Author Topic: Некое јако светло за на мотор  (Read 1183 times)

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Некое јако светло за на мотор
« Opened on 05.01.2011, Wednesday, 19:31:37 (Edited 26.08.2013, Monday, 00:51:46) »
Ми треба совет за некое појако светло за на мотор, диодите се многу слаби, пробав но не ми прави ќејф, како што знаете 6в, наизменична струја. Добар начин се и обичните сијалички за моторот, но некои бели би биле подобро (фала богу не ксенон) :D позз

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пробај со оние високосјајните диоди, оние што се со моќност од 1W (најчесто ги стваат како дел од блицови на мобилни телефони). Искористи 3 или 4 такви и нема да имаш проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Или најди сијаличка од батериска лампа на полнење, јас имам една кварц-халоген 6 волти 25 вати, и свети у.п.м.  :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Имат по нетов лед светла со фасонка за мотор(иколи, камиони..) али незна како одат цените, ако најш од блицови од телефони и тие јако светат.  Инаку имам наравено лед светло за во кола, од оние на пазар што се поо 100-200 денари, му призалемив диоди бели купени од по продавнициве за елекртника, имат и големи лед диоди поќе светат, а мјжеш да си направиш сам само од големи ќе добиеш добро светло. Би ти препорачал да земиш плчка како ти одговара, да ја изработиш, на неа да ставиш паралелно колку што збира од големите, ако собери 20тина ќе свети добро. Инаку големите ги зедов од алфа во битола(мојш и по пошта), по 20 денари парче. Има и во л(огин) некој си високосјајни по 110 денари, ама мисла 4 такви помалце ќе светат од 20 од големите, а исто пари ке те фатат.

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Аха, значи можам од блиц (тешко дека ќе најдам) нема везе, имам и јас една батериска лампа, супер свети па може да ги ставам тие, слични се како лед диоди. Него како можам да порачам од Алфа имаат нешто страна или..?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Некое јако светло за на мотор.
« Reply #5 on 06.01.2011, Thursday, 19:57:21 (Edited 06.01.2011, Thursday, 20:01:21) »
еве ти види реклама нивна,но има и број јави се и нарачај  :D
Code: [Select]
elektronika-mk.net

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
тел. 047-226-010
тел. 047-226-011
најдобро е да им се јавиш, пошто не секогаш одговараат на емаил :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
тел. 047-226-010
тел. 047-226-011
најдобро е да им се јавиш, пошто не секогаш одговараат на емаил :)

Мене експресно ми одговарале, ќе пишам денеска, утре ми стига mail ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Ок ќе се јавам, а колку рековте цените на високосјајните?, и колку земаат пошта, од Тетово сум иначе јас

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
порано 70, па 90 сега незнам колку ен би требало повеќе од 150

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
за што мотор ти е.

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
За Rog poni ekspres, Puch, инаку и не се скапи, две ќе вршат работа???

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
мислам дека овој мотор има палење од 6 волти 17 вати,така да не ти преостанува ништо друго освен лед диоди.

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Дада, тоа палење го има.