Author Topic: Ми треба помош за усб мп3 фм модулатор  (Read 1691 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ми треба помош за усб мп3 фм модулатор
« Opened on 03.12.2011, Saturday, 16:36:27 (Edited 03.12.2011, Saturday, 16:54:48) »
Незнам дали е баш за вамо темава но сепак да прашам. Имам од овие фм модулаторите за во кола за во запалката што се уклучуваат па ме интересира дали може место на ФМ да предава да извадам од него сигнал. Идејата ми е да извадам од него сигнал и истиот да го донесам на ауксот од радиото во кола. Дали има шанси?
Најдов на интернет даташит од тоа што мислам дека е фм трансмитерот
Code: [Select]
http://electronics-diy.com/pdf/BH1418.pdfПа мислам дека може да извадам сигнал како што ми треба од првиот и последниот пин?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па мислам дека може да извадам сигнал како што ми треба од првиот и последниот пин?

Да, би требало да може од првиот и последниот пин да се извади сигналот ;). Можно е да имаш проблеми со шум и пречки, но прво пробај види дали ќе имаш проблеми, ако немаш, одлично, ако имаш, ќе му ја мислиме тогаш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
зошто не купиш mp3 плеерче за тоа? Вака не знам колку ке успееш бидејки мала грешка и во канта трансмитерчето.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
зошто не купиш mp3 плеерче за тоа? Вака не знам колку ке успееш бидејки мала грешка и во канта трансмитерчето.

Евтини се и онака ;). И да е се расипа, не е прескап ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ми треба помош за усб мп3 фм модулатор
« Reply #4 on 03.12.2011, Saturday, 18:02:08 (Edited 03.12.2011, Saturday, 19:28:42) »
Значи кинезиве се чудо на чипот има ознака 1418 а само што земав да работам бројам ноџиња кога гледам помалце има и копав по нет излезе дека е овој
Code: [Select]
http://vrtp.ru/index.php?act=Attach&type=post&id=150675И поврзав се ко што треба но така на аукс врзано многу послабо се слуша отколку на Фм...


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И поврзав се ко што треба но така на аукс врзано многу послабо се слуша отколку на Фм...

Епа значи ќе треба да направиш и предзасилувач за него ;).

BTW, не го отвора линкот :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
И кај мене во моментов не работи линкот. А зошто на Фм сигналот се слуша погласно има во чипчево некое засилување или? Незнам колку се исплати да се зезам да правам и предзасилувач

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
сега би требало да видите за што станува збор (гледај погоре сликата :))
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И кај мене во моментов не работи линкот. А зошто на Фм сигналот се слуша погласно има во чипчево некое засилување или? Незнам колку се исплати да се зезам да правам и предзасилувач

Па можно е да има некој засилувач, колку што видов од блок шемата на колото, да, има некој операциски засилувач на влезот.

Ако мислиш дека ти се исплати, прави, ако мислиш дека не, не прави ;).

ПС: Провери да не случајно има некој атенуатор (отпорник или напонски делител) пред R и L влезовите на чипот. Ако имаш сигнал трасер, може многу лесно да се дознае дали во некој друг дел од колото има појак аудио сигнал или не ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Дај стави слика од модулаторот. Пошто чудно ми е малку, ако е од оние по 300 ден. што се ( на ebay по 200 денари сосе испорака  ;D ;D ) тие си имаат аудио излез стандарден со џек за слушалки се поврзува...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Има џек ама за него пишува дека е line in

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има џек ама за него пишува дека е line in

Па провери случајно да не е Line Out, Кинезите знаат да згрешат вакви работи ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Не е тој џек излез тој џек е влез за мп3 плеер, цд плеер и такви работи јас имам вакво и си го користам нон стоп на усб имам музика клаено и си тера без пречки можиш и со сд мемориска картица да го користиш
јас не гледам причина зошто би ти бил излез од него?

Ако имаш шум на фм на радиото од антената на радиото пушти жица поблиску до трансмитерчето и решен проблем