Author Topic: Минимум Теремин 101  (Read 1309 times)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Минимум Теремин 101
« Opened on 09.09.2010, Thursday, 12:51:32 (Edited 09.09.2010, Thursday, 16:36:31) »
За проектот


Овај проект беше направен „по нарачка“ на татко ми, па и мене ми изгледаше интересен па го направив. Изработката на плочката заедно со лемењето и ставањето во кутијата беше околу 3 часа, повеќе изгубив време во антената. Требаше да се сечи парче алуминиум 15х15 цм и антена (алуминиумска шипка) од 15 цм па нагоре. Во случајов мојата е 25 цм од кои околу 5 цм се во кутијата, за стабилност. Имав некои проблеми со дупките кај потенциометарот и тримерот - беа на различно растојание од пиновите, па ги проширував. Исто така имав некои грешки во ППК - на шемата од еден претходен терамин, имаше еден отпорник повеќе, па на грешка сум оставил место за тој отпорник, но во оваа верзија, тој е непотребен. Исто така, можете да забележите дека на шемата имаше 12 отпорници но во мојот терамин имаше 15. Причината беше дека немав отпорници по 270kΩ, па ставив сериски од по 220kΩ и 47kΩ што е приближно 270kΩ.

Опис на колото



Овај склоп има две интегрирани кола познати како „хекс инвертери“ кои се користат за основните функции на тераминот. Тие се CMOS (Complimentary Symmetry Metal Oxide Semiconductor) кола кои се користат во дигиталните кола за изведување на логичката функција „инверзија“. Секое ИК содржи шест идентични секции, од каде што доаѓа името „хекс инвертер“.

Секциите А и B на интегрираното коло U1 заедно со R1, R2 и C1 формираат променлив осцилатор кој работи на фреквентен опсег од околу 73kHz. Антената формира половина од променлив кондензатор кој е дел од одредувањето на фреквенција на осцилаторот, а раката на корисникот ја формира другата половина. Како што се менува растојанието помеѓу раката и антената, така се менува и капацитивноста, па така се менува и фреквенцијата на осцилаторот. Секцијата C од U1 обезбедува доволно струја на излезот од променливиот осцилатор, за да обезбеди изолација од останатиот дел од колото.

Секциите А и B на интегрираното коло U2 заедно со R11, R12, RV1 и C9 го сочинуваат внатрешниот осцилатор на тераминот, прилагодувани со потенциометарот PITCH ZERO CONTROL (Контрола на висина на тонот) и тримерот ZERO CAL (Нагодување на фреквенција). Тримерот RV1 е вграден на ППК и се користи за нагодување на фреквенцијата на внатрешниот осцилатор. Со соодветно нагодување на RV1, фреквенцијата на внатрешниот осцилатор ќе биде еднаква на фреквенцијата на променливиот осцилатор (надворешниот осцилатор), со раката најдалеку од антената. Под овие услови врската на двата осцилатори ќе биде константна, па кога раката е далеку од антената, уредот нема да дава звучин сигнали. Секцијата C од U2 обезбедува доволно струја на излезот од внатрешниот осцилатор, за да обезбеди изолација од останатиот дел од колото. Останатите 3 секции од U2 не се искористени, па затоа нивните излези се поврзани кон маса.

*Текстот е преведен од оригиналната страна:

Code: [Select]
http://harrisoninstruments.com/101/101_schematic.html

ППК

Code: [Select]
http://rapidshare.com/files/418026437/theremin_101.LAY


Слики





















Видео

Minimum Theremin 101 by cekaj

„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Минимум Терамин 101
« Reply #1 on 09.09.2010, Thursday, 13:29:33 »
Одлично изработено cekaj еве ти +реп од мене за маката :D ;D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Минимум Терамин 101
« Reply #2 on 09.09.2010, Thursday, 14:06:12 »
Одлично no coments!!! ::)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Минимум Теремин 101
« Reply #3 on 09.09.2010, Thursday, 17:12:03 »
Ха,ха, браво, интересна работа... :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Минимум Теремин 101
« Reply #4 on 09.09.2010, Thursday, 18:04:14 »
И јас планирав да го правам овој Theremin од Harrison Instruments, само што никако да стигнам да го направам :S. Ама ако битно некој имаше време и реши да го сподели ова со нас,  ;D. Браво ;). Навистина добар проект. Јас моментално работам на нешто друга за што ќе ми треба малку повеќе време, ама кога ќе биде готово, ќе го презентирам ;).

И од мене имаш +rep, да можев и многу повеќе ќе ти дадев ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Минимум Теремин 101
« Reply #5 on 09.09.2010, Thursday, 18:23:27 »
Го ставив и фајлот од ППК изработено во Sprint Layout 5 таму можете да си ги смените тие „дополнителни отпорници“ кои ги користев како замена за 270kΩ, исто така можете и да го избришите тој голем бакарен дел - маса, ако не ви се допаѓа, се заиграв со Zone Tool и затоа  ;D

Giga не ми треба повеќе, доволни ми сте вие и форумот поради многуте работи кои ги научив, откако сум зачленет  ;)
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Минимум Теремин 101
« Reply #6 on 09.09.2010, Thursday, 20:29:30 »
xxx

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Минимум Теремин 101
« Reply #7 on 09.09.2010, Thursday, 23:17:45 »
За што служи ова???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Минимум Теремин 101
« Reply #8 on 09.09.2010, Thursday, 23:25:32 »
за музицирање
има еден чуден звук кој го произведува, па кој умее и е по музиката може да свири на вакво нешто, јас дека не сум само слушам :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Минимум Теремин 101
« Reply #9 on 10.09.2010, Friday, 00:27:21 »
супер сработено ова...може да се користи и како proximity сензор :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Минимум Теремин 101
« Reply #10 on 10.09.2010, Friday, 15:01:41 »
Да, ама функционира само на човечка рака, односно човечки „допир“ (да не речам електромагнетниот шум што секој од нас го емитира како последица на сите електромагнетните бранови кои се секаде околу нас, а ние ги примаме и повторно предаваме, особено во денешната ера на безжични комуникации ;)). Може да функционира и со матални прачки или некои такви работи, ама пак треба да ги држи човек, барем колку што имам јас пробувано, можеби и грешам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Минимум Теремин 101
« Reply #11 on 10.09.2010, Friday, 20:07:01 »
Реагира и на метални предмети, затоа, како што стои во упатството за склопување, доколку склопот се стави во метално куќиште, антената треба да да биде изолирана од кутијата, бидејќи ќе свири цело време. Притоа на раката реагира од поголемо растојание, така да имате можност да создадете поголем број на тонови кога користите рака како полуосцилатор (бидејќи другиот полуосцилатор е антената заедно со U1).
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“