Author Topic: Патување низ времето, телепортација, 6-то чуло, Дежаву, прогнозирање и се што е врзано за надприродното  (Read 3354 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Toa oколу грешката е бапка муабет, инаку мисла дека еоретски е докажано дека не може да се патува низ времето... али е*иму мајката...

Споено мислење: 17.04.2011, Sunday, 21:09:07
еве малкуа околу времето...
Мислите дека знаете што е времето. Добро, обидете се да го определите без да употребувате изрази поврзани со зборот „време“. Времето е...па, времето си е време. Тоа е нешто според што разликуваме што се случило во минатото и што ќе се случи во иднината. Дали се работи за димензија, како вселената? Дали самото за себе може да биде еден вид материја? Дали се работи за илузија, веројатно создадена за да се зголеми продажбата на дигитални часовници? И најумните умови во светот имаат главоболки поради ова прашање.
извор: motika.com.mk

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Во една емисија UFO-логот Стојмир Симјановски од Кичево кажа за еден случај од 1996та година, на радио станицата на еден воен носач на авиони се слушнале гласови од пилот дека сака да слета. Проблем било што неможеле да се разберат околу координатите за слетување и луѓето од носачот на авиони наредиле да полетаат 2 борбени авиони и со нивна помош принудно да го слетаат тој авион. кога слетал некако виделе дека се работи за многу стар авион каков што не се користи повеке а пилотот им кажал дека полетал за да ја изврши својата задача односно да бомбардира непријателски објекти за време на втора светска војна. Значи човекот најнормално полетал и по некое време сакал да слета. Кај него времето поминувало нормално и може летал некој 30 минути ама кај нас времето поминало и тоа многу години. Прашањето е, каде бил авионот за сето тоа време ?

Иначе Стојмир често пати не бил земан во обзир и се споредувал со човек кој пише прикаски од типот за атлантида, UFO, подземни светови... НО сметам дека човекот ја зборува вистината бидејки за голем дел од неговите информации имам дознаено и преку странски документарци а и митот - атлантида е побиен, од кога ја најдоја локацијата на потонатиот остров во близина на Португалија.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Во една емисија UFO-логот Стојмир Симјановски од Кичево кажа за еден случај од 1996та година, на радио станицата на еден воен носач на авиони се слушнале гласови од пилот дека сака да слета. Проблем било што неможеле да се разберат околу координатите за слетување и луѓето од носачот на авиони наредиле да полетаат 2 борбени авиони и со нивна помош принудно да го слетаат тој авион. кога слетал некако виделе дека се работи за многу стар авион каков што не се користи повеке а пилотот им кажал дека полетал за да ја изврши својата задача односно да бомбардира непријателски објекти за време на втора светска војна. Значи човекот најнормално полетал и по некое време сакал да слета. Кај него времето поминувало нормално и може летал некој 30 минути ама кај нас времето поминало и тоа многу години. Прашањето е, каде бил авионот за сето тоа време ?

Иначе Стојмир често пати не бил земан во обзир и се споредувал со човек кој пише прикаски од типот за атлантида, UFO, подземни светови... НО сметам дека човекот ја зборува вистината бидејки за голем дел од неговите информации имам дознаено и преку странски документарци а и митот - атлантида е побиен, од кога ја најдоја локацијата на потонатиот остров во близина на Португалија.

незнам што да кажам за човекот само малку имам така пролистано негде за него, така да не можам да тврдам што знае што незнае
да постојат вонземјани и тоа сигурно, инаку зошто би бил толку голем универзумот, како што сме настанале ние се надевам имаат и настанато и на други планети некој други суштества

е сега за тоа со атлантида, мислам дека не е побиен митот пошто баш пред скоро една недел гледав на една германска телевизија документарец дека можно е тој остров да се наоѓа тука близу, односно дека има можност да се наоѓа во медитеранот, и дека можно е да има некоја блиска точка со бабилон, тие стручњаците не беа сигурни дека тоа е тоа пошто нашле нешто на дното од морето ама тоа било многу малку за да се поставуваат некој тврдења што е што ..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
лични мое мислење е дека Стојмир "Марсоецон" е колекцинер на прикаски кои претежно се без никакви докази. Пише во емитер постојано, но скоро секогаш е негиран од редакцијата(таков е концептот на темата) со факти и докази. Така да неговите инфоа не ми се баш за верувања.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Jas imam doziveano licno poveke pati da se vidi vo idnina pred vreme,a od fenomeni sum videl crvena laserska crta ne nebo koga vrnese i traese 5 sekundi i pomina kako edna crta,bevme poveke sto go vidovme istoto,na 20kilometri podaleku pisuvase vo vesnicite za svetlosen fenomen samo so zeleno svetlo .A semaforot so diodi go vidov kako prividenie 1982,probav da go patentiram,me odbija a 1990 Stockholm stana prv grad vo svetot sto go primeni mojot izum prividenie i deneska e stvarnost vo cel svet.
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а како тоа како привидение, во спиење или буден ? Пиши повеке околу тоа
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Иам едно прашање интересно(глупо) (за кој како  :D) и тоа гласи вака:
Ако си во некој вселенски брод и ја надминете брзината на светлината, дали ке можиш да се видиш во огледало?
Давајте мислења , следи уште нешто интересно  ;D (утре ке го постирам)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако си во некој вселенски брод и ја надминете брзината на светлината, дали ке можиш да се видиш во огледало?
Давајте мислења , следи уште нешто интересно  ;D (утре ке го постирам)

Па не би требало, барем според теоријата, така би отворил црна дупка (квантен сигуларитет) во кој не важат законите на физиката, а бидејќи само што си ги прекшил законите (си патувал со брзина поголема од брзината на светлината), би требало да се случи такво нешто ;D, а со самото тоа, и порта кон друга дизмензија (барем така се претпоставува дека црните дупки се порти кон други димензии, кои, никој не знае ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
или се пат кон друга димензија или уништување на материјата и се живо што се нашло во црната дупка
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ај да појме да видиме...  ;D и ај мисла дека не би требало да се видиш, ама воопшто не сваќам зс да набвлезиме во друга димензија, или да ги прекршиме правилата...

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
sekade se pisuva za unistuvanje i stvaranje na materija,nikade ne sum soznal kade se stvara i unistuva duhovnoto,ima li crna dupka za duhovnosta,bidejki nie stvarame misli a ne se materijalni.
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
sekade se pisuva za unistuvanje i stvaranje na materija,nikade ne sum soznal kade se stvara i unistuva duhovnoto,ima li crna dupka za duhovnosta,bidejki nie stvarame misli a ne se materijalni.

Затоа идејата е апстрактна именка, исто како и Математиката, која е апсрактна наука. Никој не може да ти каже зошто го пресметуваш тоа што го пресметуваш, едноставно треба да го пресметаш ;). Тоа е тоа. Апсртакцијата не може да се смести ни во материја, ни во енергија, иако е последица и од двете ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Највероватно духовното е неуништливо ма да и духовното е некаква енергија па кој може да знае
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.