Author Topic: Ардуино корисници ?  (Read 8344 times)

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Ардуино корисници ?
« Opened on 22.02.2010, Monday, 01:02:33 »
Дали некој има програмирано Ардуино плочки ? Да размените трикови/мислења етц. Ме интересира од каде сте ги набавиле ардуината ?

Поздрав.
I reject your reality and substitute my own.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Ардуино корисници ?
« Reply #1 on 22.02.2010, Monday, 07:12:30 »
За тоа ти земав контакт skype, јас планирам да нарачам преку нет од словенија, бидејќи ги нема тука. Еве ја страната за словенија:
Code: [Select]
http://www.tehnologija.biz/shop/
Ќе го нарачувам Arduino Duemilanove со Atmega328, кое чини 30,5 евара. Им пишав меил на страната за царина во мак и ми рекоја дека ако производот со се испорака чини до 45 евра физичкото лице е ослободено од царини и секакви давачки. Па така им пратив маил на овие од словенија да ми кажат колку ќе кошта со се испорака до Македонија. За примери и за учење има достана на официјалната страна за arduino. Исто така има и од кои други земји може да се купи. Да ми одговорат овие од словенија и ќе ви кажам што ке правам.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Ардуино корисници ?
« Reply #2 on 22.02.2010, Monday, 10:39:43 »
За тоа ти земав контакт skype, јас планирам да нарачам преку нет од словенија, бидејќи ги нема тука. Еве ја страната за словенија:
Code: [Select]
http://www.tehnologija.biz/shop/
Ќе го нарачувам Arduino Duemilanove со Atmega328, кое чини 30,5 евара. Им пишав меил на страната за царина во мак и ми рекоја дека ако производот со се испорака чини до 45 евра физичкото лице е ослободено од царини и секакви давачки. Па така им пратив маил на овие од словенија да ми кажат колку ќе кошта со се испорака до Македонија. За примери и за учење има достана на официјалната страна за arduino. Исто така има и од кои други земји може да се купи. Да ми одговорат овие од словенија и ќе ви кажам што ке правам.

Кул :)

Јас моето моментално за ништо не го користам, но имам ЛЕД коцка која ја контролирам со него (сеуште не сум ја детално програмирал) и овие дена планирам да поткренам лед дисплеј со над 2000 диоди со ардуиното :)

Доколку нешто направам, ќе постирам информации за тоа а можно е и изворниот код (I'm an Open Source follower).
I reject your reality and substitute my own.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Ардуино корисници ?
« Reply #3 on 22.02.2010, Monday, 11:27:09 »
Како бе тоа над 2000 диоди? ??? :D

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Ардуино корисници ?
« Reply #4 on 22.02.2010, Monday, 11:35:44 »
Како бе тоа над 2000 диоди? ??? :D


:) Точно 1920 диоди ако не се лажам. Шемата е од емитер со мои мали модификации. Панелов го правам за во Школо со нивни финансии се разбира .) Овие дена треба да го пуштам во работа па ќе видеме што ќе се деси.
I reject your reality and substitute my own.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Ардуино корисници ?
« Reply #5 on 22.02.2010, Monday, 11:41:19 »
Да не заборавиш да ставиш видео кога ќе проработи... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Ардуино корисници ?
« Reply #6 on 22.02.2010, Monday, 11:44:09 »
Да не заборавиш да ставиш видео кога ќе проработи... ;)

Се надевам дека ќе проработи. Сепам над 10 луѓе ги лемеа диодите, можно е 50% да се во краток спој анода/катода па да излези ука бука .))

Како и да е ќе постнам што сум направил. Истотака кога ќе го допрограмирам лед кјубот, ќе го ставам и него на јутуб, а и во план ми е да правам и POV (Persistence of vision) истотака искористуваќи го ардуиното :)
I reject your reality and substitute my own.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Ардуино корисници ?
« Reply #7 on 22.02.2010, Monday, 11:55:13 »
Одамна сакав да направам лед-кјуб, ама за програмирање сум труп 8), ако имаш некоја шема и хекса фајл за со некој пик или атмел што ги има кај нас кажи!
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Ардуино корисници ?
« Reply #8 on 22.02.2010, Monday, 12:13:21 »
Одамна сакав да направам лед-кјуб, ама за програмирање сум труп 8), ако имаш некоја шема и хекса фајл за со некој пик или атмел што ги има кај нас кажи!

Шема немам... еден ден ма мојот му седнав и на лице место си измизлив шема, ќе искицирам после школо како оди поврзаностата.

Хекс немам оти не се занимавам со Пикови. Ардуиново го контролирам степ-бај-степ т.е. сеуште се учам а Лед коцката не е баш за почетници затоа што треба да се пази на X, Y и Z оската па така обичното мултиплексирање станува малце потешко.
I reject your reality and substitute my own.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Ардуино корисници ?
« Reply #9 on 22.02.2010, Monday, 12:38:44 »
Ја немаш шемата од емитер? Ако ја немаш дали знаеш кој број од емитер е или сл. ?

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Ардуино корисници ?
« Reply #10 on 22.02.2010, Monday, 12:51:18 »
Ја немаш шемата од емитер? Ако ја немаш дали знаеш кој број од емитер е или сл. ?

Шема за лед кјуб немам.

За лед дисплејот после школо ќе ти пишам кој бр. на емитер е.

I'm off to school, bai ~
I reject your reality and substitute my own.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Ардуино корисници ?
« Reply #11 on 23.02.2010, Tuesday, 10:29:58 »
За дисплејот ми треба. Ако не ти е проблем подобро да ми ја сликаш или скенираш шемата од емитер, бидејќи тешко дека ќе го најдам тој бројот... Благодарам од напред.

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Ардуино корисници ?
« Reply #12 on 25.02.2010, Thursday, 04:56:03 »
здраво ако можам да помогнам некако ќе ми биде мило во емитер бр 2/05 имаат објавено една шема со наслов  "рекламен движечки текст" јас го имам тој број па ако треба несто само кажете

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Ардуино корисници ?
« Reply #13 on 25.02.2010, Thursday, 11:30:57 »
здраво ако можам да помогнам некако ќе ми биде мило во емитер бр 2/05 имаат објавено една шема со наслов  "рекламен движечки текст" јас го имам тој број па ако треба несто само кажете

Баш по таа шема и јас се раководам т.е. по тој план го направивме и ЛЕД дисплејот за во школо. Го имаме и ПИК делот, но крајна цел ми е да го интегрирам со ардуиното.

@Georgi скенирањето би било против правилата на емитер, па неможам да ја објавам шемата (автор сум во емитер). Но ќе ти ја пратам по ПП
I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Ардуино корисници ?
« Reply #14 on 25.02.2010, Thursday, 17:03:37 »
Само да напоменам и дека објавување на авторски шеми од форумот во Емитер е против правилата на форумот!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.