Author Topic: Никола Тесла - документарен филм во 10 епизоди  (Read 2400 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Никола Тесла - документарен филм во 10 епизоди
« Opened on 05.02.2016, Friday, 14:44:06 (Edited 06.01.2021, Wednesday, 17:29:54) »
Вреди да се гледа! Го имам гледано 2 пати и слободно можам да речам дека не жалам за поминатото време.

Овде го има целиот филм како една целина





Овде се по епизоди, првата епизода е ова а другите се од десна страна.

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Никола Тесла - документарен филм во 10 епизоди
« Reply #1 on 05.02.2016, Friday, 21:13:11 (Edited 05.02.2016, Friday, 21:15:26) »
Овие десет епизоди ги имам сите гледано точно 67 пати веќе напамет делови знам од серија најомилен ми е делот кога ќе му дојде идејата за наизменичниот генератор без комутатор ќе седат во парк со другар му Антон и ќе рецитира поезија од легендарниот Гете.И ќе му текне  идејата и на песок со стапот ќе го нацрта генераторот.Тоа се стихови од Гете од познатата книга Фауст.Ја знаел цела напамет Тесла.
Разбирате српски да не преведувам ова го има Тесла во Америка за еден српски новинар изјавено на српски нормално.
Quote
Duboko u pozadini moga mozga nalazilo se rešenje koje, međutim, još nisam bio u stanju potpuno da izrazim. Jedno poslepodne, što mi je sada živo u uspomeni, šetao sam sa prijateljem u gradskom parku pa sam mu deklamovao razne stihove. U to vreme znao sam napamet čitave knjige. Jedna od njih bila je Geteov "Faust". Sunce je zalazilo i ja se setih slavnog mesta:

Sunce uzmice i dan umire,
A ono dalje novi život stvara
Ah što nemam krila pa da se rašire,
Da za tobom letim iznad zemnog žara!
Lep je to sanak dok Sunce odmiče
Al telesno krilo lako ne niče
Uz laka, čila, duhovna krila.
Kad sam te reči u inspiraciji izgovorio, pojavila mi se ideja kao blesak munje, i dugo tražena istina bila je u momentu otkrivena. Jednim štapom crtao sam u pesku planove koje sam šest godina kasnije pokazao u svom predavanju pred Američkim institutom elektroinženjera, i moj prijatelj razumeo ih je potpuno. Slike koje sam video bile su naročito oštre, jasne i imale su čvrstinu kamena ili metala u tolikoj meri da sam mu rekao: "Pogledajte ovde moj motor, gledajte kako ću ga pustiti da se okreće u suprotnom pravcu". Svoje uzbuđenje ne mogu pobliže opisati. Pigmalion nije mogao biti jače uzbuđen kada je primetio da njegova statua pocinje da živi. Hiljadu tajni prirode koje bih slučajno otkrio dao bih za ovu jednu koju sam od nje otrgao". Tako je Nikola Tesla izumeo obrtno magnetno polje, osnovni princip delovanja njegovog motora za polifazne sisteme.

Стварно еден од најголемите научници.Прекрасна серија достојна за овој лик.И секако Раде Шербеџија многу добро маестрално го има одглумено Никола Тесла.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Rodan

  • Guest
Незнам дали е можеби време за еден блок бастер,полу документиран филм за животот и делото на НТ.

Нешто во стилот на холивудскиот филм за Александар Македонски,Бетовен.......и некој други такви големи  личности.

Знаејќи ја превртливоста на Холивуд и Американците генерално,многу веројатно е дека човекот ке ни го прикажат во убаво светло но со еден куп субјективни забелешки.........од типот,ете ние му овозможивме на овој балкански простак да блесне со сета своја генијалност......Edison I  Westinghouse го вработија (и го покрадоа),таму се развиваше..........
Незнам,страв ми е да помислам кој би мозел да го претстави на прав начин, онака стилско -уметничко-научно.
А мене лично ми фали таков проект,масовен и театрален со многу детали од неговиот приватен живот......Пријатели,жени,алкохол, стравови,хумор,надеж,како еден од нас!!!.......онака да седнеш у кино и да го изгледаш во еден здив......да те остаи залепен за столчето.

Или можеби намерно не се вади НТ од длабоките научни кругови..........можеби уште висат старите духови на горе споменатите ПРИЈАТЕЛИ ,притискаат да не се дознае кој е ВИСТИНСКИОТ НАУЧНИК ТУКА..........некои моќни кругови сеуште си го покриваат нечистиот задник.

Уфффф,забегуење..........имаше еден филм(сега не ми текнува насловот) каде ликот на НТ се јавува во неколку наврати,инаку го толкува уште една легенда само по себе-тукушто починатиот музичар David Bowie(за овој човек два дена може да се разговара)...........Тесла имаше изработено машина за ИСЧЕЗНУВАЊЕ,сакаше да ја искористи еден магионичар..........




Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Разговарав за ова улога ,кога лани Шербеџија дојде на Питијадата ( снимаше филм во Велес).Тој и самиот беше задоволен од улогата и велеше дека толку многу научил и за Тесла ,ама и за неговите изуми,за кои кажуваше дека цела екипа ги правела по нацтртите на Тесла и добро се намачила!! Сепак изгледа Тесла не оставил целокупна документација или некој ја украл! И Раде вели дека чул од екипата  техничари кои биле ангажирани во филмот дека и тие сметаат дека многу изуми на Тесла се украдени и скриени,пред се поради тоа што се револуционерни и за ова денешно модерно време! Има вистина во тоа. :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Уфффф,забегуење..........имаше еден филм(сега не ми текнува насловот) каде ликот на НТ се јавува во неколку наврати,инаку го толкува уште една легенда само по себе-тукушто починатиот музичар David Bowie(за овој човек два дена може да се разговара)...........Тесла имаше изработено машина за ИСЧЕЗНУВАЊЕ,сакаше да ја искористи еден магионичар..........

The Prestige (2006) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Rodan

  • Guest
Одг: Никола Тесла - документарен филм во 10 епизоди
« Reply #5 on 05.02.2016, Friday, 23:16:21 (Edited 05.02.2016, Friday, 23:18:48) »
Уххххх,како добро го имаат скинато тука НТ...........онака ,како митско суштество е претставен......сцените кај шо се појавува се скоро сите ВО МАГЛА............малку е присутен,но е мистериозен,несфатен,недоискажан.........+Bowie......хаос.


Споено мислење: 05.02.2016, Friday, 23:18:48
Патем,тенќу Гига њат ,for refreshing my memory ;D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Патем,тенќу Гига њат ,for refreshing my memory ;D :D

"But you wouldn't clap yet. Because making something disappear isn't enough... you have to bring it back."

Ова ми е омилена реплика од овој филм ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Еј сум гледал многу документарци за него што хрватски што српски што руски американски.Али овој филм The Prestige не сум го знаел вчера до три саат два пати го гледав одличен баш онака научно фантастичен а поучен.Е овие филмови треба да се пуштаат по телевизииве а не некои турски серии. 8) 8) ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Rodan

  • Guest
Еј сум гледал многу документарци за него што хрватски што српски што руски американски.Али овој филм The Prestige не сум го знаел вчера до три саат два пати го гледав одличен баш онака научно фантастичен а поучен.Е овие филмови треба да се пуштаат по телевизииве а не некои турски серии. 8) 8) ;D ;D

Amen to that....brother ;) :D ;D

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Документарецов може да се најде на друго место бидејќи го нема повеќе на Јутјуб?

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Да ти кажам друже и јас некња така проверив на YouTube нема ја тргнале само инсерти тоа е некој ако го има симнато филмот само така некој линк на интернет нема барем јас не сум нашол 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа кога share-уваат вакви работи на YouTube... тоа е :S.

Аман бе луѓе, има мал милион пиратски сајтови ::). Мора баш на YouTube пиратерија да ставате. Тоа е исто како да влезете во базен со пирани со надеж дека ќе пројдете некаснати ::). Нема логика.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Добро јас од Zamunda што се филмови не симнав али тоа е повеќето луѓе се научени влези на you tube и тоа е тоа
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Никола Тесла - документарен филм во 10 епизоди
« Reply #13 on 30.01.2017, Monday, 23:43:54 (Edited 30.01.2017, Monday, 23:54:38) »
Е да, ама Македонците само симнуваат од Zamunda, ништо не upload-ираат ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Епа Македонче нејќе да порасне во Македонец ментален роб кој сам си копа гроб каква му е ситуацијата уште да аплоудира на Zamunda му фали. Покрај филмови и сериине што му ги пуштаат низ етер он со Zamunda ќе се занимава тоа е за него клише веќе
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш