Author Topic: Што е поважно во дизајнерската и инженерската работа - ТЕОРИЈА или ПРАКТИКА  (Read 6851 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote from: Zdravkovski
...никако не може да е тоа што си го преставил греач за вода ...
Може, може и е користено  баш за затоплување на вода !

Да се разбереме не прејудицирам ништо само констатирам и пишам онаа што го знам и што го имам видено со свои очи !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве за оние што плачеле,да не плачат ами да научат нешто : има разни видови ХЛР приклучоци-метални, пластични,во водонепропусливи кутии,обложени со сваровски кристали...(со кое оди и обезбедување за да не ви го украде некој.....).
Еве и неколку линка ,барем да видите,ако не читате:

Code: [Select]
http://www.canford.co.uk/ProductResources/ig/1739.pdf
Code: [Select]
http://www.canford.co.uk/Products/49-526_SPLASHPROOF-CONNECTOR-BOX-Neutrik-loudspeaker-connector
Code: [Select]
http://www.canford.co.uk/Products/2002665/41-017_NEUTRIK-XLR-NC3FXX-B-CRYSTAL-D-Female-cable-pack-of-50-disassembled

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Цитирано од: Zdravkovski
...никако не може да е тоа што си го преставил греач за вода ...
Може, може и е користено  баш за затоплување на вода !

Колега по трет и последен пат ти кажувам дека тоа не е можно затоа што ако спралата која што е намотана на керамичкиот дел дојде во допир со вода или друга течност која е проводник ќе предизвика куса врска бидејќи струјата ќе си протече онаму каде што има помал отпор односно по водата а не по жицата од кантал. Овој тип може да ја загрева водата индирекно никако со потопување во вода затоа што овој тип на греачи е за работа на суво а никако на течности за течности е потребно да се има посебен тип на греачи за кои погоре објаснив како се прават  :P

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
за течности е потребно да се има посебен тип на греачи за кои погоре објаснив како се прават  :P

Така се прават сега, но пред 30 години не се правеле така  :)
Жан

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Цитирано од: Zdravkovski на Денес во 18:59:39
за течности е потребно да се има посебен тип на греачи за кои погоре објаснив како се прават 

Така се прават сега, но пред 30 години не се правеле така 

добро ајде нека биде така ама ајде да ми ја објасниш постапката како ќе ја загрее водата

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Многу едноставно, отпорот на жицата е помал од отпорот на водата, па така поголем дел од струјата ќе тече низ жицата, а помал дел низ водата. Сепак овој начин е опасен по живот затоа што водата е цело време под мрежен напон.
Жан

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
 ???  ??? ич не ми е јасен овој тип на гречи сто го кажувате ама во интерес да не се забегува повеќе од темата тука ставам крај на оваа дискусија но искрено не мислам дека ваков како што е може да работи  ???

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Еве и јас за последен пат пишувам и тврдам дека таков грејач како на сликата погоре ја затоплува водата без никакви последици по електричната инсталација.

Се оградувам и не навлегувам во (не)сигурноста од секакви несакани последици по животот на оној што ракува со него. Бидејќи бевте категорични во невозможноста на таква операција пред десетина минути затоплив вода за миење на раце.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Овај ефект дополнително на потршувачите се демонстрира како брум. Без разлика колкав кондензатор C ќе поставиш на излез за филтрирање (без дополнителна електроника) сепак се јавува некој брум. Незнам дали си видел шеми, каде паралелно на диодите се поврзуваат блок кондензатори од околу 6-10nF, точно за сузбивање на овие хармоници. Ова ми е пробано во пракса, и вистина имаат ефект овие блок кондензатори. Но како така? Ако ставиме паралелно на диодите кондензатори, тие ќе ја пропуштаат наизменичната компинента, и би требало да има поголем а не помал брум!? Оваа шема ја знаат сите радио аматери.... практично проверена работа.

Практично проверена работа што одавно теоретски е обработена.Прочитај у книгите.

Гледам многу се расфрлаш со книгите... зар мислиш ние не читаме книги?
Кажуваш дека оваа финтата со блок кондензаторите кои се поставуваат парaлелно на диодите од грецовиот спој се обработени во некоја книга?
Јас имам прилично книги прочитано за електроника, и баш теоретска анализа за таа финта со 4 блок кондензатори паралелно на 4 диоди немам срернато.
Те молам, само да не е некое списание (магазин), или нешто од радио аматери, туку да е книга од автор кој е електро инженер, издадена од реномирана издавачка куќа, те молам посочи ми ја таа книга.
Значи во таа книга очекувам теоретско објаснување, со формули, со математика, што се случува со секундарот на трафото, четирите кондензатори, и четирите диоди; и на крај да има заклучок дека со блок кондензаторите многу ефикасно се смалува брумот во исправувачот.

Ево на форумот, пиши ни име на книга, издание, автор, на која страна е објаснувањето.
Би ти бил многу благодарен.

Power Electronics од професор доктор P.C. Sen
30-то (!!!!!) издание од 1987 година од најпознатата у свет издавчачка куќа McGrow-Hill
објаснувањето со сите математики е од страна 202 до страна 212,на страна 212 имаш табела со препорачани вредности за кондензаторите.

Не знам од кај ти текна дека ваква проста работа ја нема у озбилните книги.Све има у книгите!


Споено мислење: [time]24 Август 2012, 10:17:41[/time]
Мислев дека си каков си,ама ти си ис онаков каков те опишаа лугето од представништвото на Биема во Скопје,каде си отишол да се жалиш на мене. :D ;)

 ???   ???   ???   ???   ???   ???
У огромна грешка си,си ме заменил со некој друг,јас никад и никаде не сум се жалел на тебе - немало потреба,ништо лошо не си ми направил.

Споено мислење: 24.08.2012, Friday, 11:45:24
Еве за оние што плачеле,да не плачат ами да научат нешто : има разни видови ХЛР приклучоци-метални, пластични,во водонепропусливи кутии,обложени со сваровски кристали...(со кое оди и обезбедување за да не ви го украде некој.....).
Еве и неколку линка ,барем да видите,ако не читате:

Code: [Select]
http://www.canford.co.uk/ProductResources/ig/1739.pdf
Code: [Select]
http://www.canford.co.uk/Products/49-526_SPLASHPROOF-CONNECTOR-BOX-Neutrik-loudspeaker-connector
Code: [Select]
http://www.canford.co.uk/Products/2002665/41-017_NEUTRIK-XLR-NC3FXX-B-CRYSTAL-D-Female-cable-pack-of-50-disassembled

Овие се водонепропусни,што е ОК,али тоа нема везе со она дека не треба со нив да се пренесува мрежен напон.
У вториот линк имаш и пример за Neutrik SpeakOn конкетори за звучници.Прочитај што пишува на званичниот сајт на Neutrik за SpeakOn конекторите
Code: [Select]
http://www.neutrik.com/en/speakon/spx-series/nl4fxRated voltage: 250 V
Attention: SpeakON is NOT to be used as an AC mains or power supply connector!

Ако за спиконите што се декларирани на 250V кажуваат дека не смеат да се користат за мрежен напон,што треба да ти напишат за XLR конекторите што се декларирани на 50V,за да ти биде јасно?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Power Electronics од професор доктор P.C. Sen
30-то (!!!!!) издание од 1987 година од најпознатата у свет издавчачка куќа McGrow-Hill
објаснувањето со сите математики е од страна 202 до страна 212,на страна 212 имаш табела со препорачани вредности за кондензаторите.

Јас online не ја најдов. Дај линк да ја download-ираме, сите да видиме.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
ај види на линков дали е тоа тоа што го барате

Code: [Select]
http://books.google.co.in/books?id=X0G36H9PYcAC&printsec=frontcover&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Или оваа, само врати се на 202 страна!
 
Code: [Select]
http://books.google.mk/books?id=X0G36H9PYcAC&pg=PA219&source=gbs_toc_r&cad=4#v=onepage&q&f=false
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
само за жал како што гледам и двете верзии се лимитирани не може да се читаат сите страни

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, и јас овие линкови ги најдов, ама ова се Google Books, ова е како preview на книгата, не ја дава цела книга :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Те молам, само да не е некое списание (магазин), или нешто од радио аматери, туку да е книга од автор кој е електро инженер, издадена од реномирана издавачка куќа, те молам посочи ми ја таа книга.

А што ако е книга од радиоаматери? Или според тебе тие појма немаат од електроника? Зарем нема инжинери кој што се радиоаматери? Има ИКС книги за радиоаматерска електроника каде што авторите се Дипл. Инг. (ако знаеш што значи тоа.) Има и книги каде што не се инжинери. Сепак има радиоаматери кој што се извонредни електроничари а не се инжинери.... ама даааааааааа тие според тебе појма немаат. Се осетив малку потценет од тебе бидејќи јас сум радиоаматер и досега никого немам потценето, а ако ти со она „немој само радиоаматери„ повели во радиоклубот кај нас и види ги уредите што ги направија искусните радиоаматери со 30 годишно искуство и те уверувам дека ти појма нема да имаш ни 2% од тоа што ќе го видиш.
Гледам дека си од оние што 100% сакаат да го наметнат нивното мислење без разлика колку грешат, а другите који колку толку работат на нешто според тебе појма немаат, ма дааајјјјјјјјјј преиспитај се малку
Hams do it! With Frequency