Author Topic: Електроника за Фендер Телекастер  (Read 3129 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
се паре??

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па комплетот материјал,без рака,некаде околу 150ЕУ.Гитарата вреди барем 500ЕУ - рачна изработка и штима супер! Електрониката  е оригинална,купена дел по дел (бирана!) .Гитарата е помека од Телекастерот,повеке звучи како Гибсон! ;D :D ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
во Хубо има дрво едно 6м2 890 денари,мислам дека е бука!Да го зимам?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не можам без да го видам да кажам дали одговара ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Електроника за Фендер Телекастер
« Reply #19 on 20.12.2010, Monday, 21:52:18 (Edited 20.12.2010, Monday, 23:15:57) »
А што не побараш на старо? или кинеска за 150 ехехеее којзнајт каква ќе биде. Мисла дека ако немаш работилница(и искуство) ќе те фатит многу, а и сепак нема да биде ни фендер, ни ибанез ни ненам што.... Може поубава ќе биде, ама не како нив
Патем
Цитирам: Штимер, или штимерски клуч, е дел од гитарата или сличен инструмент, направа за затегнување и оттаму за штимање на жици, вообичаено сместен на главата. Една глава има повеќе штимери, по еден за секоја жица.
 превземено од
Code: [Select]
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D1%82%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D1%80

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не и верувај за се на Википедија,има триста глупости! ;D ;D ;D ;D Воглавном,се разбираме и со слика за што се зборува во муабетот :D. Рачната работа на гитари се исплатува,поготово уникатноста! На запад (видете на Гоогле!) такво нешто под 1500-2000 ЕУ нема! За да направиш гитара треба мајсторство,познавање на дрвото,акустиката,електрониката... И најбитно - треба брате да знаеш да свириш! ;) ;) ;) ;) Како ке познаеш дали е добар инструментот! Да не биде она народната: му купив на синот тарабука ,нека се учи,а ако е добар ке му купам армоника!! :D :D :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
да се разбираме, само колку некој стандарди да задоволиме. Башка и говорни подрачја ова она удел си има. Да се исплаќа и вреди, само баш дека не е едноставна работа, акко што пиша тредеба познавање искуство алат.... затоа предложив купување на старо или до кинескине.. Сега зависи за што ти треба, ама да ја направиш и да ја фрлиш  за 2 недели, откако ќе ти помине меракот... и тоа небива :) Еве на пример од мерак јас имам направено појачало за гитара, а го немам чепнато.т.е. дадено ми е на користење, добро пак татко ми го користи ама кога ќе видиш без цел сум го направил  :) Е сега да знаев да свирам и да свирев друг ќе беше муабетов. Највероватно баткиве што ја направиле гитарава или знаат да свират или знаат да наплатат :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Баткиве се Ѓоре Југов,клавир-штимер и мајстор за поправка на инструменти,а Благој е веке професионален градител на акустични (фламенго) гитари.Ова им е прв заеднички проект на електрична гитара.Ја направија *ѓутуре*,значи без цел да ја продадат,туку од радозналост и пред се да научат нешто.Иако се веке 60- годишници- сеуште учат! ;) Од мене -разбира се! ;) Да се пофалам -до сега самостојно сум направил 5-6 гитари од кои само две сум продал,а другите сум ги поклонил.Сите се во *погон* - свират!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
iii bravo batka :)
Па добро пак со некоја цел ја направиле  :)
Aj стави некоја фотка од работилницава за гитари, ако сакаш? се надева дека и за другите ќе е интерсно  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
абе,немаат работилница.Ѓоре работи на работа во една училница,во Музичкото,а Оршата во подрум или на тераса кога е топло :D