Author Topic: Зошто веспата не работи..?  (Read 2385 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Зошто веспата не работи..?
« Reply #15 on 07.07.2011, Thursday, 09:58:38 »
Хахахах верувај врска немам....позз...

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Зошто веспата не работи..?
« Reply #16 on 07.07.2011, Thursday, 11:36:08 »
Мислам најлесно нешто што може да го направиш е да ја смениш свеќицата, може да е пробиена, кога под мала туража работи напонот е помал и не пробива но кога ќе додадеш повеќе туража има повисок напон и тогаш пробива.

Сепак мислам дека проблемот е во карбураторот, ама смени ја и свеќицата нема штета од тоа.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Не бре, не можи да е до свеќицата пошто ако не чини свеќицата тешко ке пали и нема да работи под мала туража, имам искуство со колите за тоа, него си викам тој карбураторот да го отворам цел па да видиме, ама пак да не незнам да го склопам после...аа може ли да е затнато она под резервоарот од каде што излегува бензинот за до карбуратор??

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
па земи отвори го карбураторот исчисти го арно ти велат ти само прашваш тука на форум а ништо не правиш  што ти кажват колегите земи   среди го карбураторот па и тогаш ако нејки ке одиме понатаму  ;)

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
тоа под резерварот е вакумска пумпа за горивото значи го сопира горивото кога моторот не работи :) и не верувам дека тоа е проблемот бидејки на него има сито и не верувам да се затнало а чим доага гориво до карбураторот и моторот пали и работи сигурно не е вакумската пумпа :D


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Зошто веспата не работи..?
« Reply #20 on 09.07.2011, Saturday, 00:14:33 »
Земи од ојие срањана за прочистување на резервоарот дизните ова она... во бензинот шо се додаваат, можи ќе поминип со тоа...

Offline stealek

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
  • Gender: Male
Одг: Зошто веспата не работи..?
« Reply #21 on 09.07.2011, Saturday, 01:06:32 »
сигурно е карбураторот бидејќи пресисува (што велиш дека си нашол во филтерот за ваздух бензин) изгледа ти заглавил или се дупннал пловакот и сеа нети се регулира нивото на горивово карбураторот, па затоа влегова повеќе бензин одколку воздух и тиработи под мала туража па ти гаси, или на сецкање добива туража и сигурноти гаси

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Одг: Зошто веспата не работи..?
« Reply #22 on 27.07.2011, Wednesday, 18:24:39 »
Јас го имам истиот проблем (сајлата за гас ми е затегната , возам кратка релација нема време да се загрее машината па зимно време ми гасеше на мала гас па ја затегнав и сега преку лето го имам истиот проблем гуши ама тоа е на почеток ја вратив тера по старо) значи додека стои скутерот може да има повеќе бензин во карбуратор и додека се испразни ќе возиш со слаба гас, потоа ќе ти тера , ако немаш понатаму проблем ок е , ако имаш и понатаму наштеловај гас види ја сајлата за гас кај карбураторот и карбураторот каде влегува воздух. Ако имаш малку поминато не отварај карбуратор , немаш потреба јас мојот го отворив на 12-15 илјади.