Author Topic: Осветлување на инструмент табла  (Read 1143 times)

Jove

  • Guest
Осветлување на инструмент табла
« Opened on 14.10.2010, Thursday, 09:19:13 (Edited 14.10.2010, Thursday, 13:36:21) »
 е сеа вака сакам инструмент таблата таа километразата да ја направам да ми свети плаво и сеа дома имам лед диоди од упаљачи многу, е сега сакам да ги  ставам  ледовите во  инструмент таблата да се напојуваат со акумулатор  да ги врзам сериски но какви отпорници да ставам????????

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
мислам дека оваа страна ке ти помогне
Code: [Select]
http://chrudim.cz/tuning/osvetleni/os_palbni_deska.html
rules are made to be broken

Jove

  • Guest
мислам дека оваа страна ке ти помогне
Code: [Select]
http://chrudim.cz/tuning/osvetleni/os_palbni_deska.html
фала даникс 01  ми бесе од помос знаци треба 470 оми отпорник на плус и тоа оди  така насекоја диода ама во мојата вектра ке ги направам онака а на ладата нива нема онаква изолација и како да ги врзам јас мислам сериски на пример 5 диоди и сите + поврзани со отпоници а - поврзани со жица  моза така

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
 Јас мислам дека треба да ги извадиш фабричките сијалички и секоја да ја заменис со отпорник и диода....пробај и стави слики да видиме како ке изгледа
rules are made to be broken

Jove

  • Guest
ПА така планирав ама како да ги врзам сериски сите на пимер сите плусови да ги врзам со отпорници а минусите со една жица=спроводник како сакас рециго???????????

Споено мислење: 14.10.2010, Thursday, 11:57:48
сеа кога ке се вратам од сколо ке земам 10 лед диоди и отпорници ке најдам дома од 470 оми и ке ги врзам и ке ги пробам на акумулаторот прво после одад во инструмент таблата ;D

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Јас во мојата кола имам ставено прскалки за софершајбна со диода и ми се поврзани со трепкачите  бас на тој начин со отпорник од 470оми. пробај ке успее
rules are made to be broken

Jove

  • Guest
Одг: осфетлување на инструмент табла
« Reply #6 on 14.10.2010, Thursday, 12:10:07 (Edited 15.10.2010, Friday, 19:31:12) »
фала ти даникс 01

Споено мислење: 15.10.2010, Friday, 19:31:12
колку пари  се во алфа електроник лед диоди не фарбани туку од оние прозинрните од в натре  со ја даваат бојата не од оние со фарбано стакло ??? ???