Author Topic: прашања во врска со фатални високонапонски појави  (Read 4754 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Има некои уреди кои имаат заштита од такво празнење,но повеќето немаат...Има-пишува во даташитот за секое коло колку максимум може да издржи ESD-Еlectro Static Discharge...Мене ми се има десено поради не добра изолација да изгорам 9 интегралци од еднаш,од овие CD ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мене ми се има десено поради не добра изолација да изгорам 9 интегралци од еднаш,од овие CD ;D

Епа тие се CMOS, затоа и си ги изгорел, да биле TTL, најверојатно немало да изгорат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако работите со CD....купувајте со суфикс BP,бидејки тие се заштитени внатре со зенер диоди и не се осетливи на статички електрицитет.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Сум забележал кога имав електро-монтери,зошто под нозете се поставува најлон и даски?Нешто кај разводната главна табла местеа и тоа го направија?За што служи тоа?

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Сум забележал кога имав електро-монтери,зошто под нозете се поставува најлон и даски?Нешто кај разводната главна табла местеа и тоа го направија?За што служи тоа?


Затоа што земјата има нулти потенцијал - колку подобро се изолираш од земја толку помалце има шанси да те удри струја.

Доколку (теоретски) скокнеш во воздух и пипнеш фаза ништо нема да ти биде.

Монтерите што приклучуваат струја на бандера бидејќи се далеку од земјата, слободно ги фаќаат фазите нема проблем од струен удар.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Прашања во врска со електроника,софтвер итн.
« Reply #35 on 31.05.2011, Tuesday, 22:32:52 (Edited 31.05.2011, Tuesday, 22:39:03) »
Quote
Доколку (теоретски) скокнеш во воздух и пипнеш фаза ништо нема да ти биде.


Сепак,

Don't try this at home.  ;D

Quote
Монтерите што приклучуваат струја на бандера бидејќи се далеку од земјата, слободно ги фаќаат фазите нема проблем од струен удар.

Зависи каква е бандерата, ова го прават ако е дрвена или бетонска и не е навлажнета од дожд.

Металните бандери (од далеководи) за висок напон се заземјени, па ако во исто време ја допреш фазата и бандерата отиде јабана.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
тоа значи дека ако летам,се пуштам од авион и да ме удри гром,нема да ме убие? :D Затоа птиците не ги убива струја кога застануваат на жици од бандерата? ;D ;D ;D
Ова со громов е само изворот  :P :D :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тоа со птиците професорот по електротехника ни го имаше цртано на табла :D и така е зашто тие седат само на една жица, и не тече струја низ нив, ама ако допрат 2 жици...е тогаш гадно на*бале
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
тоа значи дека ако летам,се пуштам од авион и да ме удри гром,нема да ме убие?

Па не е баш така за громови, сепак, ти си на определен потенцијал (кој е помал од тој на громот, неколку илјади киловолти). Значи сепак ќе те удри струја (иако, барем теоретски, не би требало, теорија и пракса се две различни работи за жал ;D, инаку сите кола ќе функционираа само со три компоненти и немаше да треба да има напонска стабилизација, струјна, температурна, и уште еден куп други „тракантанци“ кои се додаваат на основното коло за да функционира како што треба ;)). Тоа за струјата важи за помали напони, на пример до кај 700 или 800 волти, еве нека е и 1KV, но не и за повеќе од тоа, сепак, човековото тело акумулира електрицитет, но не може да акумулира електрицитет од неколку илјади киловолти моментално „како од шала“, сепак, не сме совршени проводници ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Прашања во врска со електроника,софтвер итн.
« Reply #39 on 01.06.2011, Wednesday, 19:20:52 (Edited 01.06.2011, Wednesday, 19:32:45) »
Quote
Quote
Монтерите што приклучуваат струја на бандера бидејќи се далеку од земјата, слободно ги фаќаат фазите нема проблем од струен удар.

Зависи каква е бандерата, ова го прават ако е дрвена или бетонска и не е навлажнета од дожд.

Металните бандери (од далеководи) за висок напон се заземјени, па ако во исто време ја допреш фазата и бандерата отиде јабана.

Многу јасно, мислев на стандардна бандера за низок напон во нормални услови - нормално дека 110 kV далекувод нема некој да проба да пипне под напон без оглед на што да стои.

Споено мислење: 01.06.2011, Wednesday, 19:32:45
тоа значи дека ако летам,се пуштам од авион и да ме удри гром,нема да ме убие? :D Затоа птиците не ги убива струја кога застануваат на жици од бандерата? ;D ;D ;D
Ова со громов е само изворот  :P :D :D

За да удри гром воопшто негде, треба да има потенцијална разлика помеѓу две точки. Громовите удираат од облак кон земја и од еден на друг облак - што значи доколку ти се пуштиш од авион и ако при тоа паѓање се наелектризираш под дејство на електростатско поле од некој облак или од некое атмосферско влијание - тогаш ќе го привлечеш громот, а доколку си на ист потенцијал со облакот нема да те удри ... ваљда :) :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
значи човекот кога ќе доживее струен удар(допрел фаза итн.) е проводник,исто така и воздухот за грмотевицата(од облак до земја)?

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
значи човекот кога ќе доживее струен удар(допрел фаза итн.) е проводник,исто така и воздухот за грмотевицата(од облак до земја)?

Точно така. Воздухот од диелектрик станува проводник, но затоа треба да се пробие неговата диелектрична цврстина - 3  kV/mm - што значи 3000 kV  за 1 метар, па сега види за 500-1000 m колкав треба да е напонот.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
значи човекот кога ќе доживее струен удар(допрел фаза итн.) е проводник,исто така и воздухот за грмотевицата(од облак до земја)?
Мислам дека не му доаѓа како да е проводник,бидејќи сепак има некој отпор...Измери со инструмент помеѓу раката и ногата ;D.А за ова со громот мислам дека така,ама пример еве ако во една кутија ставам две жици,и го извадам воздухот од кутијата,и пуштам високнапон пак ќе прерипа искрата...Мислам дека ќе биде исто,а со воздух,а без воздух...Вие што мислите?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Прашања во врска со електроника,софтвер итн.
« Reply #43 on 01.06.2011, Wednesday, 20:20:07 (Edited 01.06.2011, Wednesday, 20:21:40) »
Нема да биде исто. За вакум треба помал напон.

Споено мислење: 01.06.2011, Wednesday, 20:21:40
До администраторите: мислам дека темава треба да се преименува во „прашања во врска со фатални високонапонски појави“  :) :) пошто ова што го дискутираме нема врска со електроника а уште помалку со софтвер.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
До администраторите: мислам дека темава треба да се преименува во „прашања во врска со фатални високонапонски појави“  :) :) пошто ова што го дискутираме нема врска со електроника а уште помалку со софтвер.
средено
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.