Author Topic: Кондензатор против брум  (Read 1367 times)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Кондензатор против брум
« Opened on 12.08.2010, Thursday, 15:21:54 »
Сигурно знаете за оние кондензатори кои што се ставени за да не сметаат на другите уреди ги има многу во телевизорите па еве еден проблем тој кондензатор е цркнат а таков неможам да најдам во моментов никаде плус тоа ми е итна работата. Мислам дека телевизорот може да работи и без него, кондензаторот има 3 излези е сега како да го исфрлам од употреба т.е. како да ги врзам трите пина??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кондензатор против брум
« Reply #1 on 12.08.2010, Thursday, 16:12:18 »
Не мора ништо да врзуваш, само што ако пуштиш фен или некој друг уред кој внесува ВФ пречки во електричната мрежа, можно е да се јави снег на екранот.

Ако сакаш да го смениш, сликај го (само те молам сликите да се со подобар квалитет), па ќе видиме како може да се замени ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кондензатор против брум
« Reply #2 on 12.08.2010, Thursday, 20:12:40 »
Не, несакам да го менувам пошто сега засега нема да можам само кажете ми како да ги врзам пиновите за да работи без него

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кондензатор против брум
« Reply #3 on 12.08.2010, Thursday, 21:49:10 »
Не мора ништо да врзуваш, само што ако пуштиш фен или некој друг уред кој внесува ВФ пречки во електричната мрежа, можно е да се јави снег на екранот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Епа тогаш зошто не работи телевизорот???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па ти тоа не го спомна ;).

Сликај ја плочката и деловите, или ако можеш да најдеш сервисна шема, уште подобро, post-ирај ја па ќе видиме што е проблемот ;).

Ако не можеш да најдеш сервисна шема, пиши модел на телевизори шасија, и ќе побараме ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кондензатор против брум
« Reply #6 on 14.08.2010, Saturday, 00:46:53 »
Се е решено готово се снајдов сменав сличен таков кондензатор и се е ок :) фала во секој случај

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Кондензатор против брум
« Reply #7 on 14.08.2010, Saturday, 01:07:45 »
да не испадна ова како со тоа видеото...или што и да беше....да не тестираш пак  :P
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кондензатор против брум
« Reply #8 on 14.08.2010, Saturday, 01:14:26 »
Ххахахахаха не бе овојпат стварно ми требаше помош.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Кондензатор против брум
« Reply #9 on 14.08.2010, Saturday, 15:51:58 »
еми ко приказната со волкот, еднаш излажа дете сите му поверуваја
епа уштеднаш излажи, па 3-тиот пат ќе видиме кој ќе верува ( без зафрканција ова )

нешто друго, добар електроничар проблемот го решава и без шема ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кондензатор против брум
« Reply #10 on 14.08.2010, Saturday, 16:12:22 »
нешто друго, добар електроничар проблемот го решава и без шема ;D

Мене јасно ми е тоа, ама јас ни знам како изгледа тој филтерски кондензатпор (мислам овој со три исводи не знам како изгледа, можеби бил и цел LC филтер), ни знам каде е поставен, ниту пак знам како изгледа плочката на која е поставена. Затоа му реков барем да ја слика плочката од оздола и од озгора, да видам каде одат водовите ;).

Да пробаш да решиш таков проблем е исто како дефиницијата за тоа што е квантен физичар: слеп човек што во темна соба бара црна мачка која не постои ;D:
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Кондензатор против брум
« Reply #11 on 14.08.2010, Saturday, 16:18:23 »
не обвинувам јас, само кажав што како
и мене вака ми имаат кажано неколку пати :)
па сега јас само пренесувам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кондензатор против брум
« Reply #12 on 14.08.2010, Saturday, 16:21:19 »
Истото ми го викаа и мене во средно професорите, ама тоа само по себе си доаѓа со пракса, кога доволно телевизори, системи и уште 300 други чуда ќе расклопиш и ќе ги поправиш, тогаш ќе научиш се и сешто. До тогаш, не е лошо да си се држиш до електричните и сервисните шеми ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Здраво
КАко што опиша кондензатор со 3 изводи нема во ТВ, дане ти бил цркнат ПТЦ отпорникот за демагнетизација на екранот, а со него и осигурачот?
Биди реален !

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Јас сум 1000000% сигурен дека тоа е кондензатор и реален сум  ;D и ако не беше (а сигурен сум дека е) немаше на производот да пишува КОНДЕНЗАТОР не  е важно од каде го купив и ме кошташе 220 денари