Author Topic: поврзување на свирка дирекно на акумулатор  (Read 1203 times)

Offline .DVL

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
епа вака како што кажува и насловот сакам да поврзам свирката на акумулатори 24В на камионот.Капакот кај што се акумулаторите да има тастер кога ке се крени капакот да свири свирката и да бегаат крадците  >:(  дали ке можи вака и  ако има некој некоја друга идеја нека кажи оти досега ми имаат украдено 6 акумулатори :-\

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
може да се изведе со прекинувач од којсе  користи кај гепекот,или предните врати.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
може да се стави микро прекинувач!Тој да биде во положба кога е затворен тој не свири а кога е отворен тој свири!Да се стави и НЕ555 и да имаш права сирена!Купи ја од пазар некоја хорна има ем да оглуве крадецот ем да го истепаш и да го фатиш! ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Исто така можеш да ставиш и онаков прекинувач за микробранова,тој на вратата што е...
На ваков прекинувач мислам
Code: [Select]
http://www.electronix.com/images/47-505.jpg и штом ти се отвори хаубата преку него да ти ја уклучи свирката,а ти за тоа време ќе си ја земеш безбол палката и има да го/ги направиш џигери! :D :D ;) 8)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Можиш и нешто вакно
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/How-to-build-the-Worlds-Smallest-Electronic-Shock/?ALLSTEPSпа кога ке го кренат капакот да ги здрма малце па кога ке слушнеш оф оф оф викање ке си се изнасмееш а можеби и ке ги фатиш

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Можиш и нешто вакно
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/How-to-build-the-Worlds-Smallest-Electronic-Shock/?ALLSTEPSпа кога ке го кренат капакот да ги здрма малце па кога ке слушнеш оф оф оф викање ке си се изнасмееш а можеби и ке ги фатиш
Нема шанси со ова кај има сила ова да те „штипне“.Јас го имам ова направено и само прави мал грч во мускулот ништо повеќе од тоа,а и плус не можеш ова да го поврзеш на хаубата или што и да е метално!Не е ова како бобина или па flyback трансформатор,па само со една жица да опнеш на колата па кој ќе се фати да го издрма.Ова ако ги ставиш двете ноџиња т.е излезите само ќе се спржи транзисторчето и ништо повеќе од тоа. ;D :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Jove

  • Guest
најдобро решение ти е катанец од најголемите  :D :D :D

Offline .DVL

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
епа вака катанец од поголемите не можи оти имаше сакам со микро тастер со мало мрднување на капакот да почни да свири..... ми треба сирена што ке работи на 24В оти на камион се 2 акумулатори по 12В и дали ке издржи тастерот 320А ???

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
епа вака катанец од поголемите не можи оти имаше сакам со микро тастер со мало мрднување на капакот да почни да свири..... ми треба сирена што ке работи на 24В оти на камион се 2 акумулатори по 12В и дали ке издржи тастерот 320А ???
Ќе издржи,ваљда свирката не е 5KW па да влече 320А :D,не ми се верува да влече повеќе од 16А како што е означено на прекинувачот.И ти не мораш баш свирката и на двата акомулатори да ја поврзеш можеш само на едниот, + и -. ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: поврзување на свирка дирекно на акумулатор
« Reply #9 on 09.12.2010, Thursday, 19:33:30 (Edited 09.12.2010, Thursday, 19:58:55) »
Можиш да ја поврзиш свирката на еден акомулатор (12V) прекинувачите тастерите стави ги паралелно и направи ИЛИ коло со тоа што кога еден нормално затворен прекинувач тастер ќе се активира, ќе засвири.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline .DVL

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Можиш да ја поврзиш свирката на еден акомулатор (12V) прекинувачите стави ги паралелно и направи ИЛИ коло со тоа што кога еден нормално затворен прекинувач ќе се активира, ќе засвири.


ке пробам само наместо вака како со ти е на сликата мози да се стават 2 тастери паралелно барем еден да се уклучи да свири

Jove

  • Guest
нели на камионите 2та акумулатори се врзани паралелно како тогаш 24волти или се лажам

Offline .DVL

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
нели на камионите 2та акумулатори се врзани паралелно како тогаш 24волти или се лажам

да да паралелно се врзани 2 х 12В