Author Topic: Степ ап конвертор  (Read 1618 times)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Степ ап конвертор
« Opened on 14.06.2010, Monday, 21:17:19 »
Дали некој ја правел оваа работа, дали ја употребил и дали има некоја шема да се изработи и дали деловите за изработка ги има во земјава и по која цена. Мене лично ми треба за засилувач за во кола ама незнам дали би се исплатило да го правам пошто мислам дека би коштал многу иако немам искуство со вакви конвертори. Некоја слика не е на одмет ;)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Степ ап конвертор
« Reply #1 on 14.06.2010, Monday, 21:49:13 (Edited 15.06.2010, Tuesday, 17:03:00) »
Пред некое време и јас бев загреан да правам такво нешто.Барав по нет најдов шеми кои како прво се доста сложени а како второ користат излезен степен од доста мокни и скапи транзистори.направив груба пресметка и после 2 дена отидов во застапникот за kenwood во Струмица и видов дека правењето на мокен засилувач за во кола е губење драгоцено време и многу пари.имаше модели на засилувачи од 4000 ден па нагоре во зависност од мокноста и колку канали се.Најевтиниот модел беше 2x100w или 350w во мостна врска со филтер за ниски тонови или целиот опсег...Па сега ти реши се дали ке правиш или ке си пазариш еден..јас би купил кога би имал 4000 ден вишок

Споено мислење: [time]14 Јуни 2010, 22:02:21[/time]
еве и шема:

rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Степ ап конвертор
« Reply #2 on 15.06.2010, Tuesday, 17:04:28 »
Би требало за брзо време да дизајнирам таков инвертор бидејќи ќе ми треба за еден проект, идеата е да се користат стандардни трансформатори што можат да се купат ама ќе видиме што ќе биде со проектот може и да не успее во крајна линија :(
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Степ ап конвертор
« Reply #3 on 15.06.2010, Tuesday, 17:09:05 »
да ви дадам идеа
иако мојата идеа е само за до 180V можеби ќе ви користи
се работи за нешто како прекинувачко напојување, со мали измени ( можеби ) ќе може да се постигне она вас што ви треба
шема

доколку на местото на калемот би се ставило неко трафо може да се добие поголема моќ, бидејќи вака ќе ви треба некое поголемо калемско тело :)
за да издржува повеќе струја
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Степ ап конвертор
« Reply #4 on 16.06.2010, Wednesday, 13:10:46 »
Идеата не е лоша но за да не правиш проблем на влезниот напон стави антипаралелна шотки диода на влезот и паралелно со мосфетот. Исто така вредностите на елементите ќе биде проблем да се нагодат за сето тоа да работи како што треба но може ќе успее. За поголеми снаги ќе мора да направиш драјвер за мосфетот.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
Одг: Степ ап конвертор
« Reply #5 on 23.07.2010, Friday, 20:39:19 »
конверторот не е скап за изработка и чини 500 + - денари ,внимание треба да се посвети на изработка на
трансформаторот и ппк . Ако излезниот засилувач трпи промени на напонот на напојување
може да се изостави регулацијата на напон на конверторот а со тоа и калемот за пеглање на излезниот напон а исто може да се намали вредноста на филтерските кондензатори . Ваков сличен имам изработено пред повеќе од две години се надевам дека сеуште свири во некоја кола  :)


Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Степ ап конвертор
« Reply #6 on 04.12.2010, Saturday, 23:12:28 »
да ви дадам идеа
иако мојата идеа е само за до 180V можеби ќе ви користи
се работи за нешто како прекинувачко напојување, со мали измени ( можеби ) ќе може да се постигне она вас што ви треба
шема

доколку на местото на калемот би се ставило неко трафо може да се добие поголема моќ, бидејќи вака ќе ви треба некое поголемо калемско тело :)
за да издржува повеќе струја
Го има некој направено ова коло?За брзо време ќе сакам да го направам степ ап конверторов,ама па проблем ми е таа диодата BYW95C... :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Степ ап конвертор
« Reply #7 on 05.12.2010, Sunday, 10:21:45 »
Не кажа точно за колкав напон му треба степ ап конверторот, ама имаше во Емитер една шема го подига напонот од 12 на 24 V без трансформатор само калем и не беа скапи деловите.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Степ ап конвертор
« Reply #8 on 05.12.2010, Sunday, 11:02:58 »
Не кажа точно за колкав напон му треба степ ап конверторот, ама имаше во Емитер една шема го подига напонот од 12 на 24 V без трансформатор само калем и не беа скапи деловите.
а колку ампери дава
rules are made to be broken

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Степ ап конвертор
« Reply #9 on 05.12.2010, Sunday, 15:39:38 »
ааах...неверувам дека може да дава многу голема струја...ако дава голема струја ке ти скапе раката од мотање на калемот...дека за поголема струја да добиеш ке ти треба и поголем калем...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Степ ап конвертор
« Reply #10 on 05.12.2010, Sunday, 21:25:53 (Edited 05.12.2010, Sunday, 21:28:21) »
Не кажа точно за колкав напон му треба степ ап конверторот, ама имаше во Емитер една шема го подига напонот од 12 на 24 V без трансформатор само калем и не беа скапи деловите.
а колку ампери дава

Максимум до 5 А.

Споено мислење: 05.12.2010, Sunday, 21:28:21
ааах...неверувам дека може да дава многу голема струја...ако дава голема струја ке ти скапе раката од мотање на калемот...дека за поголема струја да добиеш ке ти треба и поголем калем...

Според фотографијата на готовиот уред, калемот е намотан на торусно јадро, не е нешто многу голем, а намотките се помалку со подебела жица (ради големата струја).
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Степ ап конвертор
« Reply #11 on 05.12.2010, Sunday, 21:33:24 »
Oд кој емитер е шемата?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Степ ап конвертор
« Reply #12 on 05.12.2010, Sunday, 21:36:31 »
Oд кој емитер е шемата?

Од 1/2004. Еве ти и линк:
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=2067
Life is too short to remove USB safely ..

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Степ ап конвертор
« Reply #13 on 05.12.2010, Sunday, 23:03:42 (Edited 07.12.2010, Tuesday, 15:23:35) »
за да се користи за напојување на засилувач треба да биде симетрицен извор на напојување односно+/-12v.пред некој ден разгледував некоја сема за засилувач со тда2030 со излезни транзистори во мостна врска кое работеше баш на +/-12в.ако некој ја има семата нека ја испрати да видиме дали е изводливо да се направи и дали ке биде теоретски функционално

Споено мислење: 07.12.2010, Tuesday, 15:23:35
Aко некој го има тој број од емитер ке го замолам да го скенира тој проект и да ми го прати на е-mail.
rules are made to be broken

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Одг: Степ ап конвертор
« Reply #14 on 05.07.2011, Tuesday, 11:12:59 »
јас за матура по пракса праев степ-ап конвертор од 12 батерија на 40в да вади на излез само калем зедов од школото оти калемот беше 2-3000 денари некаде, а другите елементи беја 200-300 мислам матурата е положив со 5ка ама калемот го вратив и плочката сега е некаде дома фрлена со тда беше нешто. Ако ја најдам ке сликам, сега и мене ми треба нешто вака за лаптоп да поврзам во колата инвертерите ми се скапи па барам нешто од 12 на 15 волти да крева и 5А ама неможам да најдам ако има некој такво несто нека кажи