Author Topic: прашања во врска со фатални високонапонски појави  (Read 4758 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
дали има заземјување(и громобран) на секој темел на сите објекти?Дали така е препорачливо или кој како сака си става? ::)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
на секој објект кој се изработува по важечи стандарди и прописи мора да се стави зазеејување а за громобран знам дека мора да имаат зградите а за индивидуални куќи не сум сум сигурен

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
тоа со нулата впрочем е заземјување и порано кога главни беа железните цевки (поцинкувани) и беше еден вид на заштита од напон на допир (и тоа беше по пропис) ама сега кога пластиката скоро да ги исфрли од употерба овие металниве повеќе нема резон да се употребува наместо тоа треба да се постави ФИД скопка за во купатило од 30mA
а дали некој уред ако пушти струја во масата и некој ако се мие раце струјата ке се пренесе до човекот и ке го отепа или здрма?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
ако има добро заземјување неможе да има дрмање дрмањето е последица или на немање заземјување или на лошо изведено заземјување

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ако има добро заземјување неможе да има дрмање дрмањето е последица или на немање заземјување или на лошо изведено заземјување
А добро, еве јас лемев жички од звучниците од компјутерот, и замисли ми прегоре звучната поради статички електрицитет кој го има на леткумот. Од каде тоа?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
па немаш заземјување на леткумот.Мене тоа ми се има случено со ДВД плеерот.Ама двд плеерот не прегоре туку кога ќе ставам рака на куќиштето од ДВД плеерот малце пецка.Или пак немаш добро заземјување како што рече Здравковски

Споено мислење: 24.05.2011, Tuesday, 13:38:21
или пак звучките,нивниот кабел нема заземјување.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
колку што сум запознаен јас ама не тврдам дека и е така секој компјутер мора да биде приклучен на штекер на кој има заземјување а за ова со звучниците сигурно не можам да кажам од што е па така да не трескам глупости

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Исто ми се случи и со CD плеер, ми прегоре аудио излезот од позади што е, бидејки лемев жичка на надворешно појачало која беше поврзана за кабелот приклучен во плеерот. Само не знам како до толку да се нема заштита ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а колку треба да изнесува отпорот на заземјувањето?Дали треба да биде бесконечен голем или пак мал отпор?Како се мери отпор за добро заземјување?

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
и сам знаеш колку е нежна електрониката затоа следниот пат исклучувај го уредот пред да вршиш било какви интервенции на него .

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
а колку треба да изнесува отпорот на заземјувањето?Дали треба да биде бесконечен голем или пак мал отпор?Како се мери отпор за добро заземјување?

Треба да е што помал, а се мери со посебни инструменти за таа намена.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Прашања во врска со електроника,софтвер итн.
« Reply #26 on 24.05.2011, Tuesday, 13:55:10 (Edited 24.05.2011, Tuesday, 14:00:36) »
мене ми се има случено имав еден продолжен кабел на кој немаше заземјување и кога ќе го приклучев леткумот со фазомер да допрам на врвот од леткумот  фазомерот светеше,исто така и со диода со отпорник пробав(5мм и отпорник од 1килоом) и диодата светеше.И на шасијата од стариот компјутер истото го правеше.Зошто е тоа така?
а колку треба да изнесува отпорот на заземјувањето?Дали треба да биде бесконечен голем или пак мал отпор?Како се мери отпор за добро заземјување?

Треба да е што помал, а се мери со посебни инструменти за таа намена.
каде може да се најде таков инструмент?

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
еве едно објаснување за заземјување и громобранска инсталација се надевамм не е проблем што е на српски

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
мене ми се има случено имав еден продолжен кабел на кој немаше заземјување и кога ќе го приклучев леткумот со фазомер да допрам на врвот од леткумот  фазомерот светеше,исто така и со диода со отпорник пробав(5мм и отпорник од 1килоом) и диодата светеше.И на шасијата од стариот компјутер истото го правеше.Зошто е тоа така?
а колку треба да изнесува отпорот на заземјувањето?Дали треба да биде бесконечен голем или пак мал отпор?Како се мери отпор за добро заземјување?

Треба да е што помал, а се мери со посебни инструменти за таа намена.
каде може да се најде таков инструмент?
Хаха,мене ми се има случено ова:кај еден другар бев,и случајно ногата ја потпрев на парно,и ја пипнав тастатурата од долната страна кај што има метал...Овие постарите тастатури имаа лим одоздоле,и кога ме здрма хахах фиууууууу од столица ;D ;D.После зимаме фазомер,пипни ја тастатурата,нема не свети,стави ја ногата на парно,и пак пипни ја тастатурата и свети хаха :D

Такви инструменти кои мерат отпор на заземјувањето ги имаш во логинг само бајаааааааааги скапи се ;D
Code: [Select]
http://www.loging.mk/products/product.aspx?id=59303
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашања во врска со електроника,софтвер итн.
« Reply #29 on 24.05.2011, Tuesday, 17:36:43 (Edited 24.05.2011, Tuesday, 17:40:29) »
ако ја допреш само фазата ке те здрма струја :D...пробано од мене е тоа...

Во право е, најчест начин на „здрмување“ од струја е овој, инаку, ако го затворите струјното коло, може да се случи да имате и мала изгореница и чувството на здрмување е далеку „поболно“ (ако може така да се изразам, не боли многу, повеќе би го опишал како многу непријатно чувство :S, иако доста интересна работа е тоа што потоа се чувствувате многу убаво, кога ќе престанете да пцуете се разбира, хахахахаах ;D ;D ;D).

а ако ја допрам нулата,нели нема да ме удри струја?

Не мора да значи, понекогаш према маса (човековото тело) и нултата жица од напојувањето може да постои и висок напон, мене ми се има случувано да ме здрма струја и од нултата жица, се разбира, многу помалку „удира“, но сепак, се осеќа. Мислам дека ова зависи од начинот на кој е изведена инсталацијата, лоцкацијата на станот/куќата, дали е на високо место, дали на ниско, дали е влажно или суво околу куќата, број на искористени трафо станици, нивна инсталација, начинот на кој се монтирани, итн., значи, со еден збор многу фактори ;).

Како краен заклучок: не фаќајте голи жици од мрежно напојување, никогаш не се знае како е изведена инсталацијата ;).

Нема да ве удри струја, ако сте добро изолирани од подот.

И ова е точно, но ретко кога се случува да имате толку добра излоација од подот, па вие да сте на оној потенцијал кој ќе го допрете. Се разбира доколку имате толку добар изолација од подот, тогаш нема да ве „удри“ струја ни доколку ја допрете фазата, ќе ве удри само ако ги допрете и двете (фаза и нула) истовремено, со што го затворате струјното коло.

Повторно, краен заклучок: не ризикувајте, теорија е едно, пракса е друго ;). Според теорија, да, нема да ве удри струја доколку имате добра излоција према подот (масата), но ми се има случено да ме удри и со многу добра изолација, што значи дека некаде „процурела“ изолацијата, затоа не ризикувајте ;).

Исто ми се случи и со CD плеер, ми прегоре аудио излезот од позади што е, бидејки лемев жичка на надворешно појачало која беше поврзана за кабелот приклучен во плеерот. Само не знам како до толку да се нема заштита ?

Не е до заштитата, едноставно станува збор за многу големи напони, од нив нема заштита, или статички електрицитет, кој може да достигне напони и од стотици волти, во дел од микросекунда, се разбира, но тоа време е доволно за да го оштети колото кое работи на низок напон ;). Без разлика дали било електростатичко празнење или лошо изведена инсталација, сепак, тој напон е преголем за уреди кои работат на низок напон, особено дигитални уреди кои се многу остеливи на електростатички празнења, и мене ми се има случено да зезнам уред поради електростатичко празнење ;). Кога работите со дигитални уреди, најдобро е да работите со нив кога се исклучени од се, освен од мрежен напон (ако ептен мора да стои питен мрежниот напон, ако тестирате нешто и за тоа е неопходен мрежен напон, инаку пожелно е и тој да биде исклучен) и да ги фаќате плочите за нивните краеви, не допирајте ги колата кои се на плочката, како и конекторите за аудио излезите, особено ако уредот сеуште е приклучен на мрежен напон и работи ;). Работете со алки или со гумени хируршки ракавици (јас барем со хируршки ракавици работам).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."