Author Topic: Случајни муабети  (Read 802680 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6825 on 20.01.2019, Sunday, 13:05:36 »
 Не ти прави спој?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6826 on 20.01.2019, Sunday, 13:22:02 »
Не, нема никаков проблем ;).

Да бидам искрен, користам некој Cinol купен од поодамна... ми го даде дедо ми (таткото на жена ми :P), не му требал... можеби е како вино, колку постар толку подобар :P :D.

Шала на страна, купен е многу одамна... најверојатно почеток до кај средина на 90-тите, така да, тоа се најверојатно залихи уште останати од бивша Југославија... каков е сега... не знам, немам купено. Но ќе треба да купам за некое време, бидејќи овој е при крај, така да... ќе пишам искуство ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Re: Случајни муабети
« Reply #6827 on 20.01.2019, Sunday, 13:26:29 »
Не прави спој, ама киселина е, гризе водови ако го користиш за ептен фини работи (гризе робу, навукао се на бакар ;D)

и јас имам еден од тато, една туба појќе од 20 години ја користиме :D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6828 on 20.01.2019, Sunday, 13:27:14 »
Ако збориш за оној Cinol во туба, батали го тој, не е за електроника, содржи киселина која многу подмолно после некое време ги нагризува водовите и после ќе е чудиш наеднаш што ќе престане да ти работи уредот... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6829 on 20.01.2019, Sunday, 13:44:06 »
Да да и јас имам приметено дека позелњнува до кај што ќе се дограби. Калофониум ми е чиста работа.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Re: Случајни муабети
« Reply #6830 on 20.01.2019, Sunday, 13:58:42 »
само пазете и на овај од ибеј шо е, вештачки е којзнае какво ѓубре ставаат, јас на гудало од виолина го пробав и е нешо катастрофално лошо и неупотребливо, зато ако леми добро океј ама гледајте да не го дишете, којзнае што има во него.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6831 on 20.01.2019, Sunday, 14:06:56 »
За лемење ок е, секако избегавам да дишам било што од флуксови или хемикалии, ме кашла и природен да е...

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6832 on 20.01.2019, Sunday, 15:18:44 »
И јас ја користам Цинол пастата веќе 3 години и не прави никаков спој. На амбалажата пишува дека е без киселина, но не знам колку е вистна. А, во глобала е добра.

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 77
Re: Случајни муабети
« Reply #6833 on 20.01.2019, Sunday, 16:35:46 »
Никаде не прочитав, го користел некој од логин калофониумот?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6834 on 20.01.2019, Sunday, 16:38:49 »
да, добар е, само што го нема.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6835 on 21.01.2019, Monday, 00:10:45 »
Не прави спој, ама киселина е, гризе водови ако го користиш за ептен фини работи (гризе робу, навукао се на бакар ;D)

Ако збориш за оној Cinol во туба, батали го тој, не е за електроника, содржи киселина која многу подмолно после некое време ги нагризува водовите и после ќе е чудиш наеднаш што ќе престане да ти работи уредот... ;)

Ми се нема такво нешто случено ???. Не знам како на сите им се случува, освен на мене ???. Жици имам лемено, бакарни, дебели, текни, секакви... можеби бидејќи ставам панцир црево на крај на спојката, можеби затоа не ги нагризува ???.

Добро, да бидам искрен, откако ќе се залеми се, остатокот од пастата го чистам со крпче со алкохол или контакт спреј (или комбинирано... зависи што е попогодно или како ќе ми се погоди моментот :P).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6836 on 21.01.2019, Monday, 01:39:15 »
Знаеш како е, стопати ќе ти успее, стопрвиот пат ќе те зезне... ;) Не вреди да ризикуваш, едноставно прејака е таа паста за електроника, наменета е за лемење лимови, олуци и сл.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6837 on 24.01.2019, Thursday, 19:33:19 »
Сакам да ве прашам дали на Вас ви стигаат известувања по e-mail кога некој член ќе ви испрати ПП? Иако, опцијата за известување ми е уклучена, не добивам известување. Порано добивав, а сега не. Опцијата не ми е променета т.е стои уклучена. Дали и кај вас е така?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6838 on 24.01.2019, Thursday, 19:39:44 »
Кај мене се исклучени....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6839 on 25.01.2019, Friday, 00:18:35 »
@bicikle: По default се исклучени. Ако сакаш може да ја пуштиш таа опција и да добиваш известување по mail дека имаш нова ПП.

@Atanas: Си проверил во spam? Си проверил дали ти стигаат известувања за тема на која си подесил да ти стига известување за секој нов коментар (post)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."