Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199358 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да  :)

Од каде и како? Јас сакав да нарачам, ама не знам од каде да почнам, па сега собирам информации ;). Конкретно ми требаат патики како Salomon, значи hiking типови, не оние спортски, мат бои, кафена, сива, превртена кожа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Планирам да правам комбинација со photoshop кога ке нарачувам нешто од ebay за да ја избегнам таа проклета царина :)))

Offline Gele_PP

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #242 on 19.03.2012, Monday, 16:11:33 (Edited 19.03.2012, Monday, 16:14:17) »
Одовде,
Code: [Select]
http://s.dealextreme.com/search/shoes.html?page=1 , платив со пејпал, стигаа по пошта.

Споено мислење: 19.03.2012, Monday, 16:14:16
Планирам да правам комбинација со photoshop кога ке нарачувам нешто од ebay за да ја избегнам таа проклета царина :)))

При праќањето на пакетот му лепат фактура и според неа ти царинат... затоа купувај од кинезите, тие секогаш пишуваат помалку и ке ти пратат документи со пишаната цена. Да не ја утниш со фотошоп...
Размислувај зелено !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одовде,
Code: [Select]
http://s.dealextreme.com/search/shoes.html?page=1 , платив со пејпал, стигаа по пошта.

Фала за информацијата, гледам дека има напишано и броеви, димензии во cm и тежина (многу битно за царината ;D), така да, тоа е добро да се знае ;). Барем ќе може да ги споредам со патиките кои ги имам дома ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Одовде,
Code: [Select]
http://s.dealextreme.com/search/shoes.html?page=1 , платив со пејпал, стигаа по пошта.

Споено мислење: 19.03.2012, Monday, 16:14:16
Планирам да правам комбинација со photoshop кога ке нарачувам нешто од ebay за да ја избегнам таа проклета царина :)))

При праќањето на пакетот му лепат фактура и според неа ти царинат... затоа купувај од кинезите, тие секогаш пишуваат помалку и ке ти пратат документи со пишаната цена. Да не ја утниш со фотошоп...

Ама работата е што ова што сакам да го купам е од ебеј....иначе знам за dealextreme завчера ми стигна нешто што го платив 45$ а беше пишано на кутијата 14.47$ :)))

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
и на ebay можеш да се договориш со продавачот, да пише помала цена поради царина, скоро сите прифакјаат.
А дали ке те царинат, зависи само од  тоа дали му дала жената на царинарникот пред да оди на работа.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
и на ebay можеш да се договориш со продавачот, да пише помала цена поради царина, скоро сите прифакјаат.
А дали ке те царинат, зависи само од  тоа дали му дала жената на царинарникот пред да оди на работа.

Тука си комплетно во право...за жал така е...иако кога се работи за поголема тежина најдобро е да имаш испечатено све од ебеј и си тие да им одиш директно ако ти пратат писмо за цената на пратката.Бидејќи бараат фактура или било што.Така да ке мора photoshop  да ги среди работите :)))

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
внимавајте кога купувате од DX новите имплементации кој ги воведоа на страницата прават од време на време проблеми, да не се случи нешто да платите а да не добиете пошто страната не ви ја регистрирала нарачката :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
После расправија со овие од
Code: [Select]
http://www.goodluckbuy.com/
гледам ми ги имаат вратено парите за нарачката :), инаку нарачката ја направив на 29 јануари, ама ни трага ни глас од неа немаше па се жалев и на крај ми ги вратија парите
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Дали некој знае што е разликата помеѓу

Code: [Select]
www.dealextreme.comи
Code: [Select]
www.dx.com

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
истата фирма е само што едната е „понова“ верзија на претходната, затоа пред некое време ви реков да внимавате кога нарачувате поради измените што ги прават можно е да залута нарачката, да ви земат парите и да не ви ја пратат :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Незнам точно каде прочитав, мислам пишуваше дека прават магацин во европа и дека нарачките ке стигаат за 10 дена. Доколку
Code: [Select]
dx.com е европскиот магацин тоа значи дека од таму треба да порачуваме. Иначе направив споредба на неколку пребарувања и буквално истите производи ги има со истите цени.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
други луѓе кој порачуваа од DX се пофалија дека нарачките им стигаат брзо 10-15 дена најмногу, јас долго време немам од таму ништо нарачано, последниот пат му требаа 50 дена за да стигне, планирам да нарачувам нешто деновиве па ќе видиме како ќе оди :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
одлично одлично, кинезите мислат на нас, гледам пишува дека нарачките треба да стигнат од 4до7дена што е сосем океј време  ;D
d.t

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
мене ми стигна нарачката за 10 работни дена