Author Topic: Топ 10 научни достигнувања во 2010  (Read 849 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Како што кажува и самиот наслов тука може да ги погледнете Топ 10 научните достигнувања во 2010

Code: [Select]
http://www.idividi.com.mk/Futurama/Nauka/649032/index.html

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Хмм,ова ме интересираше за бермудскиот триаголник :D :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
тоа за бермутскиот тријаголник од поодамна сум се сомневал дека е некоја паранормална појава ама се додека не се докаже спротивното има можности за дискусија е сега уште и со видео снимка некој да ни го потврди истото би било супер (ама де се надеваме дека нема да има човечки жртви)

Offline inmate1807

  • Нов член
  • *
  • Posts: 22
  • Gender: Male
    • forumest
баш ме интересираше ова за диносаурусот, одамна се мислев  ;D  ;D  ;D

а за триаголников стварно интересна теорија

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Имаше препоставки за ова со метанов, читав на некој од мк сајтој. Но, како што кажавте дур не се докажи оснаува место за шпекулации и дискусија. Инаку да е изместено магнетново поле, не знам зошто би тонеле или би се губеле... И моментално да изгубат ориентација по неколку "кругчиња" ќе излезат. Бродовите не се движат толку брзо па да би се индуцитале некои јаки струи во него, а и да се индуцираат, зошто би потонал ?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Имаше препоставки за ова со метанов, читав на некој од мк сајтој. Но, како што кажавте дур не се докажи оснаува место за шпекулации и дискусија. Инаку да е изместено магнетново поле, не знам зошто би тонеле или би се губеле... И моментално да изгубат ориентација по неколку "кругчиња" ќе излезат. Бродовите не се движат толку брзо па да би се индуцитале некои јаки струи во него, а и да се индуцираат, зошто би потонал ?
Ja колку што имам читнато и разбрано :D,фората било во метанот,кој се пропуштал низ кората на земјата па се до површината...А како што знаеме дека метанот е бајаааги отровен и лесно запалив,така да сите гинеле,а тоа што потонувале бродовите и авионите паѓале било до меурите од метан,кои ги бутале авионите и ги превртувале бродовите...Не да се искажав како у прво одделение :D.
Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Bermuda_Triangle
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да де алги и други глупости во фауната или/и флората во тој дел од океанот дишејќи ослободувале мнооогу метан, па авионите се палеле, а бродовите потонувале, бидејќи мешавината од метан и вода е многу поретка од самата вода.