Author Topic: Волтметар со ICL7107  (Read 72958 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #105 on 19.10.2010, Tuesday, 13:57:54 »
А познат ли е тој проблем,мене што ми се дешава или само кај мене биднало? ;D
И мене ми се случува истото, покажува цело време -1 на првиот дисплеј (минус бесконечно).
И не го решив, ако го решиш кажи како   ::)  Изворот ми стои така без волтметар.
Мада мое мислење е дека е прегорен интегралецот, пошто ми работеше, ама кога го врзав да ми мери и напон и струја... престана да работи. И сега не работи никако  :( :(
Не е до тоа дека е прегорен интегралецот,јас сменив 3 интегралци и со сите исто правеше,а нови беа од максим! ;) :) Има некоја мука ама не знаеме што му е,јас едно 10 пати проверив дали има краток спој и нема,со тримерот божем го баждарев ама ништо и од тоа,еднаш го завртев на едната страна,еднаш на другата и пак исто си седи на -1 или како што викаш минус бесконечно. :D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #106 on 19.10.2010, Tuesday, 13:59:17 »
Леле бре пак нејќе да работи волт метаров,му направив негативен инвертор со ICL7660 и пак несака,пак ги покажува истите цифри на првиот дисплеј од лево покажува -1,а на третиот од лево само точката,пробав и со 2V,20V и 200V верзија,и пак исто на сите го покажува истото -1 и точката,ја менував и точката ваму таму ама џабе пак нејќе.Го баждарев со тримерот од крај до крај и ништо само си седи на -1 и таа еб*ната точка. >:( >:(

И мене ми се случува истото, покажува цело време -1 на првиот дисплеј (минус бесконечно).
И не го решив, ако го решиш кажи како   ::)  Изворот ми стои така без волтметар.
Мада мое мислење е дека е прегорен интегралецот, пошто ми работеше, ама кога го врзав да ми мери и напон и струја... престана да работи. И сега не работи никако  :( :(

Така знае да прави ICL7107 ако не му стига негативен напон (-5V) на пин 26. Инаку он си работи (баре навидум) и само со позитивен напон (+5V), ама го дава сигналот за out of range (overload) -1, и не може да мери :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #107 on 19.10.2010, Tuesday, 14:05:50 (Edited 19.10.2010, Tuesday, 14:12:48) »
Леле бре пак нејќе да работи волт метаров,му направив негативен инвертор со ICL7660 и пак несака,пак ги покажува истите цифри на првиот дисплеј од лево покажува -1,а на третиот од лево само точката,пробав и со 2V,20V и 200V верзија,и пак исто на сите го покажува истото -1 и точката,ја менував и точката ваму таму ама џабе пак нејќе.Го баждарев со тримерот од крај до крај и ништо само си седи на -1 и таа еб*ната точка. >:( >:(

И мене ми се случува истото, покажува цело време -1 на првиот дисплеј (минус бесконечно).
И не го решив, ако го решиш кажи како   ::)  Изворот ми стои така без волтметар.
Мада мое мислење е дека е прегорен интегралецот, пошто ми работеше, ама кога го врзав да ми мери и напон и струја... престана да работи. И сега не работи никако  :( :(

Така знае да прави ICL7107 ако не му стига негативен напон (-5V) на пин 26. Инаку он си работи (баре навидум) и само со позитивен напон (+5V), ама го дава сигналот за out of range (overload) -1, и не може да мери :S.
А кој к*р му е незнам >:(,му направив негативен инвертор од -5V со ICL7660 и пак не работеше,мерев дали стварно дава -5 и јок,дава -2,98 волти,а се добро е со 7805 па на инверторот и он си добива испеглан напон од 5 волти и пак нејќе да даде -5 волти,пробав и со адаптер и со батерија и исто е нема измени во напонот седи на -2,98 волти. >:( >:( >:( >:(
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #108 on 19.10.2010, Tuesday, 14:13:28 »
А кој к*р му е незнам >:(,му направив негативен инвертор од -5V со ICL7660 и пак не работеше,мерев дали стварно дава -5 и јок,дава -2,98 волти

Епа ете кај е проблемот, минимален негативен работен напон на ICL7107 мислам дека му беше 4V, што значи 3V му е премалку :S. Вие зигледа си имате проблеми со напојувањето, инаку шемата си работи. Можно е LED дисплеите да повлекуваат малку повеќе струја, па тоа автоматски значи дека повеќе струја ќе повлече и ICL7107, па инверторот да не може да ја даде таа струја и да му паѓа напонот :S.

а се добро е со 7805 па на инверторот и он си добива испеглан напон од 5 волти и пак нејќе да даде -5 волти,пробав и со адаптер и со батерија и исто е нема измени во напонот седи на -2,98 волти. >:( >:( >:( >:(

А место ICL7660 да му ставиш 7905 и негативен извор на напон од адаптер, и да видиш што ќе се случи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #109 on 19.10.2010, Tuesday, 14:15:35 »
А за напојувањето мора да се изведе со трафо,и дај една шема жити мајка ме мрзи да барам некоја ептен проста,само поврзувањето да го видам :P ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #110 on 19.10.2010, Tuesday, 14:25:22 »


Само што не мора да се 2200uF кондензаторите, и со 1000uF нема да имаш проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #111 on 19.10.2010, Tuesday, 14:35:49 »
А кој к*р му е незнам >:(,му направив негативен инвертор од -5V со ICL7660 и пак не работеше,мерев дали стварно дава -5 и јок,дава -2,98 волти

Епа ете кај е проблемот, минимален негативен работен напон на ICL7107 мислам дека му беше 4V, што значи 3V му е премалку :S. Вие зигледа си имате проблеми со напојувањето, инаку шемата си работи. Можно е LED дисплеите да повлекуваат малку повеќе струја, па тоа автоматски значи дека повеќе струја ќе повлече и ICL7107, па инверторот да не може да ја даде таа струја и да му паѓа напонот :S.

а се добро е со 7805 па на инверторот и он си добива испеглан напон од 5 волти и пак нејќе да даде -5 волти,пробав и со адаптер и со батерија и исто е нема измени во напонот седи на -2,98 волти. >:( >:( >:( >:(

А место ICL7660 да му ставиш 7905 и негативен извор на напон од адаптер, и да видиш што ќе се случи ;).

Еј, фала ти бе Гига, одма ќе пробам ова дали е чим отидам дома.
Имаш од мене + реп
Life is too short to remove USB safely ..

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #112 on 19.10.2010, Tuesday, 15:20:28 »
Епа ајде направи го,чекаме! ::)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #113 on 19.10.2010, Tuesday, 15:44:12 »
И јас штом дојдам дома одма ќе го пробам,да видам дали ќе работи со тоа напојување.Таман имам и 7805 и 7905 што ми стигнаа од texas,ако проработе те частам отпорници 100 комада ;D ;) :D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #114 on 19.10.2010, Tuesday, 21:13:45 »
Неуспешно  :(
Инаку Гига беше во право ;).. напонот го измерив беше +3,5 со -1,9 V. Го средив напонот ама пак не работеше. Потоа отидов до ГАЦ земав нов интегралец и проработе  :) ама не за долго. Кога пробав да го приклучам напонот од изворот да се мери пак почна да покажува -1 и сега несака да мрдне од тоа.
Од ова можам да кажам 90 % дека неправилна ми е галванската изолација, најверојатно ќе мора посебно трафо (или капацитивно напојување ако држи) за волтметарот.
Ова галванско одвојување:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1561.0
не функционира - барем не во комбинација со шемата од емитер со еден стабилизатор 7905 !
Life is too short to remove USB safely ..

Offline filip

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #115 on 19.10.2010, Tuesday, 22:00:26 (Edited 20.10.2010, Wednesday, 03:16:25) »
Еве линк тука можите да видите шема за +-5в проверено работи  
Code: [Select]
http://pitts-electronics-home.de/electron/schpla.htm
Кодирај линкови!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #116 on 20.10.2010, Wednesday, 03:20:28 »
Од ова можам да кажам 90 % дека неправилна ми е галванската изолација, најверојатно ќе мора посебно трафо (или капацитивно напојување ако држи) за волтметарот.
Ова галванско одвојување:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1561.0
не функционира - барем не во комбинација со шемата од емитер со еден стабилизатор 7905 !

А да пробате да мерите друг напон освен тој од споственото напојување на волтметарот, не се препорачува мерење на сопствениот напон на напојување на волтметарот затоа ;).

Еве линк тука можите да видите шема за +-5в проверено работи   
Code: [Select]
http://pitts-electronics-home.de/electron/schpla.htm
Кодирај линкови!!!


Да, функционира, ама ICL7106, со LCD дисплеј драјвеер, не и на ICL7107 кој има LED дисплеј драјвер, малку повеќе струја троши ICL7107 бидејќи напојува LED диоди, па поради тоа паѓа напонот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #117 on 20.10.2010, Wednesday, 07:39:15 »
А да пробате да мерите друг напон освен тој од споственото напојување на волтметарот, не се препорачува мерење на сопствениот напон на напојување на волтметарот затоа ;).

Абе функционира со друг напон без проблем... Ама мене ми треба за на изворот за напојување да го монтирам, затоа морам (уствари не морам ама така го правам) од истиот напон зимам.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #118 on 20.10.2010, Wednesday, 08:20:57 »
Стави му едно минијатурно трансформаторче за волтметрот и нема да ти прегорува ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #119 on 20.10.2010, Wednesday, 11:26:59 »
Стави му едно минијатурно трансформаторче за волтметрот и нема да ти прегорува ;)

Да, некое 1:1 што земан напон одма после трансформаторот. Или некое друго мало трансформаторче што од мрежниот напон ќе ги напојува волтметрите ;).

Или да начекаш трансформатор со одвоени секундари ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."