдобра према цена/перформанси.

Е да, и тоа што викаш ;) :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."