Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199179 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Од позади нема нисто освен тоа лентата што е за потпишување.

Епа не може. Дури и да го имаше троцифрениот код, ако нема 16 цифри, не може. А мислам и дека оние со 8 цифри што се воопшто и немаат сигурносен код, знам, имам таква од Комерцијална банка.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
А која е процедурата за вадење на картичка од Шпаркасе ? И каква картичка треба да се извади ?
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па оди со мајка ти или татко ти во Шпаркасе и таму побарајте одговори.Кажи им што ти треба и ке ти кажат каква картичка ти треба да се вршат плаќања од тој вид. Кажи ја намената и тие сигурно знаат каква да ти дадат.Ти само покажи пари.. ;D ;D

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #48 on 22.01.2012, Sunday, 21:52:42 (Edited 22.01.2012, Sunday, 22:04:54) »
Јас имам visa electron од тутунска банка и visa debit од халк банка, и со двете картички можам да порачувам преку интернет.
Во шпаркасе ми рекоа дека треба да чекам 20 дена, одобрение да можам да ја користам картичката на интернет и не извадив од таму.
Халк банка ми ја даде картичката за 10 дена, а пополнив 2 формулари за да отворам сметка и да ми дадат картичка, ми дадоа и мастер кард и виза.
Процедурата во скоро сите банки е 15 до 20 мин, на шалтерот кажуваат се.

Code: [Select]
http://www.halkbank.com.mk/?ItemID=0797D38EE2F0004CAFA835A1969B55DBлинк од халк банка, таму има и формулар во пдф

Code: [Select]
http://www.nlbtb.com.mk/Default.aspx?mId=32&lId=1тутунска банка

Code: [Select]
http://sparkasse.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=127шпаркасе банка
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
A дали би можело со овој тип на картичка,за неполнолетни што е?
Code: [Select]
http://www.nlbtb.com.mk/Default.aspx?mId=315&lId=1
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Се плаќа ли нешто при отварање на таа лична трансакциска сметка и за картичка ?
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
 ако ти дадат картичка која можеш да ја верификуваш на интернет би требало да може. Незнам точно

Халк банка не ми наплакјаат за користенје на картичките. Кога ја отварав сметката,  во халк банка ми рекоа дека не зимат провизија за плаќање преку интернет, а и не наплакјаат за користенје на картичката.
Тутунска банка исто не ми наплакја за користенје на картичката ниту за плакјањето преку интернет
Сепак се ВРТИ !!!

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Гледам за поседување во Шпаркасе не се наплаќа  за провизија за интеренет плаќање не пишува.
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас имам од шпаркасе, мојата ја извадив за 10 дена, од пополнување на формулари за трансакциона се до добивање на картичка 10 дена и плус 3 дена за отворање на онлајн сметка преку која си гледам трансакциите, не мора да одам во банка за да добијам извештај :)
си отворам на нет и си гледам каде колку пари се префрлени, кога се префрлени и по кој курс се префрлен. Шпаркасе нуди 2 вида на ваква онлајн услуга едната се плаќа едната е за џабе, таа што се плаќа има дополнителни опции од каде што можете преку неа и да префрлувате пари, ама тоа не ви треба :)

ако уплаќаш повеќе од 10.000 денари, или ако заработиш повеќе од 10.000 денари треба да ги пријавиш во УЈП, без разлика дали секојдневно добиваш по толку или 1 годишно

од шпаркасе земаат пари само за трансакција, ако вадиш од друг автомат, и ако плаќаш во продавница која не поддржува нивни картички (па да треба преку друга банка да се врши трансакција)

јас колку што забележав не земаат провизија за на интернет, и да земаат тоа би било нешто минимално (2-3 денари)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Значи при отварање на нова сметка не земаат пари ?
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не, за ништо не земаат пари
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Не зимаат пари за отварање на сметка.
Не треба да ставис пари на сметката кога ја отвараш, може да стои празна мислам до 2 години
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
A дали би можело со овој тип на картичка,за неполнолетни што е?
Code: [Select]
http://www.nlbtb.com.mk/Default.aspx?mId=315&lId=1

Прашај дали го има сигурносниот троцифрен код на задната страна од картичката. Ако го има, да, може. Колку што видов, има 16 цифри, така да, би требало да може ако го има и тој код на задната страна ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
за колку време стигаат нарачките од dealextrime?

Offline gochcommk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
еве  кој врши посредување при плаќање на вашите нарачки  од интернет што сакате


Code: [Select]
http://www.facebook.com/pages/%D0%95-%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D1%9C%D0%B0%D1%9A%D0%B5/359637870720042
јавете се и може да порачате и да платите што сакате
јас веќе порачав и ми стигнаа нарачките