Author Topic: LED осветлување и сигнализациски светла во D класа кај велосипед  (Read 2402 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тогаш имате една шема како ЛЕД да работи на 1,5В!Само ако правите *перпетум мобиле* најдобро со свеќа би било,најмалку троши.Абе,зар лед троши,луѓе?!Не е се во штедењето ,треба малку и да се гледа светлината.

Споено мислење: [time]14 Октомври 2010, 01:59:31[/time]
Еве ја !


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па добро, поентата беша као демек да се извади максимум од батеријата, тоа е поентата ;).

Мене лично ако ме прашате, динамо си е динамо, барем за градска вожња, повеќе од доволно светлина може да се ивади, уште ако ставите LED диода место обична светилка со жаречко влако, сигурно многу ќе блешти ;), а можете и батерии на полнење да си ставите, па од време на време да ги допонувате со динамото ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали ЛЕД трошат? Како не трошеле :). Треба да приклучам 15тина ЛЕД на 2 АА батерии.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Jove

  • Guest
Дали ЛЕД трошат? Како не трошеле :). Треба да приклучам 15тина ЛЕД на 2 АА батерии.
зосто  15 лед диоди нели се премногу клај едно динамо и толку или батерии со полнење како сто казаа или поврзи паралено мислам мокноста на батериите не се зголемува и така ке ставис 4 батерии ако мозе знам сериски моќноста се зголемува паралено останува иста само подолго ке траат

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали ЛЕД трошат? Како не трошеле :). Треба да приклучам 15тина ЛЕД на 2 АА батерии.
зосто  15 лед диоди нели се премногу клај едно динамо и толку или батерии со полнење како сто казаа или поврзи паралено мислам мокноста на батериите не се зголемува и така ке ставис 4 батерии ако мозе знам сериски моќноста се зголемува паралено останува иста само подолго ке траат
Да знам тоа. Динамо не ми се става бидејки малку го кочат возењето, барем тоа го имам забележано многу порано ма да може сегашниве динама да не се такви. Иначе колку пари е едно динамо и во која продавница?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Иначе колку пари е едно динамо и во која продавница?
Имаш во вучко таа продавницата за точаци,а исто и на пазар имаш,мислам дека се негде 200-300 денари,ама не ме зимај за збор ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Jove

  • Guest
Иначе колку пари е едно динамо и во која продавница?
Имаш во вучко таа продавницата за точаци,а исто и на пазар имаш,мислам дека се негде 200-300 денари,ама не ме зимај за збор ;D
поарно стави 4 ААА батерии ке трааат кизнае коллку

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
луѓе D класа е дигитална класа, а вие цело време правите муабети за аналогна електроника :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Jove

  • Guest
луѓе D класа е дигитална класа, а вие цело време правите муабети за аналогна електроника :)

но за д класа се ми  сли во прва страница прв пост од DX-er  ова со батериите е аналогна

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
луѓе D класа е дигитална класа, а вие цело време правите муабети за аналогна електроника :)


Па тоа и јас пробав да го птенцирам, ама изгледа никој не запази ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ако го приклучам тој осцилаторот joule thief на 3V со 2 батерии тој нема да работи (осцилира) а пак дали е можно следново:

joule thief да си биде како што е на 1,5V од една батерија и тој напон да влегува во транзистор на базата, а пак од друга страна да се доведе повисока струја како на пример 6V (батерии) на колектор и преку некој кондензатор да се исфилтрира еднонасочниот напон од батериите од 6V но транзисторот да даде на излез 6V струја со фрекфенција еднаква како што ја има и joule thief, дали е можно тоа?
Значи појачало за струја што би се рекло
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако го приклучам тој осцилаторот joule thief на 3V со 2 батерии тој нема да работи (осцилира) а пак дали е можно следново:

joule thief да си биде како што е на 1,5V од една батерија и тој напон да влегува во транзистор на базата, а пак од друга страна да се доведе повисока струја како на пример 6V (батерии) на колектор и преку некој кондензатор да се исфилтрира еднонасочниот напон од батериите од 6V но транзисторот да даде на излез 6V струја со фрекфенција еднаква како што ја има и joule thief, дали е можно тоа?
Значи појачало за струја што би се рекло

Па не би требало да работи, ако му донесеш на транзисторот на база напон од 1.5V, он ќе биде во НАП (Нормално Активно Подрачје, под услов да е NPN), што значи дека ќе проведува. Ако проведува, значи дека ако му врзеш кондензатор на колекторот, а на другата страна на кондензаторот батерии, бидејќи транзисторот проведува ќе се наполни кондензаторот, и тоа е тоа, ништо повее од тоа, низ него нема да тече струја веќе и толку :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а нели може нешто во стилот на аудио појачало?

Или ова да може да се направи со NE555 или некој PIC?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Треба да го доведеш транзисторот до самоосцилирање, како во Jule Thief ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Не види, пишуваме некој софтвер да пикот пали/гаси со брзина од 50KHz а тој пик без проблем може да даде 3-4V е сега тој напон го носиме на некој транзистор како 2N3866 за да не се случи повеке LED да уклучиме директно на пикот. Е сега зошто баш 2N3866? Може и друг VF бидејки мислам дека таков тип би реагирал толку брзо да пали и гаси.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.