Author Topic: прашања во врска со фатални високонапонски појави  (Read 4755 times)

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Quote
Мислам дека ако допреш само една жица од штекерот нема да те удри струја, едино ако не ги допреш двете па тогаш е опасно
Сосема неточно и многу опасно е да се допираат дирекно бес заштита било какви неизолирани делови особено ако се од мрежната инсталација особено се што е над > 60 V (штекер,грло за ламба,осигурач.....) !!!

ПОСТОИ ГОЛЕМА ОПАСНОСТ ЗА (НИКОГАШ ПОВЕЌЕ ДА НЕ ЈА НАПРАВИШ ИСТАТА ГРЕШКА)  СМРТ

Ако имаш добро изолирани...патики...чевли (гумирани) ... нема да имаш гајле од фаза бидејки нема да го затвориш колото....ке стигни струја до нозете и нема каде да оди....(нема ништо да се случи)
Let's make things better.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Имам еден адаптер 12V ама дава наизменична струја бидејки во него нема грец и електролит, е сега ако ја земам само фазата и ја поврзам со кабел пр. 100m долг и на крајот поврзувам сијаличка од 12V на едната жичка (фазата) а бидејки немам маса да се послужам со некој голем метал или шипка забиена во земја. Дали така ке светне сијалицата?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Имам еден адаптер 12V ама дава наизменична струја бидејки во него нема грец и електролит, е сега ако ја земам само фазата и ја поврзам со кабел пр. 100m долг и на крајот поврзувам сијаличка од 12V на едната жичка (фазата) а бидејки немам маса да се послужам со некој голем метал или шипка забиена во земја. Дали така ке светне сијалицата?

Па ќе светне сјалицата, ама треба на двата краја да забиеш шипка - и од кај адаптерот и од кај сјаличката.
Нели и првите телеграфски сигнали се пренесувале само преку една жица по столбови - (во каубојските филмови "the wire" ) а како втор вод (маса, нула) се користела земјата.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Имам еден адаптер 12V ама дава наизменична струја бидејки во него нема грец и електролит, е сега ако ја земам само фазата и ја поврзам со кабел пр. 100m долг и на крајот поврзувам сијаличка од 12V на едната жичка (фазата) а бидејки немам маса да се послужам со некој голем метал или шипка забиена во земја. Дали така ке светне сијалицата?

Мислам дека нема да светни...ке избие некој осигурач...оти

НУЛАТА (сина жица) е заземјување ама на некое подалечно место...

Заземјување или (жолта жица)  е одма кај тебе во дворо....бидејки ако има некој спој одма да избега во земјата да не напрај некоја штета
Let's make things better.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male

Мислам дека нема да светни...ке избие некој осигурач...оти
Па нека проба и тек тогаш да видиме дали работи :D
Мислам дека не му доаѓа како да е проводник,бидејќи сепак има некој отпор...Измери со инструмент помеѓу раката и ногата ;D
[/quote]
па добро и кабелот има некој отпор па пак е проводник ::)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
како може нула со земја да се резува и тоа да е страндард или заштита.,,,? Од такви рабоќе кај мене дома фаќа струја и на парно и на чешма, башка ако мани гром во близина ми искри чешмата, пола метар искра???? ме фаќа мерак да си ја препраа сам инсталацијата, само многу копање по ѕидови има.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: прашања во врска со фатални високонапонски појави
« Reply #51 on 03.06.2011, Friday, 19:52:41 (Edited 03.06.2011, Friday, 19:54:56) »
Quote
како може нула со земја да се резува и тоа да е страндард или заштита.,,,? Од такви рабоќе кај мене дома фаќа струја и на парно и на чешма, башка ако мани гром во близина ми искри чешмата, пола метар искра? ме фаќа мерак да си ја препраа сам инсталацијата, само многу копање по ѕидови има.
може да се спојуваат нула и заземјување и тоа се вика нуловање и масовно се употребува во фабрики и други индустриски објекти а тоа што ти го кажуваш е прилично опасна работа и под итно да си ја решите дома а и не ми се верува дека е од тоа сигорно имате некој сериозен проблем ако не си стручен повикај стручно лице да најде од каде потекнува напонот за да го отстрани

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
остај ин дустрија, ама за по дома ич не чини, 10000 пати ме има манато напон, секоја гофина црка или графичка или плазма или напајање или некоја дрога електроника////.,.... иначе мисла така се дешаат од ко го наместија парното, или од тогаш памта... Па си бара и тоа време.... ко ќе су послободен ќе вида...