Author Topic: прашања во врска со фатални високонапонски појави  (Read 4757 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
прашања во врска со фатални високонапонски појави
« Opened on 24.05.2011, Tuesday, 11:25:49 (Edited 01.06.2011, Wednesday, 20:22:48) »
Темава ја отворив во врска за прашања кои нивни одговори не ми се јасни,бараат одговор од некој поискусен.Имам неколку прашања:
1.Како работи фазомерот?
2.Зошто не се пренесуваат вируси преку компактен диск(CD)?
Извинете за "простиве" прашања,но на мене стварно не ми е јасно. ;D
Ќе поставам уште прашања.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Еден одговор од мене  :D
Фазомерот работи на принцип на затворање на струјното коло  ;)
Значи дека со него треба да ја најдеме фазата која се носи до едниот крај на сијалицата а нашето тело т.е. прстот со кој го допираме фазомерот претставуваме маса ... т.е. го затвораме струјното коло   :D  ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а зошто не удира струја кога ќе го допрам?Има еден отпорник за што служи тој?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Тој е од редот на мегаоми и ја ограничува струјата низ тебе на многу мала вредност, така што воопшто не ја осеќаш.
Иначе погрешно си разбрал, вируси може да се пренесат и со ЦД, ако се снимени на него заедно со другите работи, и плус ЦД-то за разлика од хард диск или флеш не можеш да го исчистиш од вируси, еднаш снимени ќе си останат таму засекогаш.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Мислам дека ако допреш само една жица од штекерот нема да те удри струја, едино ако не ги допреш двете па тогаш е опасно
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако ја допреш само фазата ке те здрма струја :D...пробано од мене е тоа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Мислам дека ако допреш само една жица од штекерот нема да те удри струја, едино ако не ги допреш двете па тогаш е опасно
Сосема неточно и многу опасно е да се допираат дирекно бес заштита било какви неизолирани делови особено ако се од мрежната инсталација особено се што е над > 60 V (штекер,грло за ламба,осигурач.....) !!!

ПОСТОИ ГОЛЕМА ОПАСНОСТ ЗА (НИКОГАШ ПОВЕЌЕ ДА НЕ ЈА НАПРАВИШ ИСТАТА ГРЕШКА)  СМРТ

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а ако ја допрам нулата,нели нема да ме удри струја?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Изгледа фазата плус масата од телото, се струја која е опасна а фазата и масата од штекерот се струја која е уште посилна
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
да само што ако инсталацијата ја изведувал некој ’’дрвен’’ мајстор може да биде било која боја а не како по стандард што е ПЛАВА затоа немој да си играте со оваа работа

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
добро ја првин со фазомер ќе пробам која е нула,а која е фаза.За фазата,фазомерот свети,за нулата не свети.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
точно така и ако работиш друго нешто со штекерот обавезно исклучи од осигурач

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Нема да ве удри струја, ако сте добро изолирани од подот. Ама не ризикувајте, поарно не гибајте во фазата. И како што кажаа погоре, некои „паметни“ инсталатери исто така ја прекинуваат нулата, наместо фазата кај прекинувачите, па за да смениш сијалица (за посигурно) ќе мораш осигурач да вадиш.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дури некои "генијалци" приклучуваат нула на водоводни цевки и цевки од парно
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
тоа со нулата впрочем е заземјување и порано кога главни беа железните цевки (поцинкувани) и беше еден вид на заштита од напон на допир (и тоа беше по пропис) ама сега кога пластиката скоро да ги исфрли од употерба овие металниве повеќе нема резон да се употребува наместо тоа треба да се постави ФИД скопка за во купатило од 30mA