Author Topic: Напојување од 200 Watt со секундар од 35V и 50-60V  (Read 984 times)

Offline AntiSpamMaster

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
  • Gender: Male
  • Love Access Denied.
    • MC Server
Значи вака, сакам да почнам да правам 100 ватно појачало и сега ме буни секундарот, зошто ми рекоа 35 вати секундарна моќност со 35 волти и 50-60 волти секударен напон. Проблемов е што не знам како да побарам такво напојување зошто сите што сум ги прашал ме препрашувале каква секундарна моќност ми треба и каква главна моќност. Ако може некој да ми помогне мило ќе ми биде ако не здравје.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Најјарно ти кажи си шо појачало имаш во план, па да видиме :D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline AntiSpamMaster

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
  • Gender: Male
  • Love Access Denied.
    • MC Server

Ова појачало го имам на ум да го изработам. Само ме буни фактот со секундарната ватажа и волтажа. Другото го разбирам ама ова со секундариве ме буни.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Напојување од 200 Watt со секундар од 35V и 50-60V
« Reply #3 on 09.12.2011, Friday, 22:01:33 (Edited 09.12.2011, Friday, 22:03:23) »
Барај трафо со секундарен напон 2х35V 150W ако го правиш засилувачот моно, 300W ако е стерео, грец за 35А и електролити од 10000uF/63V.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Одг: Напојување од 200 Watt со секундар од 35V и 50-60V
« Reply #4 on 09.12.2011, Friday, 23:46:33 (Edited 10.12.2011, Saturday, 00:17:27) »
Уфф едно вакво да направам и ништо не барам.Матурата загарантирана ми е со овој проект :) (додуша уште една година ама сакам да го направам сега за после да си уживам ).Е сега вака, јас ја направив шемава во Спринт Лејаут ама ако може некој да ја прегледа дали е се во ред бидејќи малце со овие транзисториве забушавам..Доколку нешто не е во ред би ве замолил да го едитирате тој дел и да го постирате на форумов, би ви бил многу благодарен.


Едит: Да не знае некој колку би ме коштае деловиве на плочква?
Едит2: Ако може некако да се преправи шемава за да има потенциометар за да можам да го намалам гласот, да не си играм преку компјутер..
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Вака ќе го поврзеш потенциометарот: Кај тоа Vin носиш сигнал,а тоа Vout го поврзуваш на влезот од засилувачот
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Одг: Напојување од 200 Watt со секундар од 35V и 50-60V
« Reply #6 on 10.12.2011, Saturday, 01:05:45 (Edited 10.12.2011, Saturday, 01:07:20) »
Брат извини малце не те разбрав зш умов не ми е тука..., но сепак ке пробам да го реализирам ова што ми го објасни.
Бидејќи планирам да го сместам во кутија, потенциометарот нема да лежи на плочката туку некаква дупка на кутијата ке му направам па после со жици ке го залемам на плочката.Спрема мене тоа би било вака:
Доколку грешам поправи ме, и уште еднаш за ова не треба да прашувам бидејќи можеби е смешно ама морав  :-[

MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

stefanjanevski

  • Guest
Обратно треба да ги споиш, кај што ти е плусот треба да имас споено две, а кај што ти е минусот едно :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
На првиот пин носиш сигнал пр.од компјутер,средниот извод го носиш на засилувачот,а тој третиот пин го поврзуваш на маса...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Барај трафо со секундарен напон 2х35V 150W ако го правиш засилувачот моно, 300W ако е стерео, грец за 35А и електролити од 10000uF/63V.
На шемата е +35V и -35V,со секунндарен напон 2Х35Vac ќе добиеш после исправљач изнад +45V и -45V а тоа е превише. Треба трафо со секундарен напон негде околу 2Х25Vac.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Вака треба да ти е поврзано:



Барај трафо со секундарен напон 2х35V 150W ако го правиш засилувачот моно, 300W ако е стерео, грец за 35А и електролити од 10000uF/63V.
На шемата е +35V и -35V,со секунндарен напон 2Х35Vac ќе добиеш после исправљач изнад +45V и -45V а тоа е превише. Треба трафо со секундарен напон негде околу 2Х25Vac.

Точно, моја грешка, не обратив внимание... ;) :P
Значи трафото треба да е 2х25V.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male


@LordZi

Дали можи да се искористи твоево трафо за овој засилувачов.Ти рече секундарен напон 25В ама ова има 24(ваљда нема да прајт проблем)?
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Најдобро нарачај си готово трафо, во Куманово мислам има фирма за мотање трансформатори, ова е рачна работа и може да ти прави проблеми, нема изолација на секој слој од намотките, и можно е да се јави бучење за почеток може да се користи, но колку ќе трае, и колку ќе грее ќе видиш во пракса.

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Најдобро нарачај си готово трафо, во Куманово мислам има фирма за мотање трансформатори, ова е рачна работа и може да ти прави проблеми, нема изолација на секој слој од намотките, и можно е да се јави бучење за почеток може да се користи, но колку ќе трае, и колку ќе грее ќе видиш во пракса.

Онака ме интересира да не знајш како се вика фирмата и патем ако може некој нека ми ја прегледа шемата дали е во ред со тоа транзситорите, дали се поврзани точно емитерот, базата, колекторот зошто да не фрлам пари за џабе :(
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Шемата е добра,оние две 1N4007 допри ги на ладилникот на излезните транзистори (можеш со термална паста да ги премачкаш) .Мери мирна струја  во коло на 3773 и таа треба да биде 30-40 mА ,не повеке.Ако не е во ред,место R9/R10 стави тример од 100 оми и со него регулирај ја мирната струја.За таа цел влезот спој го на кратко,врзи милиамперметар во круг на емитер на едниот 3773 ,сериски и мери. Гочема струја ги грее излезните транзистори ,иако нема сигнал,а ако е премала има големи изобличувања и на мала снага,Едносмерниот напон на звушникот кога нема сигнал треба да биде 0 или помал од 0,15 V