Author Topic: Некои од начините за заработка на пари  (Read 2084 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
исто и јас работам електроника од мерак и тоа што премногу ја сакам, парите и не ми се толку битни...порано правев плочки на UV осветлувачот и добро ме плаќаа, на некој ке му направам некој проект и тоа е тоа ;) ;D
А Мартин,што направи со таа плочката што ти ја правев,го продаде тоа уредче??

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ja обично си заработувам од местење на штекери,прекидачи,димери,поврзување на термопечки,рерни,шпорети,сега пред некој ден бев со таткоми местевме цела кутија со осигурувачи од овие автоматскиве па лапнав 500ден хахаха :D.Повеќе заработувам на ова стандарднава електротехника од колку на електроника,повеќе на хоби ми удира тоа ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Јас сум студент,па и јас морам да се снаоѓам некако  :) ...веќе 2 и пол години местам разгласи до 25 киловати и плус некое базично осветлување.Имам домашна работилница каде што поправам аудио опрема и од кај мене нема излезено мртов пациент  :) значи кај мене се поправаат миксети,снагатори,еквилајзери,скретници,се прават пасивни скретници и плус кастм мејд засилувачи за душа ;) .Во последно се занимавам и со опремување на цели дискотеки со озвучување и осветлување така да горе-долу има работа  :D

А кај се наоѓаш т.е. каде имаш работилница, баш сакам да разгледувам работилници :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
аха,заборавив да кажам дека делам флаери.5000 денари за 2 дена  ;D ;D ;D

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
исто и јас работам електроника од мерак и тоа што премногу ја сакам, парите и не ми се толку битни...порано правев плочки на UV осветлувачот и добро ме плаќаа, на некој ке му направам некој проект и тоа е тоа ;) ;D
А Мартин,што направи со таа плочката што ти ја правев,го продаде тоа уредче??

не брат не сум го направил дома ми седи ппк-то, а иначе ја направив на перфорирана плочка за мене и супер е  :D ;D

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Јас преку летото му помагав на татко ми при монтажа на клима уреди, за 3 часа работа (во главно подавање алати и некои помали зафати) добивав 500 денари.  :)
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Јас преку летото му помагав на татко ми при монтажа на клима уреди, за 3 часа работа (во главно подавање алати и некои помали зафати) добивав 500 денари.  :)

и јас на татко ми летоска му помагав за настрешница една да направиме...6000 ми даде, и 4000 ми зема после тоа :S и за џабе се печев на тоа сонцето таму  >:(
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline *JOVE*

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
хихих јас преку лето одам на кампување и од таму собирам боровинки у лето за цел август со кампувајнето и боровинките вадам 700евра а на пролет исто одам со тато и вујко сечат дрва (нова прфесија им е тоа)и од таму 500ден утовран на камијон и така а на есен и зима ме рани тато (во рек работи  ;) )